-
First Camp tar in kapital för att satsa på nya investeringar
First Camp, Skandinaviens största campingkedja, ser fortsatt goda investeringsmöjligheter i Sverige och satsar på ett stort antal investeringsprojekt under 2024. Genom ett kapitaltillskott blir det möjligt att förverkliga dem.
Kapitaltillskott möjliggör stora satsningar för campingkedjan
De senaste åren har campingkedjan framgångsrikt investerat i både ökad boendekapacitet, större aktivitetsutbud och förbättringar av standarden på 70 destinationer i Sverige, Danmark och Norge.
Efterfrågan på ny boendekapacitet har varit stark även under 2023 och företaget ser många affärsmöjligheter framöver. First Camp Group AB:s styrelse har därför, med stöd av bolagets huvudägare Norvestor, beslutat att genomföra en nyemission om initialt upp till 100 miljoner SEK. Norvestor har meddelat att de kommer att garantera ett kapitaltillskott om upp till totalt 145 miljoner SEK. Inklusive den initiala emissionen, beroende på campingkedjans kapitalbehov. Genom kapitaltillskottet möjliggörs stora satsningar i investeringsplanen för 2024 och därtill underlättas hanteringen av säsongssvängningar i likviditeten.
Bland annat planeras ett tiotal projekt för att utöka kapaciteten
I investeringsplanen ingår bland annat ett tiotal projekt för att utöka kapaciteten av boende i Sverige. Med både nya campingtomter och boende i studios och stugor. Bland annat planeras fler stugor på Leksand Strand och nya campingtomter på destinationerna Arcus – Luleå och Skutberget – Karlstad.
I planen ingår det även fortsatta satsningar på att ställa om energiförsörjning på campingar som förvärvats av campingkedjan de senaste åren. Från en fossilbaserad uppvärmning till mer hållbara värmepumpar.
”Vi har en lång bruttolista på investeringsmöjligheter och motsvarande projekt har tidigare levererat starka resultat, även under 2023. Det känns mycket bra att våra ägare visar fortsatt stor tilltro till First Camp och de möjligheter vi ser i marknaden. Parallellt med denna investeringsplan fortsätter vi titta på förvärv av fler destinationer.” Säger Johan Söör, First Camps VD.
- Text: First Camp Group AB
- Foto: First Camp Group AB
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige bjuder på två nya upplevelser för dem som vill upptäcka regionens lokala smaker och ...
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter liten dipp 2025 ser Jönköping återigen ut att gå mot rekordsiffror för boendeanläggningarna. Den preliminär...
-
-
Gästbloggare
-