-
Fler barnfamiljer till Linköping med LasseMajas Deckarhus
I början av 2023 öppnar LasseMajas Deckarhus i Linköping. Etableringen är ett viktigt tillskott för att stärka Linköping som en privatresedestination och att locka barnfamiljer till Linköping.
LasseMajas deckarhus öppnar i början av 2023
Sedan en tid tillbaka är det klart att Linköpings nya besöksmål LasseMajas deckarhus öppnar i Gamla Linköping i början av 2023.
Deckarhuset bygger på de populära böckerna om detektiverna Lasse och Maja av den storsäljande författaren Martin Widmark, som är född och uppvuxen i just Linköping. Martin Widmark har sålt hela 15 miljoner böcker över hela världen. Av flera karaktärer är det just böckerna om LasseMajas Detektivbyrå i Valleby som är mest populära.
Verksamheten kommer att bedrivas i det gamla sockerbruksmagasinet i Gamla Linköping där Fenomenmagasinet tidigare huserat. Lokalerna kommer nu att byggas om för att passa deckarhuset.
Att valet föll just på Linköping kändes självklart
“Tankarna på att etablera någon form av besöksmål i min barndomsstad Linköping har funnits sedan 2015 då jag påbörjade dialogen med Visit Linköping och Linköpings kommun. Till sist föll alla pusselbitar på plats i och med att vi hittade det perfekta läget i Gamla Linköping, som har många likheter med just Valleby. Vi har fått ett fantastiskt mottagande av olika delar i kommunen och det finns ett starkt engagemang här för att vi ska lyckas.” Säger författaren Martin Widmark.
Besöksmålet riktar sig främst till barn mellan 4-14 år, men kommer att bli en attraktion för hela familjen. Utmaningen handlar om att lösa deckargåtor baserade på Martin Widmarks mysterier. En del av verksamhetens överskott kommer att gå till att stärka olika former av satsningar på kultur och läsande för barn. Ett område som Martin Widmark länge haft ett brinnande engagemang för.
“LasseMajas Deckarhus är ett bra exempel på det nya berättandet för barn. Där man kombinerar olika kanaler såsom böcker, filmer och den fysiska upplevelsen som skapas i ett besöksmål. För oss är det viktigt att hitta ett nyskapande koncept som sticker ut, och att skapa ett modernt och roligt besöksmål.” Säger Magnus T Wetterö, VD för LasseMajas Deckarhus.
Ett välkommen tillskott till besöksnäringen i Linköping
Bakom etableringen står, förutom författaren och illustratören Helena Willis, ett erfaret team av personer och investerare med stor erfarenhet av just besöksmål för familjer.
”LasseMajas deckarhus blir ett välkommen tillskott till besöksnäringen i Linköping. LasseMajas Detektivbyrå är ett starkt och etablerat varumärke. Besöksmålet vänder sig till just barnfamiljer där det finns tydliga synergier med Gamla Linköping och andra större besöksmål i regionen. Satsningen kommer att leda till fler dagsbesökare och fler gästnätter på Linköpings boendeanläggningar.” Säger Jörgen Nilsson, ansvarig för besöksnäring på Visit Linköping & Co.
Att etableringen kommer att få positiva effekter för Linköping som destination är något som Tina Karlsson From, museichef på Gamla Linköping, skriver under på:
”LasseMajas Deckarhus passar perfekt in i miljön i Gamla Linköping och kompletterar och stärker hela friluftsmuseet. Under förra året hade Gamla Linköping hela 420 000 besökare och attraktiviteten ökar nu ytterligare. Att deckarhuset dessutom kommer att vara öppet året runt bidrar till en välkommen säsongsförlängning. Inte bara för Gamla Linköping utan för hela Linköping.”
- Text: Visit Linköping & Co
- Foto: Illustration: Helena Willis
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.
-
Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring
Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda arenakonserter på Ullevi till festivaler, klubbscener och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller s...
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...
-
Countryside Hotels – weekendboom under 2026
Countryside Hotels ökar omsättningen rejält under första kvartalet 2026. Med en ökning på 58 pro...
-
-
Gästbloggare
-