måndag 11 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
    • Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
    • Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
    • Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • LasseMajas Deckarhus
    2022-04-04 16:19

    Fler barnfamiljer till Linköping med LasseMajas Deckarhus

    I början av 2023 öppnar LasseMajas Deckarhus i Linköping. Etableringen är ett viktigt tillskott för att stärka Linköping som en privatresedestination och att locka barnfamiljer till Linköping.

    LasseMajas deckarhus öppnar i början av 2023

    Sedan en tid tillbaka är det klart att Linköpings nya besöksmål LasseMajas deckarhus öppnar i Gamla Linköping i början av 2023.

    Deckarhuset bygger på de populära böckerna om detektiverna Lasse och Maja av den storsäljande författaren Martin Widmark, som är född och uppvuxen i just Linköping. Martin Widmark har sålt hela 15 miljoner böcker över hela världen. Av flera karaktärer är det just böckerna om LasseMajas Detektivbyrå i Valleby som är mest populära.

    Verksamheten kommer att bedrivas i det gamla sockerbruksmagasinet i Gamla Linköping där Fenomenmagasinet tidigare huserat. Lokalerna kommer nu att byggas om för att passa deckarhuset.

    Att valet föll just på Linköping kändes självklart

    “Tankarna på att etablera någon form av besöksmål i min barndomsstad Linköping har funnits sedan 2015 då jag påbörjade dialogen med Visit Linköping och Linköpings kommun. Till sist föll alla pusselbitar på plats i och med att vi hittade det perfekta läget i Gamla Linköping, som har många likheter med just Valleby. Vi har fått ett fantastiskt mottagande av olika delar i kommunen och det finns ett starkt engagemang här för att vi ska lyckas.” Säger författaren Martin Widmark.

    Besöksmålet riktar sig främst till barn mellan 4-14 år, men kommer att bli en attraktion för hela familjen. Utmaningen handlar om att lösa deckargåtor baserade på Martin Widmarks mysterier. En del av verksamhetens överskott kommer att gå till att stärka olika former av satsningar på kultur och läsande för barn. Ett område som Martin Widmark länge haft ett brinnande engagemang för.

    “LasseMajas Deckarhus är ett bra exempel på det nya berättandet för barn. Där man kombinerar olika kanaler såsom böcker, filmer och den fysiska upplevelsen som skapas i ett besöksmål. För oss är det viktigt att hitta ett nyskapande koncept som sticker ut, och att skapa ett modernt och roligt besöksmål.” Säger Magnus T Wetterö, VD för LasseMajas Deckarhus.

    Ett välkommen tillskott till besöksnäringen i Linköping

    Bakom etableringen står, förutom författaren och illustratören Helena Willis, ett erfaret team av personer och investerare med stor erfarenhet av just besöksmål för familjer.

    ”LasseMajas deckarhus blir ett välkommen tillskott till besöksnäringen i Linköping. LasseMajas Detektivbyrå är ett starkt och etablerat varumärke. Besöksmålet vänder sig till just barnfamiljer där det finns tydliga synergier med Gamla Linköping och andra större besöksmål i regionen. Satsningen kommer att leda till fler dagsbesökare och fler gästnätter på Linköpings boendeanläggningar.” Säger Jörgen Nilsson, ansvarig för besöksnäring på Visit Linköping & Co.

    Att etableringen kommer att få positiva effekter för Linköping som destination är något som Tina Karlsson From, museichef på Gamla Linköping, skriver under på:

    ”LasseMajas Deckarhus passar perfekt in i miljön i Gamla Linköping och kompletterar och stärker hela friluftsmuseet. Under förra året hade Gamla Linköping hela 420 000 besökare och attraktiviteten ökar nu ytterligare. Att deckarhuset dessutom kommer att vara öppet året runt bidrar till en välkommen säsongsförlängning. Inte bara för Gamla Linköping utan för hela Linköping.”

    • Text: Visit Linköping & Co
    • Foto: Illustration: Helena Willis
    Tweet
  • SkiStar Sälen är inte bara känt för skidåkning – under sommaren förvandlas det till ett vandringsparadis.
    2026-05-10 22:30

    SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre

    Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.

  • Gothenburg Docks är ett perfekt tillfälle att uppleva staden vid vattnet.
    2026-05-10 21:11

    Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen

    Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.

  • Anna Grönlund modererade Busstorget 2026
    2026-05-10 17:52

    Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet

    Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede

  • Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025 - Anna-Lena Kaati, Tomas Mörtberg, Malin Brännström samt Johan och Eva Stenevad med personal.
    2026-05-09 21:01

    Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025

    Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.

  • Det blev en stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring.
    2026-05-09 20:31

    Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring

    Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.

  • Flera prisades under Visitadagen. Bland annat Flens turistinformation som vann ”Bästa värdskap inom turistinformation 2025”.
    2026-05-08 21:27

    Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk

    Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.

  • Evenemang såsom SM-veckan, utställningar som Tutankhamon – The Immersive Exhibition och hotellsatsningar som Arkösund har bidragit till att 2025 blev ett rekordår för Norrköping.
    2026-05-07 18:26

    2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter

    2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.

  • Förra veckan genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning. Dels en visningsresa med researrangörer samt deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
    2026-05-07 17:08

    Internationella intresset för Höga Kusten växer

    Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.

  • Norrtåg släpper sin semesterbiljett för sommaren 2026 – upptäck en yta av halva Sverige för under tusenlappen.
    2026-05-06 19:48

    Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar

    Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.

  • Belloras takterass - besöksnäring
    2026-05-04 02:19

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026

    Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-04 02:19

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-03 22:11

      Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter

      Från utsålda arenakonserter på Ullevi till festivaler, klubbscener och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller s...

    • 2026-05-07 17:08

      Internationella intresset för Höga Kusten växer

      Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...

    • 2026-05-02 16:24

      Countryside Hotels – weekendboom under 2026

      Countryside Hotels ökar omsättningen rejält under första kvartalet 2026. Med en ökning på 58 pro...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet