-
Förstudie: Kulturturism är en stor potential för Sverige
Visit Sweden har tillsammans med Tillväxtverket genomfört en förstudie kring kulturturismens utvecklingspotential för Sverige. I förstudien framkommer att Sverige har goda förutsättningar att utveckla kulturturism till en viktig och betydande attraktionskraft för Sverige som land och turistresmål. Förstudien har överlämnats till Kulturdepartementet.
”Idag finns det ingen nationell samordning av Sveriges kulturella attraktionskraft, vilket skapar otydlighet och de positiva berättelserna om Sveriges magiska kulturutbud når inte fram till potentiella besökare.” Säger Susanne Andersson, VD för Visit Sweden.
Stora möjligheter att integrera naturturism med kulturturism
Med sin kulturella bredd kring såväl kulturarv och rik historia som samtida kultur i form av design, teknologi, arkitektur och livsstil i stort är potentialen för kulturturism i Sverige stor.
Sverige har tack vare sin redan väl utvecklade naturturism stora möjligheter att integrera naturturism med kulturturism. Vilket skapar effektiva och långsiktiga förutsättningar för bland annat kommunikation och marknadsföring för att attrahera besökare och turister – något som bidrar till fler jobb, ökade intäkter till både företag och offentlig förvaltning, en positivare bild av Sverige och ökad spridning av svensk kultur internationellt.
”Med förstudien vill vi utröna ifall kulturturism är ett område värt att satsa på för Sverige som nation och vad som i så fall skulle vara mest effektivt.” Säger Susanne.
Det skulle bidra till en positivare bild av Sverige
Visit Sweden lyfter dagligen fram sådant som bolaget vet attraherar mer medvetna resenärer.
Med nationell samordning och dedikerade finansiella medel kring kulturturism ser de att effektiviteten i marknadsföringsarbetet skulle tillta när det blir möjligt att addera de kulturvärden som attraherar.
Visit Sweden noterar även att kulturturism som attraherar och når ut, aktivt skulle bidra till en positivare bild av Sverige, än de negativa narrativ om Sverige som dominerat internationell media en lång tid.
”Genom en medveten satsning på kulturturism ges vi fler hållbara argument för att öka nyfikenheten för Sverige och det svenska.” Avslutar Susanne Andersson.
I förstudien dras följande slutsatser:
♦ För att många olika aktörer enklare ska kunna enas och effektivt och långsiktigt utveckla och kommunicera om kulturturism, behövs och passar en bred definition av kulturturism i Sverige.
♦ Offentliga, ideella och kommersiella krafter behöver samverka mer.
♦ Finansiering behöver matchas med kulturturismens behov.
♦ Platsutveckling bör länkas samman än mer med kulturturism.
♦ Sverige behöver skyndsamt ta en starkare position inom internationell kulturturism. Även inom detta område hårdnar konkurrensen från andra nationer snabbt.
♦ Ökade möjligheter att dela befintlig kunskap behövs.
♦ Fördjupade studier behövs som skapar bättre förståelse för målgruppens drivkrafter, efterfrågan och beteenden samt om konkurrensen om kulturturisterna.
Trender inom global kulturturism bland målgruppen nyfikna upptäckare med kulturintresse är:
♦ Autentiska och minnesvärda upplevelser.
♦ Önskan att uppleva vardagsfirande och lokala nöjen.
♦ Strävan att besöka och bidra till en mer hållbar kultur.
♦ Ständig kulturell utveckling som skapar nya möjligheter till produkt- och affärsutveckling.Det resenärerna vill:
♦ Uppleva den svenska livsstilen och kulturen.
♦ Se nya städer och platser.
♦ Lära sig något nytt på resan.
♦ Hinna se och göra så mycket som möjligt i Sverige under vistelsen.Här hittar ni hela förstudien om kulturturism.
Läs mer om Visit Sweden på Turismnytt här.
- Text: Visit Sweden
- Foto: Visit Sweden
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2023
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan lite mindre omfattande än vanligt. Mest är det under Destination och Naturturism. Destination SPRIT-undersökningen visar hur beroen...
-
Jacy’z utmanar Göteborgs nöjesscen: Premiär för egen dinner show
Jacy'z Hotel & Resort i Göteborg producerar i höst en helt egen dinner show med internationella ambitioner - ”Symphony of Illusion”.
-
Naturturismföretagen – långsiktiga effekter av svinpest redan en verklighet
Naturturismföretagen larmar om att svinpesten redan skapar långsiktiga effekter för naturturismföretag och besöksnäringen.
-
SPRIT-undersökningen visar hur beroende en destination är av turism
SPRIT-undersökningen av Jämtland Härjedalen analyserar företagens utveckling inom en destination och deras koppling till besöksnäringen.
-
Så kan du kommunicera hållbarhet – Konkreta tips för turismföretagare
Genom att kommunicera hållbarhet på ett smart sätt kan du locka fler gäster att välja din verksamhet - gäster som gärna spenderar lite extra för att de vill bidra till en god sak. Marcus Eldh tipsar
-
STF – Kebnekaiseprotokollet signerat på klimattoppmöte
Den 12 september signerades Kebnekaiseprotokollet av åtta stora friluftsorganisationer under STF:s Klimattoppmöte Kebnekaise.
-
Tävlingen Placebrander of the Year 2024 drar igång
Placebrander of the Year premierar insatser inom platsutveckling och platsmarknadsföring. Nu kan du tävla med ditt bidrag.
-
Regeringens budgetförslag för 2024 och kommentarer
Regeringen har presenterat sitt budgetförslag för 2024. Visit Sweden, Visita och Svensk Turism kommenterar på besöksnäringsaspekten.
-
Biluthyrningsföretaget Hertz når rekordomsättning sommaren 2023
Sommaren har varit framgångsrik för Hertz. De noterar en omsättning på 430 miljoner kronor. En ökning med 18% i jämförelse med 2019.
-
En ny besöksnäringsstrategi ska vägleda Värmland
Nu presenterar Visit Värmland sin besöksnäringsstrategi 2023-2030. Den kommer att vägleda mot en mer attraktiv och hållbar region.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2023
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det under Konstateranden, Beslut och rapporter samt...
-
En ny besöksnäringsstrategi ska vägleda Värmland
Efter över ett års arbete är Visit Värmland stolta över att presentera Värmlands besöksnäringsstrategi 2023-2030....
-
Järvsö Sustainable Tourism Summit 2023 – En rapport i två delar – Del 2
Del 2 – Vi fortsätter där vi slutade, förmiddagen på konferensens andra dag på Stenegård Nordiskt samarbete...
-
Upplev Norrköping söker en visionär och resultatinriktad VD
Upplev Norrköping söker en VD som ska ta kommunen och dess upplevelser till nästa nivå. Här har du möjlighet att ...
-
-
Gästbloggare
-