-
Fortsatt satsning på fjällcykling i Ramundberget – nya cykelleder
Den liftburna cykelsatsningen fortsätter i Ramundberget som i år presenterar två nya leder, Ösjöfallet och Slänggungan.
Guidade turer och gratis introkurs i Äventyrscentrets regi erbjuds. Fler cyklar kommer att finnas för uthyrning och i sportbutiken Topsport öppnas en avdelning upp med fokus på cykeltillbehör. Liftarna öppnar för sommarsäsongen 30 juni.
Totalt erbjuds 16 cykelleder samt ett teknikområde
Den liftburna cykling som Ramundberget erbjuder passar alla, även de riktigt unga cyklisterna. Välj mellan fartfylld liftburen cykling i flowleder, vindlande fjällcykling i cross-countrystil och slingrande lands- eller grusvägscykling.
Totalt erbjuds 16 liftburna cykelleder samt ett teknikområde uppe på fjället, medan bykärnan bjuder på ett barncykelområde runt barnliften i Lillramis och en pumptrack utanför Hotell Fjällgården.
Önskas en lägre tur genom varierande terräng, erbjuds XC-leder som exempelvis Klinkenspåret.
Ytterligare två nya leder till sommaren i flowtrailen
Ramundbergets teknikområde ligger uppe på fjället vid restaurang Tusen på 1000 meters höjd, dit liften också går. Här kan man träna på att cykla på spång, vickbräda och stökiga underlag för att hitta rätt balans och linjeval och därmed bli en bättre cyklist på fjället. Härifrån utgår även områdets flowtrails.
Denna sommar kommer ytterligare två nya leder att färdigställas i flowtrailen och förbättringar av området i helhet att göras.
Miltals av Funäsfjällens cykelleder att upptäcka
Utöver teknikområden och flowtrails finns även en populär pumptrack i Ramundbergets bykärna där både små och stora cyklister kan ha kul och öva sina färdigheter. Här erbjuds i sommar även lokala matupplevelser från frukost till middag med grillning och á la carte för hungriga cyklister.
För den som vill komma längre ut på fjället kan man trampa ut på någon av alla vackra stigar och cykelleder som finns i varierande svårighetsgrader. I Ramundbergets omnejd finns miltals av Funäsfjällens cykelleder att upptäcka.
En del av Sveriges största cykelarena för fjällcykling
Denna sommar kommer fler cyklar att finnas för uthyrning och i sportbutiken Topsport öppnas en avdelning upp med fokus på cykeltillbehör. Det kommer även finnas möjligheter att prova på eller utveckla cyklingen ihop med Ramundbergets kunniga guider.
”Ramundberget är en genuin sommardestination med lång tradition av vandring, ridning och paddling som går ända tillbaka till 1936. Det är fantastiskt att nu också kunna vara en del av Sveriges största cykelarena för fjällcykling med ett komplett utbud av olika typer av cykling för alla nivåer. Här finns allt som behövs i form av boende, cykeluthyrning och restauranger för att sommarsemestern ska bli ett oförglömligt minne för hela familjen.” Säger Martin Letzter, VD för Ramundberget.
Funäsfjällen har likt vintersäsongen ett gemensamt liftkort för sommaraktiviteter. Med ett vidsträckt led- och stigsystem som tar andan ur de flesta är Ramundberget ihop med byarna Tänndalen, Tännäskröket och Funäsdalen Sveriges vackraste cykelarena för fjällcykling.
Ramisklassikern – ny multisportutmaning i fjällmiljö
Ramisklassikern är en ny multisportutmaning bestående av fyra grenar som lanserades i vintras. Nu kan man för första gången genomföra sommaraktiviteterna såsom mountainbike och trailrunning. Dessa grenar genomförs individuellt under 12 månader i Ramundbergets närområde. De övriga två momenten består av längdskidor samt topptur på vintern.
Läs mer om Ramundberget på Turismnytt här.
- Text: Ramundberget
- Foto: Ramundberget
-
Att lyssna lagom bidrog till framgångssagan för Äventyrsgruvan
Äventyrsgruvan är en guldgruva för Dalarna. Framgången är skapad av hårt jobb, lokala samarbeten, och att lyssna lagom på andra.
-
Martin Roos blir ny VD för Upplev Norrköping
Den 1 januari 2024 tillträder Martin Roos som VD för Upplev Norrköping. Han kommer närmast från Placebrander.
-
Säsongspremiär och invigning av nya skidområdet i Järvsö
Järvsöbacken meddelar säsongspremiär för skidåkning den 9-10 december och samtidig invigning av det nya skidområdet.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 47 -23
Mest under Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet samt Utmärkelser och initiativ
-
Turistrådet Västsverige bjöd in till Turistrådsdagen 2023
Där fick vi bland annat höra om ett fantastiskt år för besöksnäringen i Västsverige och även lyssna till Mark Levengood
-
Byt Versailles mot Stockholm – Hotels.com lanserar reseguiden Dupes of Scandi
Nu lanserar Hotels.com reseguiden Dupes of Scandi. Platser i Skandinavien som är som dubbelgångare till andra kända resmål.
-
Fabian Kalf-Hansen vinner Svenska Kockpriset i Gastronomisk Hållbarhet 2023
Svenska Kockpriset i Gastronomisk Hållbarhet uppmärksammar vikten av hållbar utveckling. Vinnaren för 2023 är Fabian Kalf-Hansen.
-
Värmlands Besöksnäringsdagar 2023 – 21 talare gav nya insikter
Värmlands Besöksnäringsdagar tog avstamp i den nya besöksnäringsstrategin. Totalt stod 21 talare för nya insikter om olika ämnen.
-
Kungliga Djurgårdens Intressenter inbjudna att utforma globala hållbarhetskriterier
Kungliga Djurgårdens Intressenter har bjudits in att delta i GSTC:s arbete med att ta fram globala hållbarhetskriterier.
-
Järnvägar – seminarium om 40 snabba åtgärder för svensk järnväg
Den 15 november bjöd initiativet Omtag Svensk Järnväg in till ett seminarie. Detta är en artikel från Järnvägar.nu som sammanfattats.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Få fler bokningar med hjälp av positiva omdömen
Positiva omdömen från tidigare gäster ökad chansen att fler bokar, avsevärt. Vill du ha fler bokningar ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 23
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan med mest under Destination, Evenemang samt P...
-
Det svenska flyget – så stärker vi Sveriges konkurrenskraft
En rapport från regeringens möte den 15 november om luftfartens konkurrenskraft. Mötet samlade ca 50 deltagare fr...
-
Visit Sweden – Sveriges äventyrare ska locka till säkrare besök i naturen
Några av landets kanske mest kända äventyrare och äventyrsfilmare, Robin Trygg och Anders Klapp, ska i en ny seri...
-
-
Gästbloggare
-