söndag 14 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
    • Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
    • Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Cylinderros och sjögurka i Havets Hus
    2023-06-19 17:52

    Fullmatad sommar på Havets Hus – hajsläpp och strandskola

    Inte nog med att akvariet Havets Hus i Lysekil fyllde 30 år den 4 juni, det blir mycket mer spännande som händer under sommaren. Exempelvis hajsläpp den 27 juni, sälsafari i juli och Västerhavsveckan i augusti.

    Ett nytt lekrum för barn – ålsgräsängen

    Västkustens artrikaste akvarium låter besökarna komma närmare över 200 fascinerande arter – från småfläckig rödhaj till knorrande oxsimpa.

    Först kommer havens barnkammare, grunda vikar som myllrar av liv. Här finns gott om mat och skydd från rovdjur bland tångruskor och ålgräs. Om man tittar noga upptäcker man det stora i det lilla. I det grunda området finns även det nya lekrummet ålsgräsängen. Där barnen, likt havsdjuren, både kan söka skydd och leka en stund innan färden går vidare.

    I Gullmarssalen finns kortare marinbiologiska filmer. Ibland är det också frågesport i rummet.

    Mjukbottenakvariet är unikt i sitt slag

    Längre in i akvariet kommer man till djupare delar av havet. Det stora mjukbottenakvariet är unikt i sitt slag. Det är den vanligaste miljön i havet men den ovanligaste i publika akvarium. Att Havets Hus kan visa upp denna miljö beror på vattnet som kontinuerligt pumpas in från Gullmarsfjorden och som kommer in ofiltrerat under natten.

    I tunnelakvariet finns det ett rikt utbud av aktiviteter under sommaren. Exempelvis strandskola och bangolf.

    Strandskola för barn med särskilda behov

    Nytt för i år är en strandskola som vänder sig till barn med särskilda behov. Denna 2-dagars strandskola går av stapeln vecka 27.

    Det som skiljer denna strandskola mot övriga är att, förutom att en vuxen kan följa med, så tar Havets Hus allt i ett väldigt lugnt tempo. Ingen stress och inga krav, utan de lägger större fokus på individens behov och inlärningsförmåga.

    Havets Hus 30-årsjubileum firades med teater

    Den 4 juni firade Havets Hus 30-årsjubileum med tårta och teater som vände sig till den vuxna publiken. Teater Spera bjöd in till: ”Scenkonst möter vetenskap – i tider av samhörighet hör jag havet inom mig.”

    Före föreställningen presenterades det föredrag som anknöt till de ämnen som föreställningen behandlade. Föreställning följdes av ett samtal mellan Teater Spera och Susanne Pihl Baden, professor emerita vid Institutionen för biologi och miljövetenskap vid Göteborgs Universitet.

    Fullmatad sommar på Havets Hus - hajsläpp och strandskola
    Foto: Elias Neuman/Havets Hus.

    Hajsläppet äger rum den 27 juni

    Hajsläppet är i år den 27 juni kl 14 och kommer att kunna följas från storbildskärm på kajen.

    60% av all vattenvolym i akvariet bebos av arter som Havets Hus har pågående utsättningsprojekt för. Utöver småfläckig rödhaj sätts även knaggrocka och torsk ut. Detta gör Havets Hus unikt och är viktigt för att skapa uppmärksamhet kring havet och dess biologiska mångfald.

    Västerhavsveckan bjuder på flera aktiviteter

    Vecka 32 pågår Västerhavsveckan. Då finns det många aktiviteter att utforska på eller nära Havets Hus.

    Virka olika havsdjur eller måla alger i akvarell. Gå på strandbingo tillsammans med vänner eller tävla i krabbfiske med egen-tillverkade miljövänliga krabbfiskespön. Veckan bjuder på mycket kunskap om havet.

    Ni hittar hela akvariets kalendarium här.

    Läs mer om Havets Hus på Turismnytt här.

    • Text: Havets Hus
    • Foto: Helen Sköld/Havets Hus
    Tweet
  • Det blir marknad, musik, kultur, shower och mat på Augustifest 2026 i Norrköping.
    2026-06-13 18:44

    Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken

    Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.

  • Vrak - Museum of Wrecks marinarkeolog Håkan Altrock visar dykutrustning för barn i sommarkursen mini-marinarkeologerna.
    2026-06-13 17:41

    Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks

    För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.

  • Visit Värmland vill motverka ensamhet bland svenskar med ett nytt initiativ. Ett dejtingevent ger deltagare även chansen att vinna en Värmlandsresa.
    2026-06-13 17:01

    Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet

    Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.

  • Nattliv på Söder i Stockholm, Sverige
    2026-06-12 15:20

    Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen

  • Svensk Camping släpper sin årsrapport för 2026 - Camping är motorn i svensk sommarturism.
    2026-06-12 00:58

    Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar

    Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.

  • Outdoor Summit B2B 2027
    2026-06-11 00:24

    Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

    På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen

  • Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig markant över landet.
    2026-06-10 20:46

    Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner

    Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.

  • Cykelturismen i Sverige växer och utvecklingen drivs främst av internationella besökare från Europa.
    2026-06-09 21:54

    Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender

    Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.

  • Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen.
    2026-06-09 21:08

    Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen

    Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.

  • Alkemi på Skokloster 2026
    2026-06-08 05:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

    Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-05 16:15

      r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

      Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...

    • 2026-06-08 05:25

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...

    • 2026-06-07 22:58

      Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

      Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...

    • 2026-06-07 20:32

      Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras

      Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet