onsdag 16 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
    • Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
  • Platsannonser:
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Glaskogen, ett naturreservat i Värmland, är en av projektets testmiljöer. Här ska man pröva nya lösningar för hållbar naturturism och naturförvaltning.
    2026-08-30 16:31

    Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism

    I takt med den växande naturturismen riskerar fler naturområden att utsättas för mer slitage från besökare. Genom ett nytt projekt ska en ny metod testas för att förutse hur naturområden kan förvaltas på ett hållbart sätt. Glaskogen i Värmland är ett av två reservat i Sverige som ska få en så kallad digital tvilling.

    En digital kopia som kan simulera konsekvenser

    Kärnan i projektet är att utveckla en digital tvilling: en digital kopia av naturområdet som kontinuerligt samlar in data om besöksflöden, slitage och naturvärden. Med den kan man för första gången simulera konsekvenserna av förändringar i förväg. Därmed kan förvaltningar agera innan slitaget uppstår, i stället för att reparera i efterhand.

    Glaskogen i västra Värmland och Malingsbo-Kloten i södra Dalarna är projektets två utvalda testbäddar.

    ”Det här är en av de viktigaste satsningarna i Glaskogens historia. Vi har länge vetat att vi behöver smartare verktyg för att sköta ett område av den här storleken – nu får vi dem. Med hjälp av EU, Region Värmland och två av landets ledande lärosäten. Glaskogen går från att vara en stor och välskött naturdestination till att bli ett internationellt referensexempel. Det är vi stolta över.” Säger Johan Sperling, verksamhetschef på Stiftelsen Glaskogens Naturreservat.

    Ska hjälpa destinationer hantera besökstryck i naturen

    Projektet ska leverera något som saknas idag. Ett forskningsbaserat och datadrivet verktyg för att långsiktigt, strategiskt och proaktivt hantera ett ökande besökstryck i känsliga naturmiljöer.

    En kraftigt ökande efterfrågan på naturområden, både från turister och lokalbefolkning, kan medföra risker. I form av ökat slitage, målkonflikter mellan aktörer eller minskning av destinationens attraktionskraft.

    Projektet ska också ta fram digitala betalningslösningar som gör det enkelt för besökare att bidra till ledunderhåll och naturvård. Samt en strategisk masterplan för Glaskogens långsiktiga destinationsutveckling.

    ”Eftersom naturen är en av Värmlands viktigaste reseanledningar känns det extra roligt och viktigt att kunna bidra till systeminnovation för en hållbar förvaltning av naturområden.” Säger Andreas Norum, affärsutvecklare på Visit Värmland.

    Information om projektet Grön Digital Tvilling

    Projektet Grön Digital Tvilling har beviljats drygt 7,1 miljoner kronor ur EU:s regionalfond (ERUF). Tillsammans med finansiering från Region Värmland och Region Dalarna är det en satsning på totalt 12 miljoner kronor.

    Projektet bygger på kvadrupelhelixmodellen. En metod för samverkan där akademi, näringsliv, offentlig sektor och civilsamhälle bidrar med olika perspektiv och kompetenser. Allt för att utveckla hållbara lösningar.

    Projektet leds av Högskolan Dalarna. Det genomförs tillsammans med Karlstads universitet, Visit Värmland, Stiftelsen Glaskogens Naturreservat och Smedjebackens Kommuns Förvaltnings AB.

    Projektet pågår från den 1 juli 2026 till den 31 december 2029.

    Den värmländska delen i projektet drivs av flera

    I den värmländska delen drivs arbetet av Karlstads universitet och Visit Värmland i nära samverkan med Stiftelsen Glaskogens Naturreservat som testbädd och förvaltare.

    Visit Värmland, som är en del av Region Värmland, bidrar med kännedom om länets besöksnäring och direkta kontakter med lokala företag. Vilket gör att projektets innovationer snabbt kan omsättas i praktisk nytta för näringslivet.

    Region Värmland är en av projektets finansiärer. De spelar en viktig roll för att satsningen kunnat realiseras.

    Karlstads universitet ansvarar för forskningsanknytning och analys. Med fokus på hållbar naturturism, platsutveckling, besöksflöden och hur digitala verktyg kan stödja långsiktig förvaltning av naturbaserade besöksmål.

    Kunskapsmiljö för nystartat universitetsprogram

    Genom projektet blir Glaskogen också en konkret kunskapsmiljö för det nystartade Turism och platsdesignprogrammet vid Karlstads universitet. Där utbildning, forskning och praktisk destinationsutveckling kan kopplas samman.

    ”För Karlstads universitet är det här ett projekt där platsdesign blir konkret. Glaskogen är en plats där naturvärden, besökare, lokal utveckling och digitalisering möts. Där kunskap kan prövas mot verkliga förvaltningsfrågor. Det ger våra forskare och studenter en stark koppling mellan utbildning, fältarbete och samhällsnytta.” Säger Fredrik Hoppstadius, fil. dr, projektledare vid Karlstads universitet.

    Intresset för projektet sträcker sig utanför Sverige

    Genom projektet tar Glaskogen i Värmland del av ett projekt värt totalt 12 miljoner kronor. Samt erhåller en digital infrastruktur och kunskapsbas som hade kostat mångdubbelt att bygga på egen hand.

    ”Genom att kombinera forskning, digital teknik och samverkan mellan flera samhällsaktörer vill vi utveckla lösningar som kan komma till nytta både i Dalarna och Värmland och på sikt även i andra delar av Sverige och Norden.” Säger Tobias Heldt, professor vid Högskolan Dalarna och projektledare.

    Intresset för projektet sträcker sig redan utanför landets gränser. Turismforskare från andra länder har hört av sig och vill följa projektet.

    Här kan ni läsa mer om Värmland på Turismnytt.

    • Text: Visit Värmland
    • Foto: Stiftelsen Glaskogens naturreservat
    Tweet
  • Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lösningar för nästa generations regionalflygplan.
    2026-09-15 22:12

    Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg

    I ett projekt ska Skellefteå Airport utveckla lösningar för hur nästa generations regionalflygplan kan integreras i flygsystemet.

  • Vätternrundan Gravel - besöksnäring
    2026-09-14 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

    Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter

  • Konferensrum på Spritmuseum som samarbetar med Backstage Hotel
    2026-09-13 21:42

    Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination

    Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper

  • Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen efter en Platschef.
    2026-09-13 21:21

    Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen

    Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.

  • Husbil på campingplats - csmpingplatser
    2026-09-13 20:11

    Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka

    Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.

  • Svenska Musikmuseet öppnar i Västervik sommaren 2027
    2026-09-13 17:26

    Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

    Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer

  • Stockholm lockar fler gäster
    2026-09-13 16:46

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna

  • Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti blev den bästa månaden någonsin för bolaget.
    2026-09-10 18:49

    Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

    Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.

  • 2026-09-10 17:07

    Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

    Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.

  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-07 04:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

    • 2026-09-10 17:07

      Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

      Medan den samlade svenska varuexporten ökade med tre procent under första halvåret 2026 växte exporten från utlän...

    • 2026-09-10 18:49

      Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

      Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bol...

    • 2026-09-13 17:26

      Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

      Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet