-
Glenn André Viste Bøe tar över som VD för Skånes Djurpark
Skånes Djurpark får i mars en ny VD då Kasper Schumacher går vidare till en topposition på danska Tivoli. Glenn André Viste Bøe, som under många år arbetat inom Lund Gruppen, tar över ledarskapet för parken.
”Kasper har gjort ett mycket bra arbete genom att driva utvecklingen och höja kvalitén på upplevelsen i parken. Det är med stolthet vi nu ser hur han rekryteras till en annan hög post inom besöksnäringen i vår region. Vi är även glada över att vi redan har en stark efterträdare i Glenn André Viste Bøe på plats i organisationen och att koncernen genom åren internt har utvecklat den person som ska ta över stafettpinnen och leda arbetet. Att våra medarbetare ska ha möjlighet att växa inom Lund Gruppen är en av våra målsättningar och viktig fråga för oss.” Säger Mikael Ahlerup, koncernchef för Lund Gruppen som driver Skånes Djurpark sedan 2015.
Ser fram emot att lyfta parken till nästa nivå
Glenn André Viste Bøe är 27 år och har genomgått Lund Gruppens ledarutvecklingsprogram under de 12 år som han har arbetat inom koncernen. Som operativ chef har han varit med under samtliga fem år som Lund Gruppen drivit Skånes Djurpark. Under den här tiden har de bland annat utvecklat nya koncept för att göra påsk, höst och jul till nya populära perioder för parken.
”Jag är enormt glad för det stöd jag har fått att utvecklas i organisationen. Under det senaste året har Kasper och jag tillsammans med koncernledningen arbetat för att jag ska kunna ta över. Jag ser fram emot att fortsätta bygga vidare på de goda förutsättningar som finns för Skånes Djurpark. Samt att lyfta parken till nästa nivå tillsammans med alla goda kollegor.” Säger Glenn André Viste Bøe.
Kasper Schumacher är kvar på Skånes Djurpark till den 20 mars då Glenn André Viste Bøe tar över som VD.
- Text: Skånes Djurpark
- Foto: Skånes Djurpark
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
-
Gästbloggare
-