-
Göteborg får ett nytt besöksmål
Ostindiefaren Götheborgs framtid var länge osäker – men nu är den säkrad!
Göteborg får ett nytt besöksmål
Ostindiefararen Götheborg kommer att bli en del av ett nytt besöksmål i Göteborg. På Nya Masthuggskajen skall det byggas ett nytt besökscenter där besökarna kan lära sig om Göteborgs långa historia som internationell handels- och sjöfartsstad.Besökscentret kommer att hamna mitt i en miljö där det pågår en stark utveckling i flera projekt.
Aktörerna bakom besöksmålet
Bakom projektet med det nya besöksmålet står Göteborgs Stad och Västra Götalandsregionen.Finansiärerna klara
Finansieringen av det nya besökscentret är klar.Pengar kommer från ett konsortium med Stena, Elof Hansson, NCC och Riksbyggen tillsammans med SKF, Volvo Cars, och AB Volvo – samt Västra Götalandsregionen och de tre kommunala bolagen Business Region Göteborg, Göteborg & Co och Göteborgs Hamn.
”- Från näringslivets sida ser vi det som naturligt och viktigt att bidra till att bevara och utveckla handels- och sjöfartsstaden Göteborg, som numera också är en stark industristad. När staden nu går in i en ny tillväxtfas, som kommer att ge oss en ny och starkare profil, får vi inte glömma vår historia. Ostindiefararen är en utmärkt symbol för den anda och handlingskraft som lade grunden till vad Göteborg är idag. Genom att nu göra skeppet till en del av denna nya stadsdel kan vi koppla ihop vår historia med en framtid som är både spännande och utmanande. Det blir också ett viktigt tillskott till kultur och besöksnäring både under uppbyggnaden av stadsdelen och i framtiden”, säger Dan Sten Olsson, Stenas ägare och koncernchef.
Näringslivet står för 65 procent av finansieringen som säkrar verksamheten de kommande tio åren. Västra Götalandsregionen och de tre kommunägda bolagen Business Region Göteborg, Göteborgs Hamn och Göteborg & Co delar på den resterande finansieringen. De får då möjlighet att använda skeppet för aktiviteter i syfte att stärka det regionala näringslivet.
”- Ostindiefararen Götheborg är en symbol för en av staden Göteborgs stora styrkor. Internationell handel från Göteborg är en grundbult i den svenska ekonomin. Därför är det glädjande att vi har hittat en lösning för att skeppet kan finnas kvar i staden”, säger Ann-Sofie Hermansson (S), kommunstyrelsens ordförande i Göteborg.
Älvstranden Utveckling bidrar genom att upplåta kajplats på Eriksberg i väntan på att en provisorisk paviljong för ett Visitors Center byggs på Masthuggskajen. Lagom till Göteborgs 400-årsjubileum 2021 ska en permanent besöksanläggning stå färdig runt Ostindiefararen.
Fakta om Ostindiefararen Göteborg
Projektet Ostindiefararen Götheborg drivs av Svenska Ostindiska Companiet, som i sin tur ägs av en icke vinstdrivande stiftelse. Stiftarna är Business Region Göteborg, Göteborgs Hamn, SKF, Stena, Volvo och Västra Götalandsregionen. Skeppet är en kopia av den ostindiefarare som 1745 gick på grund och sjönk vid Hunnebådan i Göteborgs hamninlopp. År 1986 startade en marinarkeologisk utgrävning av originalskeppet och 1995 påbörjades bygget. Åtta år senare sjösattes Götheborg och under 20 månader 2005 till 2007 seglade skeppet den historiska rutten till Kina och tillbaka. Sedan dess har man varit ute på en handfull expeditioner och totalt har skeppet besökt 56 olika städer runt om i världen.Läs också artiklarna:
Bank återskapar besöksmål i Dalarna
Kvarnmiljö utvecklas till nytt besöksmål
Källa: Stiftelsen Ostindiefararen Götheborg
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Stiftelsen Ostindiefararen Götheborg
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverket...
-
Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning
Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...
-
-
Gästbloggare
-

