-
Göteborg lanserar cirkulärt system för engångsfri take-away
Nu lanserar Göteborg, som första stad i Sverige, ett cirkulärt system för engångsfri take-away i staden. Panter, som systemet heter, ska genom enkla lösningar minska nedskräpning och underlätta för caféer och restauranger, och såklart även för besökare, att bli mera hållbara.
Steget före lagkrav
I januari 2024 träder lagen i kraft att restauranger och caféer ska erbjuda flergångsalternativ. Göteborg vill gå före och stötta staden och näringen genom att ta fram en lösning som ska underlätta för alla stadens aktörer.
“Vår förhoppning är att vi kan inspirera andra städer att göra detsamma. Det finns bara fördelar! Med mindre nedskräpning får vi en fin stad och en smartare resursanvändning.” Säger Filip Eklund, hållbarhetsutvecklare på Göteborg & Co som projektlett arbetet med implementeringen från stadens sida.
Vad är Panter?
Panter är ett cirkulärt flergångssystem framtaget av företaget TINT, som består av muggar och tallrikar. Panter innebär att kunden som köper mat eller dryck får en flergångsbehållare som kopplas ihop med förpackningen via en QR-kod. Sedan kan kunden lämna tillbaka behållaren på valfri restaurang eller kafé som ingår i systemet.
“Panters unika system är helt i linje med vad vi vill uppnå med vårt hållbarhetsarbete i staden, då de återanvändningsbara lådorna och muggarna bidrar till en bättre miljö redan efter 20 användningar. Förpackningarna kan användas hundratals gånger och när de inte längre håller måttet tas de tillbaka till fabriken där de återvinns och blir nya behållare.” Fortsätter Filip Eklund.
Möjligheten till engångsfria evenemang
Systemet som nu lanseras är en viktig pusselbit i stadens strävan att skapa engångsfria evenemang i Göteborg. Sedan 2016 har man testat och försökt att skapa förutsättningar för evenemang utan engångsartiklar. Panter blir en viktig del i den strävan.
Panter testades på Scandinavium under Miriam Bryants konsert. Under närtid är förhoppningen att det ska testas, anpassas och implementeras på många fler evenemang.
På följande ställen går det att använda sig av Panter från och med lanseringen:
Waste, Ooto, L’s Kitchen, A43 och Café St. Agnes. Ambitionen är nu att fler restauranger och caféer ska ansluta sig och att många börjar använda Panter.
Panter är ett samarbete med Göteborgs Stad, Göteborg & Co, Got Event, Avenyföreningen, Innerstaden Göteborg och Nordstan Göteborg samt med stöd från Naturvårdsverket.
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Peter Kvarnström/Göteborg & Co AB
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Mest under Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Visit Sweden har listat vilka sidor på sin globala sajt visitsweden.com som just nu har flest besökare
-
Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
Svensk Handel kan med nya siffror visa vad såväl barn som vuxna helst vill se under granen
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Plattformen GoTo HUB som redan används av flera destinationer blir nu också tillgänglig i Norrköping
-
Transportstyrelsen: Tåget lockar allt fler – men viktiga utmaningar kvarstår
Hela 7 av 10 personer har rest med tåg under det senaste året, punktlighet och biljettpris är utmaningar
-
Best Western Hedåsen i Sandviken utses till Skandinaviens bästa hotell inom BWH Hotels
Av 179 hotell i Skandinavien är det Best Western Hedåsen i Sandviken som vinner Hotel of the Year 2024
-
Chalmers: Kondensstrimmor från flyg spelar stor roll för klimatet
Det går dock att minska klimatpåverkan genom att optimera flygrutterna
-
Tänndalen tar nya steg i omställningen till eldrift i fjällmiljön
Tänndalens Fjällanläggning testar, som en av de första anläggningarna i världen, en eldriven pistmaskin.
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Liseberg tar nu ett viktigt steg och öppnar Kaninlandet varje helg under vintern
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Under våren 2024 testade Liseberg för första gången att ha Kaninlandet öppet när övriga parken var stängd...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård. Royal St...
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Norrköping blir först ut i Östergötland med ett nytt stöd för besöksnäringen! Plattformen gör det lättare...
-
-
Gästbloggare
-