-
Grand hotels nya restaurangsatsning
I en ny restaurangsatsning stängs restaurang Mathias Dahlgren Matsalen och Matbordet på Grand Hotel i Stockholm för att genomgå en förändring.
Restaurangen skall genomgå en stor ombyggnation och stänger därför den 22 december 2016.
”- Efter många roliga, tuffa och framgångsrika år är det dags att göra något nytt. 2017 har Matsalen funnits i 10 år och jag har en stark längtan att skapa en helt ny restaurang. Just nu upplever vi en intressant utveckling av svensk restaurangkultur och jag vill fortsätta vara en aktiv del av den. Men först ska vi under de kommande fyra månaderna se till att vi stänger Matsalen och Matbordet med flaggan i topp”, säger Mathias Dahlgren.
Restaurangen har två stjärnor i Guide Michelin och har gjort stor succé.
”- Det är viktigt för oss att ständigt uppdatera vårt utbud av restauranger, så att de inte bara håller högsta internationella klass utan även känns nyskapande och intressanta för våra gäster. Vi ser därför positivt på att Mathias väljer att stänga Matsalen för att utveckla en ny restaurang med ett helt nytt koncept”, säger Pia Djupmark, vd för Grand Hôtel.
Mathias Dahlgrens nya restaurang på Grand Hôtel beräknas öppna under första kvartalet 2017.
Källa: Grand Hotel
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Magnus Mårding
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
r360 samlade kunder och partners till kundträff i Stöten för nätverkande och utbyte av erfarenheter men även till workshops för att bidra till framtida utveckling
-
Finnair har lanserat en ny flyglinje till Umeå
I mars lanserade Finnair en flyglinje mellan Umeå och Helsingfors via Vasa. Tillgängligheten förbättras i båda riktningar.
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökning på närmare 8 procent jämfört med 2024.
-
Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026
Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026.
-
Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.
-
AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap
De flesta hotell använder idag flera olika system. Med AI kan samordningslagret mellan systemen hanteras och utrymme frigörs för mer värdskap
-
Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.
-
Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar
Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.
-
Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm
Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event s...
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, m...
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
Påsken är en av vintersäsongens mest händelserika perioder i fjällen. På SkiStar:s destinationer i Sverige väntar...
-
-
Gästbloggare
-