-
Guideutbildning för snöskoter bidrar till tryggare skotersafari
Snöskoterturismen omsätter 10 Miljarder kronor/år enligt en analys 2024 av Snö- och terrängfordonsbranschen. Skotersafari är betydande i stora delar av Norrland och en mycket viktig del inom besöksnäringen. En rad anläggningar och aktörer är närmast beroende av den för att kunna bedriva sin verksamhet vintertid.
Samtidigt finns det ur ett hållbarhetsperspektiv utmaningar med den här typen av verksamheter. Det är företagen i branschen och andra aktörer i anslutning till den medvetna om.
Verkar för en hållbar och professionell snöskoterturism
Jämtland Härjedalen Turism (JHT) tog initiativet till att etablera en nationell branschorganisation för hållbar snöskoterturism (BOHST) under 2018-2021. Sedan 2022 står föreningen på egna ben och finansieras av medlemsintäkter, partners samt intäkter från en guideutbildning.
BOHST är en samverkansorganisationen för intressenter och aktörer inom snöskoterturistnäringen i Sverige. Den verkar för en hållbar och professionell skotersafari genom samverkan, kvalitetssäkring samt kompetens- och affärsutveckling.
”Det finns en rad exempel på hur man hanterat utmaningarna så bra som möjligt utan att förhindra en fortsatt turismverksamhet. ”Hållbar vinterturism i Frostviken” är ett bra exempel på det.” Säger Andreas Edholm på JHT som är talesperson för BOHST och sköter kansliet.
Idag har organisationen ett 70-tal medlemmar
En viktig utgångspunkt för arbetet med etableringen av BOHST var att snöskoterbranschen själv såg att de behövde bli bättre på att ta ansvar för en rad frågor i anslutning till snöskoterverksamheten. Det fanns stora behov av att skapa en organisation som kunde äga för branschen viktiga utvecklingsfrågor. Såsom kompetens- och affärsutveckling för ökad lönsamhet.
Dessutom behövde snöskoterbranschen en aktör som kunde arbeta med kommunikation av aktuella frågor. Samt vara en part i samarbetet med myndigheter på olika nivåer, kommuner och andra aktörer inom besöksnäringen. Sedan starten är BOHST också medlem i Nationella Snöskoterrådet. Idag har organisationen ett 70-tal medlemmar från Sälen i söder till Abisko i norr.
En guideutbildning för att kvalitetssäkra branschen
Ett fokusområde inom BOHST har varit att höja kompetensen bland snöskoterguiderna. Vilket har resulterat i en guideutbildning med diplomering för att kvalitetssäkra branschen inifrån, höja statusen för yrket och framför allt för att kunna erbjuda trygga och bra upplevelser för kunden. Några av Sveriges mest erfarna snöskoterguider fungerar som utbildare och 270 snöskoterguider i landet har hittills genomfört utbildningen sedan starten 2019.
Den har även blivit en viktig anledning till att vara medlem i BOHST då den enbart erbjuds till de som är anställda vid ett medlemsföretag.
”Det är mycket glädjande att utbildningen gett resultat i form av ett minskat antal tillbud hos våra medlemsföretag som valt att utbilda sina guider. Vi instruktörer är också stolta över den positiva feedback vi får från deltagarna.” Säger Joakim Armgren, ordförande i BOHST och examinator på utbildningen.
Dessutom har en utbildning inom lavinsäkerhet genomförts
Tack vare etableringen av branschorganisationen så har även en utbildningsinsats kunnat genomföras för att höja kompetensen inom lavinsäkerhet med fokus på skotersafari. Det skedde genom ett samverkansprojekt mellan BOHST och Naturvårdsverkets lavinprognostjänst samt Sveriges Lavinutbildningar. Åtta erfarna snöskoteråkare inom BOHST är numera examinerade lavintekniker.
Här kan ni läsa mer om Jämtland Härjedalen på Turismnytt.
- Text: Jämtland Härjedalen Turism
- Foto: Rickard Lövgren
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
Mest under Museer/Utställningar och Utmärkelser, men även Destination och Boende
-
Göta kanal är utsedd till Europas bästa cykelled
Göta kanals cykelled har utsetts till Europas bästa cykelled vid Fiets en Wandelbeurs-mässan i Utrecht, Nederländerna.
-
”Vikings before vikings” ny utställning på Vrak – Museum of Wrecks
I april kommer utställningen av Saaremaa Museum i Estland att resa över Östersjön för att visas på Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm.
-
Cabonline ingår partnerskap med Möten & Event 2025
Cabonline är stolta över att vara en del av branschmässan Möten & Event 2025 den 19–20 februari på Kistamässan i Stockholm.
-
Hernö Gin Hotell, Sveriges nya upplevelsehotell i Höga Kusten, har öppnat
Nu står prisbelönta Hernö Gins första egna hotell redo att välkomna gäster till en förstklassig upplevelse i magisk natur
-
Egyptiska mumier och evigt liv – Ny utställning på Kalmar Slott i vår
Internationell utställning öppnar på Kalmar Slott i vår med föremål från Florens arkeologiska museum
-
Naturens kraft blir temat för Sofieroåret 2025
Naturen i konsten - den konstiga naturen, det är temat för Sofieroåret 2025, både i utställningar och i parken
-
Ett år med Finncanopus – Finnlines dubblar passagerarantalet
Efter ett år i trafik med Finnlines Finncanopus och systerfartyget Finnsirius har passagerarantalet mellan Sverige och Finland fördubblats
-
Vinnare av Ekoturismpriset och alla andra svenska vinnare på GTA
Här hittar du vinnaren av Ekoturismpriset och alla andra svenska på Grand Travel Award
-
Fortsatt stort intresse för skidsemester inför sportloven
SkiStar meddelar ett fortsatt starkt bokningsläge med en beläggningsgrad på 96% under sportlovsveckorna
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Förutsättningarna när gårdsförsäljning av alkoholdrycker är på plats
Turismnytt tackar Visita för att vi får återpublicera denna artikel. Den 21 januari 2025 överlämnade regeringen p...
-
Swedish Lapland söker två stjärnor till spännande tjänster
Swedish Lapland söker en Content Production Officer och en Online Communications Officer Content Production Offic...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination och Transport/Infrast...
-
Vinnare av Ekoturismpriset och alla andra svenska vinnare på GTA
Den 13 februari 2025 arrangerades Grand Travel Award för 33 gången. Här nedan listar vi vinnarna av dels Ekoturis...
-
-
Gästbloggare
-