-
Hasslöfestivalen blir kvar
Hasslöfestivalen är en musikfestival inom genren rock, som i femton år, har genomförts i Karlskronas skärgård.
Festivalen lockar cirka 10.000 besökare från hela Sverige för att lyssna på både stora band som till exempel First Aid Kit och Eldkvarn till mindre kända artister från sydöstra Sverige.
Karlskrona kommun har tagit beslut om att festivalen skall överleva.
En överenskommelse mellan kommunen och Paraply Produktion har gjorts som säkerställer festivalen 2016. Ett marknadsföringsbidrag och pengar till arbeten på Skärgårdsvallen ges från kommunen.
”- Det här är ett första steg där kommunen ser över hela evenemangssituationen i Karlskrona”, säger Carl-Martin Lanér som är kommundirektör.
Han fortsätter: ”Vi har ett antal platser där vi behöver göra åtgärder för att slippa börja från noll varje gång en konsert eller något annat evenemang ska genomföras. Genom att förbereda ett antal platser kan vi bättre stötta alla arrangörer som vill bidra till att göra Karlskrona till en evenemangsstad av högsta klass.”
Källa: Karlskrona kommun
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: RH Media
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Lars-Börje Eriksson vill få det att låta som att debatten handlar om en ny (önsketänkt) finansieringsmodell. Det ...
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Svensk besöksnäring befäster sin position som en av landets starkaste exportnäringar. Under årets första kvartal ...
-
-
Gästbloggare
-