-
Hemma på Hult och Örserumsbrunn lanserar konceptet Gourmandring
Nu lanserar Hemma på Hult och Örserumsbrunn gestgifveri & konferens tillsammans mat- och vandringskonceptet Gourmandring – en sammansättning av orden gourmet och vandring.
Under denna speciella vandring får man ta del av småländska smaker på ett nytt och annorlunda sätt. Gäster får lyssna till historier och andas den hälsosamma luften längs Holavedsleden. Den första Gourmandringen genomförs under våren 2020.
”Tankarna kring att lansera en vandring mellan våra gästgiverier har funnits en längre tid. Vi är båda gamla gästgiverier som ännu är i drift.” Säger Henrik Måhlberg på Örserumsbrunn. ”Vi känner att vi har mycket att dela med oss av både i form av historia och hur vi arbetar med lokala råvaror och smaker.”
Tror på gäster från både när och fjärran
Gourmandringen startar med trerätters lunch på Hemma hos Hult och sedan en vandring mellan Hult och Örserum. På Örserumsbrunn blir det visning av Brunnshuset, följt av en femrätters middag. Gourmandringen avslutas morgonen därpå med en lantlig frukost.
”Vi arbetar enbart med lokala råvaror och har ett stort intresse för att förädla traditionella smaker med en twist.” Säger Chatrine Schander Ljungqvist på Hemma på Hult. ”Det finns ett stort intresse både för naturupplevelser och lokalproducerat mat och vi tror på gäster från både när och fjärran.”
Hemma på Hult drivs av Chatrine och Johan Schander Ljungquist. Örserumsbrunn gestgifveri & konferens drivs av Maria och Henrik Måhlberg.
- Text: Hemma på Hult
- Foto: Gourmandring.com
-
Accessibility Business lanserar databas med tillgänglighetsinformation
Databasen från Accessibility Business täcker turistattraktionerna i de nordiska huvudstäderna. Med länkar till tillgänglighetsinformation.
-
Fånga framtiden 2024 med Kairos Future
Allt om vad som är på gång hos Kairos Future 2024 - flera spännande projekt, rapporter och föreläsningar
-
Knäckebröd från Skedvi Bröd i Dalarna får EU-märkning
Skedvi Bröd får en skyddad geografisk beteckning från EU. Deras knäckebröd kan sälla sig till produkter som Serranoskinka och Gruyèreost.
-
Stockholms nya kongresscenter blir granne med Arlanda
Arlandastad Group tar initiativ till ett kongresscenter. Den nya byggnaden kommer vara sammanlänkad med Scandinavian XPO.
-
Anna Österlund blir ny VD för Placebrander
Från den 1 januari 2024 blir Anna Österlund VD för Placebrander. Hon efterträder grundaren Helena Nordström.
-
Årets Guldpalmfinalister främjar besöksnäringen i Trelleborg
Visit Trelleborg delar varje år ut Guldpalmen till en besöksnäringsaktör som gör destinationen till en bättre plats.
-
Upplev sagolika och vintriga julmarknader runt om i Sverige
Att gå på julmarknader och handla när snöflingorna virvlar hör vintern till. Här har Turismnytt samlat en del av vad som erbjuds.
-
Annika Torstenson är Vrak – Museum of Wrecks marknadsutvecklare
Från den 20 november arbetar Annika Torstenson på Vrak – Museum of Wrecks. Hon har en bred erfarenhet från besöksnäringen.
-
Helsingborg delar andraplatsen när Dublin vinner European Capital of Smart Tourism 2024
Helsingborg var en av sex städer i final. Utmärkelsen ges till den stad som visar ett engagemang för att forma framtiden för hållbar turism.
-
Att lyssna lagom bidrog till framgångssagan för Äventyrsgruvan
Äventyrsgruvan är en guldgruva för Dalarna. Framgången är skapad av hårt jobb, lokala samarbeten, och att lyssna lagom på andra.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 47 -23
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan med mest under Destination, Boende, Eveneman...
-
Turistrådet Västsverige bjöd in till Turistrådsdagen 2023
Ett fantastiskt år för besöksnäringen i Västsverige Turistrådet Västsveriges VD Fredrik Lindén hälsade alla 400 a...
-
Värmlands Besöksnäringsdagar 2023 – 21 talare gav nya insikter
Årets tema för Värmlands Besöksnäringsdagar tog avstamp i den nya besöksnäringsstrategin från Visit Värml...
-
Byt Versailles mot Stockholm – Hotels.com lanserar reseguiden Dupes of Scandi
Till följd av extremväder i södra Europa, stigande kostnader och sociala medie trender, har Hotels.com sett nya r...
-
-
Gästbloggare
-