måndag 26 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
    • Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
    • Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
    • SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
  • Platsannonser:
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • The Viking Museum erbjuder grupper spännande guidade turer av personer iförda vikingakläder.
    2024-11-27 18:38

    Historiska smaker och event på The Viking Museum och Restaurang Eld

    The Viking Museum på Djurgården i Stockholm slog först upp sina dörrar 2017. Sedan dess har museet och restaurangen genomgått en rad förändringar. Utställningen har helrenoverats och fått flera nya delar under ledning av museichef Anne Charlotte Ytter.

    Idag är The Viking Museum ett av Stockholms mest besökta museer och det enda museet i Sverige som helt och hållet fokuserar på vikingatiden, från början till slut.

    Kvalitativ mat med nordisk touch

    The Viking Museums restaurang nyöppnade 2023, under namnet Eld, och drivs numera av museet själva och kökschefen Irene Frantzen, som har tagit maten till nya höjder. Sedan dess har den vuxit hastigt i popularitet och har i nuläget ett av de högsta Google-betygen av alla restauranger på Djurgården.

    Elds profil är kvalitativ mat med influenser från det moderna nordiska köket såväl som traditionell och historisk matlagningskonst. Det finns ett genomgående fokus på hållbarhet, mat lagad från grunden och lokalproducerade råvaror och produkter. Menyn ändras ofta och anpassas efter säsong och tillgänglighet. Läs mer om restaurangen här.

    En historisk miljö för varje eventtillfälle

    Det finns möjlighet att abonnera restaurangen för bröllopsfester, julbord, födelsedagsfiranden, privata middagar, företagsevent och mycket mer. Köket skräddarsyr gärna menyer och erbjuder såväl middagssittningar och trerättersmiddagar, som bufféer och mingel med plockmat.

    Matsalen är en unik festlokal, med sin gemytliga atmosfär och panoramautsikt över Skeppsholmen och Wasahamnen. För mindre grupper finns även en exklusiv möjlighet att njuta av en minnesvärd middagsupplevelse mitt i museets utställning. Läs mer om att boka event på museet här.

    Kombinera middag med turer och aktiviteter

    Det går också att kombinera middag eller fest i restaurangen med guidade turer, aktiviteter och äventyrsfärden i museet. Guideturerna är antingen tjugo eller fyrtiofem minuter långa och kan hållas i form av en introduktionsvisning om vikingatiden, eller fokusera på ett skräddarsytt ämne som passar gruppens intresse eller bransch.

    Om gruppen önskar finns det även möjlighet att välja till aktiviteter med vikingatida anknytning. Så som en stridsuppvisning utanför museet eller en völva, en sorts vikingatida spåkvinna, som kan berätta om gästernas framtid i utställningen.

    The Viking Museum och Eld har tillsammans tagit fram ett antal paketerbjudanden; däribland frukostpaket, lunchpaket och vikingamiddag. Det finns även ett seniorpaket, där en guidad tur i museet kombineras med en utsökt lunch i restaurangen. Kaffe på maten ingår. Erbjudandet gäller för grupper om minst tio personer och kostar 375 kr per person.

    Prova vikingarnas favoritdryck

    Restaurangen erbjuder även mjödprovningar, där gäster får en chans att lära sig om vikingarnas favoritdryck. Mjödprovningarna leds av museets kunniga guider som berättar om de nordiska gudarnas koppling till mjödet och dryckens betydelse för de vikingatida människorna. Provsmakningen består av en sorts mölska och sex sorters mjöd. Till drycken serveras en charkbricka, helt bestående av svenska råvaror.

    Vill man hellre prova mjöd på egen hand finns det möjlighet att köpa ett mjödprovningskit, med tre sorters mjöd och tillhörande information om dryckens historia och de olika sorterna.

    Historiska smaker och event på The Viking Museum och Restaurang Eld

    Museet förmedlar kunskap på nyskapande sätt

    The Viking Museums förmedlar kunskap på nyskapande och interaktiva sätt; genom sceniska miljöer, ljudeffekter, arkeologiska fynd och guidade visningar. Utställningen har även förärats med en rad arkeologiska fynd. Såsom pilspetsar, mynt, runstensfragment och smycken, vilka har lånats in från bland andra Sigtuna och Gotlands museum.

    En oväntad del av museiupplevelsen är äventyrsfärden Ragnfrids Saga – en elva minuter lång åktur som finns tillgänglig på nio språk. Berättelsen handlar om en vikingatida familj som riskerar att förlora sin gård, eftersom fadern Harald har spenderat familjens förmögenhet. För att rädda gården och sin heder måste Harald bege sig ut på en resa genom 900-talets Europa, som leder till plundring, strid och nya allianser.

    Flera olika och spännande guideturer

    Flera guideturer hålls varje dag, på svenska och engelska, av kunniga guider i vikingatida kläder. Det finns även ett antal temavisningar för privata grupper som vill fördjupa sig i ett särskilt tema; Vapen och strid, Kvinnor på vikingatiden och Mytologi och religion.

    Under helger och lov hålls familjevisningar och andra aktiviteter för barn och vuxna – däribland “Viking at work”, som innebär att en guide visar upp olika typer av vikingatida hantverk. Hur man malde mjöl, präglade mynt eller färgade med växter till exempel.

    Ny utställning om vikingarnas roll i populärkultur

    Under våren 2025 färdigställs museets senaste utställningsdel – “Från Wagner till Vikings” om vikingarnas roll i populärkultur från 1800-talet till idag. Utställningen tar upp hur vikingar har använts för reklam och som nationalsymbol, såväl som actionhjältar i serier, filmer och tv-spel.

    Ann Charlotte Ytter och museets utställningsproducent och konstnärliga ledare, Stefan Alexis, står för föremål, utformning och byggnation. Textmaterial och bakgrund är skrivet av journalisten Göran Everdahl.

    Här kan ni läsa mer om The Viking Museum på Turismnytt.

    • Text: The Viking Museum
    • Foto: The Viking Museum
    Tweet
  • Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027.
    2026-10-25 20:43

    Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027

    Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.

  • Granö Beckasin använder lokala och hållbara råvaror.
    2026-10-24 16:30

    Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award

    Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.

  • Det blir ett rekordår på Jönköping Konsert & Kongress 2027.
    2026-10-24 15:53

    Rekordår för kongresser i Jönköping 2027

    Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.

  • All Inclusive lanseras på SkiStar Lodge Lindvallen i Sälen i vinter.
    2026-10-24 15:24

    SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen

    Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.

  • Just nu söker Visit Sweden en Content Coordinator Knowledge Sharing. En tjänst för dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
    2026-10-22 18:16

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.

  • På näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut Guldpalmen till Jimmy Brorsson Victoriasalongen.
    2026-10-22 17:08

    Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen

    På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.

  • Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och bidra till en attraktiv region för invånare, företag och besökare.
    2026-10-20 16:08

    Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD

    Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.

  • Gårdsförsäljning - Arilds Vingård är också besöksnäring
    2026-10-19 05:41

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Brommaflyg Visby-Malmö
    2026-10-18 20:43

    Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö

    Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan

  • ChatGPT - Ingen rak led mot nya vägval
    2026-10-18 17:15

    Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen

    Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Jobba på Visit Sweden: Content Coordinator

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Värmlands Besöksnäringsdagar 2026 – 5-6 november
      2026-11-05
      • Sunne
      • visit-varmland.ungapped.io/Events/
    • Roslagssamarbetet – Destinationsdag
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-10-19 05:41

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...

    • 2026-10-17 16:59

      ”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning

      Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...

    • 2026-10-18 17:15

      Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen

      Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...

    • 2026-10-18 15:44

      Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november

      I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område fö...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet