-
Hotell Svava i Uppsala räddas
Ett nytt operativt managementbolag, som ägs av sju hotellägare inom Best Western, har köpt Hotell Svava i Uppsala som gick i konkurs i september.
Det nya bolaget heter BW Hospitality Group AB och skall driva hotell under Best Western Hotels & Resorts Scandinavias varumärke. Ägarna har i dagsläget tillsammans ett 20-tal Best Western-hotell.
Hotell Svava tas över den 1 december 2015 från konkursförvaltaren.
”- Det är väldigt positivt att vi nu startat vårt nya operatörsbolag som kommer hjälpa oss att säkerställa och stärka vår marknadsposition på den Skandinaviska marknaden”, säger Johan Kukacka, VD för Best Western Hotels & Resorts, Scandinavia. ”- Det är en stor fördel för kedjan att vi nu också har möjlighet att erbjuda ett operativt bolag som kan ta sig an nya hotellprojekt och/eller hotell som söker en hotelloperatör”, fortsätter han.
”- Att vi redan signerat vårt första hotell är otroligt spännande och nu skall vi visa marknaden att kombinationen av ett privat hotellbolag och Best Westerns starka varumärke ger lönsamma synergieffekter”, säger Reshi Chibba, styrelseordförande i BW Hospitality Group.
Källa: Best Western
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Best Western
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
Mest om Mat&Dryck, Konstateranden, beslut och rapporter samt Museer och utställningar
-
Junior VM i ishockey i Göteborg vinner Gyllene Hjulet
JVM i ishockey 2024, det första stora ishockeyevenemanget som hållbarhetscertifierades, utsågs till årets hållbara event i Gyllene Hjulet.
-
Gröna Lund premiär för Pumpen, Gnuttarna, Redhead-chips och Boba Tea
Den 26 april slog Gröna Lund upp portarna för sitt 142:a år – ett år som bjuder på en mängd roliga nyheter.
-
Spritmuseum lanserar middagsäventyret Tidsresan
Spritmuseum lanserar Tidsresan – en middagsupplevelse som fördjupar förståelsen för dryckens roll i svensk historia.
-
YH Akademin – lärande och matlagning med grön och blå mat
Tidigare i år besökte Turismnytt en klass från YH Akademin inom programmet Gastronomiledare framtidens mat och protein.
-
Tekniska museet är Årets museum 2025
Tekniska museet har utsetts till Årets museum 2025 av Sveriges Museer och ICOM. De förnyar bilden av vad ett museum kan vara.
-
Västflyg – nyetablering av flyglinje mellan Växjö Småland Airport och Bromma Stockholm Airport
Från och med juni kommer Västflyg att utöka sin verksamhet med en ny flyglinje som utgår från Växjö till Bromma i Stockholm.
-
Arknat bygger vindskydd i Nyköping – arkitektur och natur i harmoni
Arknat skapar platsunika och arkitektritade vindskydd längs Sörmlandsleden i sommar för allmänheten att nyttja.
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Vid Hagaparken tar ett hotell form, Hagastrand. Det är Nobis Hospitality Groups prestigeprojekt, en social wellness-destination.
-
Nästan 17 miljoner gästnätter på campingplatser 2024
Ny statistik visar att gästnätter på Sveriges campingplatser ökade till 16,7 miljoner 2024. Dessutom är det valet för europeiska turister.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang samt Konst...
-
YH Akademin – lärande och matlagning med grön och blå mat
Tidigare i år var Turismnytt och besökte YH Akademins klass Gastronomiledare framtidens mat och ...
-
Spritmuseum lanserar middagsäventyret Tidsresan
Spritmuseum lanserar Tidsresan – en middagsupplevelse som aktiverar alla sinnen, väcker minnen o...
-
Nobis Hospitality Group öppnar nytt hotell – Hagastrand
Beläget vid Brunnsviken i Hagaparken tar en ny destination form, Hagastrand. Här möts nordisk tr...
-
-
Gästbloggare
-