-
Hotellsystemet VisBook visar upp sin nya identitet
När VisBook, leverantör av Property Management System (PMS) fick nya ägare i början på 2019 började arbetet med att ta fram en ny affärsstrategi. Nu under 2020 fyller bolaget 25 år och under jubileet lanserar bolaget en ny varumärkesplattform och visuell identitet.
“Det var dags för en uppgradering av företagets visuella presentation för att tydliggöra vad VisBook representerar nu 2020.” Säger Øystein Selbekk, VD och grundare av VisBook.
Less admin, more fun
Den nya identiteten paketerar varför hotell, campingplatser och andra verksamheter inom besöksnäringen väljer VisBook. Under arbetet har fokus varit att komma bort från tekniska termer och ersätta det med kommunikation kopplat till det roliga och viktiga med besöksnäringen.
”Vi är en stark SaaS lösning som under många år fokuserat på produkten och har nu möjlighet att ge kärlek till VisBook som varumärke. Genom den nya identiteten har vi lyckats få fram kärnan i vår verksamhet både visuellt och i tonalitet.” Säger Erica Salonius, marknadschef på VisBook. ”Less admin. More fun. Det är VisBooks huvudbudskap. När man jobbar inom service vill vi att våra kunder ska ha tid för det dom brinner för. Det är det lilla extra som får gästen att ge en topprecension och vi vill skapa tid för just det lilla extra.”
VisBooks PMS ger en stark helhet
Den nya logotypen och färgerna andas förtroende och symbolens historiska betydelse får följa med även i framtiden.
”Logotypen symboliserar mötet mellan VisBooks användare och gästen samt hur VisBooks PMS ger verksamheter en starkare helhet. Sedan starten har VisBook haft som mål att ge verksamheter tid att se kunden i ögonen, något som till exempel receptionister ofta inte hinner med på grund av svårhanterliga system. Det ska inte ta mer än 10 sekunder att checka in en gäst.” Berättar Øystein Selbekk.Ligger i framkant inom hospitality-teknologi i Norden
VisBook tar allt större marknadsandelar i Sverige och resten av Norden. Varumärkesarbetet är en viktig grund för bolagets fortsatta expansion och spänner därför över hela verksamheten. Under året kommer PMS-leverantören även lansera en ny hemsida som gör det enklare för kunden att identifiera sitt behov och hur VisBook kan stötta verksamheten.
”Vi är mycket stolta över denna nylansering och vill visa omvärlden att trots 25 år på nacken ligger vi i framkant inom hospitality-teknologi i Norden.” Avslutar Øystein Selbekk.
Är du nyfiken och vill läsa mer? Spana in VisBooks hemsida här.
Eller kontakta Erica Salonius via epost
- Text: VisBook
- Foto: VisBook
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg ...
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Vi på Turismnytt var lite nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så vi skick...
-
-
Gästbloggare
-