-
Petter Stordalens hotellutbildning expanderar till Linköping
Petter Stordalens hotellutbildning har blivit en succé och nu står det klart att utbildningen även kommer till Linköping nästa läsår.
“Hela hotellbranschen skriker efter personal med rätt kompetens och utbildning. Vi var trötta på att skrika så istället bestämde vi oss för att göra något åt saken. Tillsammans med det bästa utbildningsföretaget ska vi skapa Sveriges bästa hotellutbildning. Det känns fantastiskt att vi snart kan erbjuda utbildningen i fyra olika städer. Det här kommer förbättra vår tillgång till arbetskraft, tillföra kompetens till branschen och ge elever en relevant och modern yrkesutbildning som garanterat kommer ge dem job.” Säger Petter Stordalen, grundare Nordic Choice Hotels.
Garanterad anställning efter avslutad utbildning
Utbildningen, som är ett samarbete mellan Nordic Choice Hotels och Realgymnasiet, är en lärlingsutbildning. Alla elever har dessutom möjlighet att läsa högskolebehörighet. Eleverna genomför hotellutbildningen på Realgymnasiet i Linköping och som lärling på Quality Hotel The Box och Quality Hotel Ekoxen i Linköping.
Eleverna är garanterade anställning på något av de över 200 hotellen inom Nordic Choice Hotels efter avslutad utbildning.
“Att hotell- och turismbranschen länge har haft, och kommer att ha, ett behov av utbildade medarbetare har vi upplevt länge. Nu kan vi, tillsammans med Realgymnasiet, verkligen göra något åt det och föra utvecklingen framåt.” Säger Jacob Corlin, hotelldirektör på Quality Hotel The Box.
Ett efterlängtat tillskott på skolan
Det var i fjol som Nordic Choice Hotels startade hotellutbildningen i Stockholm tillsammans med Lärande i Sverige. I höst startar den även i Göteborg och Lund. Nu har turen kommit till Realgymnasiet i Linköping där utbildningen är ett efterlängtat tillskott på skolan.
“Det känns verkligen jätteroligt att vi äntligen får denna fantastiska utbildning. Att vi kan erbjuda våra elever en verklighetsförankrad hotellutbildning med en av de främsta i branschen som dessutom ger dem en jobbgaranti efter avslutad utbildning är verkligen något vi kan vara stolta över. Nu ser vi fram emot att välkomna våra nya elever till oss på Realgymnasiet i Linköping.” Säger Petra Comstedt, rektor på Realgymnasiet i Linköping.
- Text: Nordic Choice Hotels
- Foto: Nordic Choice Hotels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Konstateranden/Rapporter och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025
-
Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.
-
Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg
Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.
-
Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen
En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Sälens bästa skidåkning blir ännu bättre! Med stora investeringar och flera spännande nyheter fortsätter ...
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats. När affä...
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en gastronom...
-
-
Gästbloggare
-