-
Ikoniska Borgafjäll Hotell i Södra Lappland i ny regi
Från och med vintersäsongen 2019/2020 kommer Hotell Borgafjäll i Södra Lappland drivas i ny regi. Öppningen av hotellet är planerad till november och kommer att bjuda på spännande nyheter och förfiningar av anläggningen.
Nya ägare tar över
Trion som nu tar över hotellet har många års erfarenhet i rese- och besöksnäringen. Thomas Sved, entreprenör i hotell- och fastighetsbranschen, har under många år framgångsrikt drivit anläggningar som Thoresta Herrgård och Friiberghs Herrgård.
Magnus Ivarsson med bakgrund inom resebranschen, och Dennis Widmark, entreprenör inom rese- och underhållningsbranschen, tar nu tillsammans med Thomas över ägandet med ambitionen att skapa en unik rekreationsanläggning.
”Vi är väldigt glada över att ha fått möjligheten att ta över en anläggning med så mycket historia och karaktär. Sen är ju även själva Borgafjäll helt unikt med sin snösäkerhet och tillgång på natursnö, så vi hoppas locka mycket free skiers och skoteråkare till oss. Vi ser fram emot kommande säsong.” säger Thomas Sved, ägare Borgafjäll Hotell.
Ny Hotellchef
Till hotellet har en ny hotellchef rekryterats. Malin Kockum har en gedigen erfarenhet och kommer senast från ”Boutique Hotel Frösåkers Brygga” i Västerås. Under sommaren och hösten kommer hotellet att förberedas för att i november stå redo att hälsa vinterns gäster välkomna.
”Det finns mycket bra och fint att jobba vidare med, samtidigt som det finns flera områden att utveckla. Jag vill att Borgafjäll Hotell ska vara en välkomnande, avslappnad och inspirerande mötesplats för såväl långväga besökare som ortsbor och grannar. Dessutom är hela området ett skoterparadis, något vi vill ta vara på och utveckla mer.” säger Malin Kockum, ny hotellchef, Borgafjäll Hotell.
- Text: Borgafjäll Hotell
- Foto: Borgafjäll Hotell
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område fö...
-
-
Gästbloggare
-