torsdag 12 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
    • Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
    • Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Västmanland Turism 2020
    2020-02-16 16:46

    Inspirerande uppstartsdag för turismen i Västmanland med cykelledstips

    Besöksnäringen är viktig för en hållbar utveckling av länet

    Förra veckan körde Västmanland Turism sin Uppstartsdag för 2020 och de flesta verksamma inom turismen i regionen var där liksom flera besöksnäringsintresserade och -engagerade politiker. De som stod för värdskapet och omhändertagandet under dagen var elever från Tranellska Gymnasiets Hotell- turismprogram och maten hade restaurangprogrammet gjort. Dessutom modererades talarna på scenen alldeles förträffligt av två av eleverna, Evelina och Linnea.

    Först ut var Magnus Ekblad, regionråd  i Region Västmanland, som konstaterade att besöksnäringen är viktig för en hållbar utveckling av länet. Han poängterade vikten av samverkan och hade noterat att omkringliggande regioner uppfattade Västmanland Turism som framgångsrika och duktiga. Han konstaterade också att Västmanland är ett herrgårdslandskap, men också ett skogs- och odlingslandskap vilket utgör en potential för utökad turism. Han berättade också att man i regionen har arbetat med regional utvecklingsstrategi, RUS 2030, i ett par år och denna är nu klar och förväntas bli klubbad i april. Den skall ange en riktning framåt och är också en bra grund för att kunna söka pengar för utveckling i regionen.

    Besöksnäringsbarometern 2019 visade på framtidstro

    Därefter presenterade Henrik Wester besöksnäringsbarometern 2019 som är en årlig undersökning som ska lyfta besöksnäringens betydelse, behov och förväntningar kommande år. Enkätundersökningen genomförs anonymt och innehåller frågor om verksamheten, förväntningar på kommande år och vilka utmaningar man har för att kunna växa hållbart. Hälften av de som svarade var små verksamheter med 1-5 anställda och 40% hade en omsättning på under en miljon. Svaren på frågorna om förväntningar på 2020 visade på framtidstro. Hälften trodde på en ökning av nationella besökare och 30% att de kommer att få fler internationella besökare.

    Vilka är då utmaningarna? Här lyftes det fram att man tillsammans måste jobba för att få en anpassad kollektivtrafik, att det behövs leder och ökad lönsamhet, kompetensförsörjning och att få kunder/gäster som stannar längre, bland annat. Den här barometern kompletterar den officiella SCB-statistiken som bara mäter boenden med mer än fem rum och inte säger något om bakomliggande orsaker och hur näringen ser på framtiden.

    Vad ska man tänka på när man planerar cykelleder?

    Nästa punkt på programmet var Katarina Nybacka Rönnbäck som berättade hur man planerar leder för en framgångsrik destination. Med utgångspunkt från många års arbete med cykelprojekt i Bergslagen berättade hon vad man ska tänka på när man planerar cykelleder. Hur ska man tänka för att annat friluftsliv och andra intressen ska kunna verka i området? Vem ska äga och sköta lederna? Varför är det bra med en regional samordnare och kommunala huvudmän? Vad finns det för vinster med att skapa leder? Det finns många utmaningar och hinder som behöver överbryggas så man måste ha inställningen att går, det gäller bara att ta reda på hur.

    I Bergslagen fick man resurser från ett EU-projekt och det är ett bra sätt att få finansiering men man ska vara medveten om att det är en del byråkrati. Det blev i alla fall 400 mil leder varav 120 mil skyltade mountainbikeleder i Örebro län. Man fick också fram ett antal cykelvänliga boenden som dessutom certifierades med en egen certifiering. Det målmedvetna arbetet med att utveckla cykelturismen i regionen har även fört med sig andra effekter som nya cykelhandlare, fler cykeluthyrare och guider, flera nya cykelklubbar, ökat antal cyklande lokalbor, ökat antal gästnätter, nya företag på landsbygden och nya invånare som har lockats av detta. Dessutom har besöksnäringen fått fler ben att stå på och har bland annat kunnat ta fram cykelpaket som en ny produkt.

    Några av de problem och utmaningar man har stött på är skötseln av lederna (vem skall ta hand om den?), svårigheten att hitta tillräckligt starka entreprenörer gör att servicen är utspridd, alla kommuner visar inte lika stort engagemang och att skyltar har plockats ned.

    Recept på ett lyckat cykelområde

    För att skapa ett starkt cykelområde behöver du fundera på flera saker. Du behöver ha en eller flera driftiga och utvecklingsvilliga entreprenörer som kan se cykelprodukter som sitt levebröd eller som ett ben till att stå på. Det behöver finnas välvilliga markägare och samordning med annat friluftsliv och nyttjande av marken. För att skapa området kan man använda befintliga stigar eller låta en professionell ledbyggare rita upp lederna. Man behöver tänka på målgruppen för lederna från start och anpassa antalet leder efter den tänkta målgruppen, eller målgruppen efter lederna. Sist men inte minst så får man inte glömma bort klimatförändringarna och hur snöfria och regniga vintrar kommer påverka slitaget på marken men också lusten och möjligheten att cykla året om.

    Hur skapar man ett cykelområde för alla, även icke-cyklister?

    Efter detta berättade Katarina om utmaningarna i det projekt hon jobbar med nu, Cykelområde Kottaberget, som är en etableringsmodell för hållbar naturturism och ett projekt med stöd från bland annat Tillväxtverket, Jordbruksverket och Nora kommun. Syftet här är att undersöka hur man genom ett samarbete med markägare, kommuner, entreprenörer, myndigheter och de boende men med hänsyn till ett aktivt skogsbruk, ett naturreservat och ett naturskyddsområde kan genomföra en naturturismsatsning som är ekonomiskt, ekologiskt och socialt hållbar. Målet är att hitta en modell där markägaren kan tjäna pengar medan träden växer.

    Till att börja med kunde man konstatera att det är många som ska samsas på området. Det var löpare, vandrare, lokalbor med hund, ryttare, motocrossåkare och djur och natur. För att alla skulle vara nöjda måste man ta med alla redan i planeringsstadiet, ta reda på vilka som nyttjar skogen och hur de kan få göra sin röst hörd, samla till öppna informationsträffar, visa en visuell bild av området och förbereda sig på motargument. För att bäst nå framgång ska man ta reda på vilka vinster det finns för de andra grupperna, man måste vara beredd på att ersätta för ”förlorad” mark och tänka på att det blir vinster som ökade skatteintäkter, fler jobb, längre öppettider och ökat utbud men att det kanske inte alltid går hem.

    Erfarenheter och tips för att lyckas

    En erfarenhet som Katarina delade med sig av var att det är bra att ha med regionen som kan ta samordningsansvaret och även har muskler för att söka pengar. Att ha kommunala huvudmän är att de har försäkringar. Vem ska då sköta lederna? Det är inte en alldeles enkel fråga att lösa då det kan vara vanskligt att förlita sig på ideella krafter. Cykelleder är också en kombination mellan publik arena och turistisk produkt samtidigt som det är turistisk infrastruktur. Det kräver också arbetskraft med rätt licens och någon form av jour (här rekommenderade Katarina att man har någon form av rapporteringsfunktion på hemsidan). En idé är att näringen sköter lederna eller att det sköts av markägaren mot ersättning.

    Katarina gav oss också lite siffror – Bergslagen Cyclings hemsida har 30.000 besökare och 21 cykelvänliga anläggningar redovisade 20.000 gästnätter 2018 vilket innebär drygt fem miljoner i omsättning på boende.

    Avslutningsvis gav hon fem tips för att lyckas:

    • Identifiera målgrupper och konfliktytor
    • Blanda in alla parter tidigt
    • Det går att dela på leder så gör en plan för hur
    • Regional samordning, kommunal huvudman och skötsel
    • Ensam är inte stark

    Katarina tipsar mer på www.BikeinBergslagen.se eller https://www.bikeinbergslagen.se/föreläsningar-och-blogg/blogg/

    Systerprojekt i Västmanland

    Ett systerprojekt pågår under det här året i Västmanland och det handlar om tematisk utveckling av cykel och vandring med finansiering av Tillväxtverket och Länsstyrelsen. Den som skall hålla i projektet Tobbe Öhman.

    Målen med projektet är:

    • En hållbar regional organisering och kommunikation för att nå målgruppen
    • Hållbara tematiska områden med attraktiva leder och utbud som används året runt
    • Fler lokala förebilder som stimulerar andra till fortsatt utveckling
    • Fler tematiska områden med förmåga att driva utvecklingen lokalt i samverkan med andra områden och regionala organisationer

    Regionen ska stå för tankemodellen och ramverket är tanken, sedan har man lokala arbetsgrupper.

    Vad gör Västmanland Turism för ett framgångsrikt 2020?

    Under eftermiddagen presenterade också Region Västmanland ett mikrostöd riktat speciellt till besöksnäringen och ämnat att användas till utökning/uppväxling av den verksamhet man har idag. Detta kommer i september och stödet är medfinansiering med 50% av kostnaden för det man söker för men max 30.000:-. Från publiken kom dock önskemål om att kunna få tillgång till det redan före denna säsong och det tog ansvarig handläggare till sig och det verkade inte omöjligt att man kunde vara flexibla där.

    Angelika Wernersson, Henrik Wester och Pia Axelsson från Västmanland Turism berättade också om vad Västmanland Turism gör för ett framgångsrikt 2020. Bland annat erbjuder man rådgivning för produktutveckling och försäljning mot ”Den globala resenären”, rådgivning för bättre gästupplevelse och ökad hållbarhet samt rådgivning effektivare arbete med digitala kanaler. Man har också tagit fram en handbok, Smarta sätt, med beteendesmarta lösningar för ökad lönsamhet och stärkt hållbarhet. Vi fick se några exempel därifrån som onekligen inspirerade. De tipsade också om Västmanland Turisms kunskapsbank på hemsidan.

    • Text: Jakob Norrby
    • Foto: Jakob Norrby
    Tweet
  • Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC.
    2026-03-11 20:42

    Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026

    Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.

  • Konstutställning på Pater Noster - besöksnäring
    2026-03-09 05:28

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

    Mest under Destination, Boende och Evenemang

  • Den 11–12 april 2026 samlas intresserade på Tylebäck för det nya evenemanget Halmstad Outdoor Weekend.
    2026-03-08 20:36

    Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

    Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.

  • Strandvillan Lysekil har anslutit till Svenska Turistföreningen
    2026-03-08 17:57

    Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

    Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell

  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.

  • Under flera år har Sörmlands 100 lockat löpare från hela världen. Naturturism i form av terränglöpning är populärt i Nyköping.
    2026-03-08 15:18

    Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping

    Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.

  • Dykning efter tång på Västkusten
    2026-03-08 10:38

    Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

    Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen

  • Samverkansbild Stockholm Archipelago
    2026-03-07 15:47

    Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

    En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid

  • 2026-03-07 00:26

    EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler

    Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt

  • Naturturism - platsen är skärgårdsmiljö
    2026-03-05 21:35

    Affärsutveckling som stärker platsen och företagen

    Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-04 23:03

      Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden

      Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...

    • 2026-03-07 15:47

      Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

      Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

    • 2026-03-08 17:57

      Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

      Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet