-
Järvsö blir värdstad för Cykel-VM sommaren 2019
Järvsös stora satsning på att bli Europas bästa cykeldestination har nu gett ytterligare resultat. Red Bull har valt staden som värd för Red Bull Pump Track World Championship 24-25 augusti 2019. En helt ny cykelpark byggs nu mitt i byn och står klar för cykelentusiaster redan i sommar.
Tävlingen lockar några av världens bästa åkare
Destinationen är redan starkt etablerad som cykeldestination främst genom en av Europas bästa anläggningar för downhill, Järvsö Bergscykel Park, och i sommar utvecklas möjligheterna till lekfull cykling ännu mer genom etableringen av Järvsö Skills Park. Initiativtagare av parken är Järvsö Bergcykelklubb tillsammans med Ljusdals kommun och Destinationen själv.
”Vi är otroligt glada över att få inviga banan med en stor, internationell tävling. Förra året lockade Red Bull Pump Track World Championship några av världens bästa åkare med allt ifrån OS-deltagare, regerande världsmästare och lokala stjärnor så det kommer bli ett grymt evenemang! Det blir dessutom mästerskapets första deltävling i Skandinavien.” Säger Amanda Sandahl, projektledare för Järvsö Bergscykelklubb.
Destinationen har en tydlig målsättning
Att investera i cykelupplevelser i världsklass går helt i linje med hållbarhetsarbetet för destinationen menar Maria Rosén, marknadsansvarig på Destination Järvsö. De har en tydlig målsättning att bli Europas främsta cykeldestination som växer hållbart. Maria vet också att ett ökat antal besökare på sikt betyder fler som flyttar till kommunen och det gör att besöksnäringen i området blomstrar.
- Text: Isa Mörk
- Foto: Arturs Pavlovs/Red Bull Content Pool
-
Världsarv och biosfärområden ska arbeta med hållbar platsutveckling
Tillväxtverket har fattat beslut om 13 projekt som beviljas totalt 19 miljoner kr inom ”Fördjupat arbete kring hållbar platsutveckling”.
-
Nya projekt i Dalarna ska utveckla besöksnäringen ytterligare
Två nya projekt i Dalarna ska utveckla länets besöksnäring. Dels handlar det om digital kompetens, dels om hållbara upplevelser.
-
Södra Ädla investerar i naturturism – blir delägare i Happie Nation
Den 15 juni blev Södra Ädla delägare i naturturismbolaget Happie Nation med en investering på tre miljoner kronor.
-
Nya adjektiv och upplevelser ska locka fler besökare till Nykvarn
Kommunen sätter Nykvarn på kartan i en ny digital kampanj. Med nykvarnska ord är målet att skapa kännedom om platsen.
-
Sylvia Nylin blir ny VD för Destination Kalmar
Sylvia Nylin blir ny VD för Destination Kalmar. Hon ser fram emot att bidra med sina erfarenheter och utveckla destinationen.
-
Katrineholm har lanserat Näckrospaddeln i Hjälmaren
Destionationsbolaget +Katrineholm har lanserat Näckrospaddeln. En paddelled i Hjälmaren som utgår ifrån Fiskeboda.
-
Goda betyg när Region Örebro län sammanfattar satsning på besöksnäringen
Region Örebro läns projekt att stötta besöksnäringsföretag har genomförts. Resultatet är positivt och de fortsätter nu med insatsen.
-
Gröna Lund storsatsar på vintersäsongen med nya Winter Wonderland
Gröna Lund storsatsar på att skapa en vintersäsong. De lanserar en upplevelse man aldrig tidigare skådat – Winter Wonderland.
-
Hotellägarens guide för att öka intäkterna och engagemanget under gästresan
SHR har tagit fram en guide som ska hjälpa hotellägare att öka intäkterna
-
Svenska Stadskärnor – kampanj belyser vikten av en levande stadskärna
”Ingen puls utan din” är ett initiativ för att uppmärksamma vikten av människor i en stadskärna. 46 städer i Sverige står bakom uppropet.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världsarv och biosfärområden ska arbeta med hållbar platsutveckling
Tillväxtverket har fattat beslut om tretton olika projekt som beviljas totalt 19 miljoner kronor inom utlysningen...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring 13-17 juni 2022
Den här veckan med mycket om infrastrukturplanen och reaktioner på den (Under rubriken Konstateranden…) men även ...
-
Marie Herrey tillträder som ny VD för Icehotel i september
Med en gedigen bakgrund från hotellbranschen tar Marie Herrey över som VD på Icehotel i Jukkasjärvi. Marie har en...
-
Utmaningar och möjligheter när Sveg blir hub för elbilsladdning
Att möta behovet av en utbyggd laddinfrastruktur kommer att ändra hela samhällsbilden i Sveg. Det menar Per Palag...
-
-
Gästbloggare
-