-
Johanna Carinci Jonsson tar över Linköpings Clarion Collection Hotel Slottsparken
Det är med fullt fokus på att skapa oförglömliga gästupplevelser som Johanna Carinci Jonsson idag tar över VD-rollen på Clarion Collection Hotel Slottsparken.
En oerhört driven och energisk person
Med Linköping slott, domkyrkan och stans restauranger, barer och shopping utanför hotelltrappen så är Clarion Collection Hotel Slottsparken perfekt placerat för besökare. Men innanför hotelldörrarna väntar förutom de 146 hotellrummen och takterrassen med jacuzzi en ny era för hotellet.
Idag den 12 januari gör Johanna Carinci Jonsson sin första dag som hotellets VD och hotelldirektör. Med högt tempo och en stor dos ödmjukhet så är uppdraget att utveckla hotellet och skapa en miljö som kombinerar hotellets trygga och mysiga “hygge-atmosfär” med nya upplevelser för gästerna.
“Nu blir det åka av för hotellet! Johanna är en oerhört driven och energisk person. Hon har förmågan att tillsammans med sina team växla upp och skapa resultat som gäster märker av i form av service och upplevelser. Jag är oerhört glad över att få Johanna med i Collection-familjen. Jag är övertygad om att hon med sin bakgrund och personlighet kommer att ta upp kampen med domkyrkan och slottsparken om att vara stans mest uppskattade besöksmål.” Säger Clarion Collection Hotels svenska driftsdirektör, Richard Svartvik.
Johanna har haft flera olika ledarroller
Johanna kommer närmast från rollen som hotellchef för Quality Hotel Ekoxen. Där hon haft drifts- och personalansvar för hotell- och konferensverksamheten. I rollen har också ingått det ekonomiska ansvaret för systerhotellet Quality Hotel The Box. Innan dess har hon haft ledarroller inom Mio, IKEA och TeliaSonera Sverige.
“Det kan verka som en kort promenad från min nuvarande roll vid Trädgårdsföreningen i Linköping till det nya på hotellet. Men för mig är det en symbolisk och väldigt fin resa. Från klassiska Ekoxen med sin självklara position som stans främsta konferens- och möteshotell. Till det mysiga hotellet Clarion Collection Hotel Slottsparken med fokus på de små mötena mellan människor och ambitionen att vara hotellvärldens förkroppsligande av det världskända danska konceptet hygge. Det här är otroligt roligt, utvecklande och utmanande.” Säger hotellets nya hotelldirektör och VD, Johanna Carinci Jonsson.
- Text: Nordic Choice Hotels
- Foto: Nordic Choice Hotels
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 5 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Samtidigt sjö...
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
På Djurgården i Stockholm har Spritmuseum under de senaste åren arbetat metodiskt med att knyta ihop utställninga...
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...
-
-
Gästbloggare
-