torsdag 5 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
    • Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
    • Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Jönköping Konsert & Kongress har flera ytor för möten av olika slag.
    2023-11-13 18:54

    Jönköping Konsert & Kongress – en uppdaterad mötesplats

    Nu står Jönköping Konsert & Kongress klart, ett totalrenoverat och uppdaterat konsert- och kongresshus. En plats för inspirerande, glädjefyllda och givande upplevelser. Huset, som tidigare benämnts som ”Elmia kongress- och konserthus” eller ”Jönköpings konserthus”, har också fått ett helt nytt varumärke.

    Renoveringen har varit mycket omfattande

    Under våren 2021 gick Destination Jönköping, Elmia och Jönköping kommuns Fastighetsutveckling in i ett gemensamt projekt för att renovera och uppgradera konsert- och kongresshuset på Elmia.

    Huset, som ägs av JKPG fast, invigdes 1990 och i över 30 år har fastigheten tjänat staden och tillresta besökare väl. Det har varit en välbesökt mötesplats som året runt fyllts med allt från konserter, kongresser, konferenser och möten. Nu fanns det behov av att rusta upp anläggningen för att fortsatt vara en attraktiv plats för konserter och olika event.

    Renoveringen har varit omfattande och inkluderat allt från ytskikt, möbler och belysning till ljud- och ljusteknik. Förutom upprustning av konferensrum och konsertsalar har även nya flexibla foajéytor för servering, mingel, möten och aktiviteter tagit form. Allt har gjorts med hållbarhet i åtanke.

    ”Genom bra samarbeten med leverantörer som erbjuder cirkulära tjänster har vi återanvänt befintlig inredning och restaurerat möbler. Bara genom återbruk och renoveringen av möbler och befintligt golv har vi gjort en besparing på över 15 ton co2. Vi har velat skapa en hållbar och attraktiv mötesplats.” Säger Tina Myrén, förvaltningskoordinator på JKPG Fast.

    Verksamheterna och bolagen bakom

    Verksamheten som inryms i Jönköping Konsert & Kongress består av två olika delar. Destination Jönköping står för konsertverksamheten medan Elmia driver kongress- och konferensverksamheten. Att vara två bolag i ett och samma hus skapar stora möjligheter och ger en mötesplats med bredd.

    ”Som systerbolag inom kommunen har vi olika uppdrag men ett gemensamt mål att sätta Jönköping på kartan. Något som realiseras i och med detta projekt. Tillsammans skapar vi en unik destination som är öppen för alla och som gör Jönköping till en kulturell och affärsmässig knutpunkt.” Säger Camilla Fritz, chef konsertverksamheten.

    ”Nu kan vi äntligen på riktigt hälsa välkommen till Jönköping Konsert & Kongress. Vi driver arbetet med att skräddarsy konferenser, kongresser och företagsevent för sällskap från allt mellan 6 till 1500 deltagare. Nu ser vi fram emot att både befintliga och nya kunder ska få upp ögonen för de möjligheter för strategiska och kvalitativa möten och evenemang vi kan erbjuda.” Säger Adam Svensson, avdelningschef på Elmia.

    Ett nytt varumärke som stärker husets roll som destination

    Parallellt med renoveringen har ett varumärkesarbete genomförts. I arbetet har man strävat efter att göra en förflyttning från fastighet till destination och huset har därmed fått en egen identitet, nytt namn och ett helt nytt utseende.

    Det nya varumärket har Destination Jönköping, Elmia och JKPG Fast samarbetat om att ta fram. Kunder och besökare kommer bland annat att mötas av en ny gemensam webbplats och bolagen kommunicerar tillsammans via gemensamma konton i sociala medier.

    Som en del av det nya varumärkesarbetet är målet att vara ständigt aktuella genom att skapa förutsättningar för innovation, kreativitet och inspiration.

    Jönköping Konsert & Kongress – en uppdaterad mötesplats

    Möjligheter i gemensamt arbete framåt

    Renoveringen har pågått i faser under två års tid. Besökare som varit på konserter, möten eller event i huset under tiden har sett det växa fram och tagit del av lokalernas möjligheter.

    När renoveringen stod klar nu under hösten – bjöds näringsidkare och berörda aktörer i Jönköping in till ett evenemang i november där man fick utforska förbättringarna som genomförts och höra om samarbetet. I och med det är Jönköping Konsert & Kongress invigt. Det blir startskottet för det gemensamma arbetet under det nya varumärket.

    Läs mer om Jönköping på Turismnytt här.

    • Text: Destination Jönköping
    • Foto: Destination Jönköping
    Tweet
  • Villa Äng - drönarbild
    2026-03-04 23:03

    Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden

    Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige

  • Kalmar Golfklubb - besöksnäring
    2026-03-02 05:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26

    Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • AI-genererad bild av kinesisk turist i Sverige
    2026-03-01 23:08

    Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva

    Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken

  • Vindskydd i Nyköping av designvinnare
    2026-03-01 22:49

    Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping

    Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser

  • 2026-03-01 13:48

    Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination

    Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition

  • Collage av medverkande på Spritmuseum Talks skapat mha ChatGPT
    2026-02-28 12:04

    Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks

    Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.

  • Intresset för Greentime Inspirationsdag i mars om hållbara evenemang är stort.
    2026-02-27 19:09

    Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang

    Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.

  • Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
    2026-02-26 15:11

    Vrak är nominerat till Årets museum 2026

    Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.

  • r360 kundträff 2025
    2026-02-26 10:04

    Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten

    För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med

  • Läckö Slott med Tjuvholmen i bakgrunden
    2026-02-25 11:55

    Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj

    Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026
      2026-03-05
      • Jönköping
      • https://www.destinationjonkoping.se/for-dig-inom-besoksnaringen
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-02-26 09:33

      Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan

      Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...

    • 2026-02-25 11:55

      Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj

      Tjuvholmen tävlas ut – en av fem öar i den internationella satsningen I Visit Swedens globala ka...

    • 2026-02-26 10:04

      Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten

      När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...

    • 2026-02-24 22:55

      SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved

      SJ har sedan december 2025 kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen från re...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet