-
Ketty Engrund är ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring
Lokal styrka och samverkan är nyckeln till Lofsdalens långsiktiga framgång. Ketty Engrund har klivit in som ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring.
”I februari klev jag in i rollen som VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring. En roll jag är både ödmjuk och entusiastisk inför. Jag har alltid drivits av viljan att göra skillnad, och den känslan är lika stark idag som när jag började min yrkesbana. Den erfarenheten har jag haft möjlighet att bygga upp genom arbete inom turism, ledarskap och projektledning. Det är just dessa erfarenheter som jag nu vill använda för att fortsätta utveckla Lofsdalen och dess omgivningar.” Säger Ketty Engrund.
Uppgiften är att vara en samlande kraft
Ketty har tidigare arbetat med bland annat byutveckling, regional inflyttning, digitalisering och komplexa uppdrag inom besöksnäringen. Hon har många projekt i bagaget.
Samverkan i regionen är av största vikt för en hållbar framtid. Det är nyckeln till destinationens framgång. Det handlar om att ta vara på de styrkor som Lofsdalen har och att våga ta nästa steg tillsammans.
”Lofsdalen har gjort många starka satsningar, och mycket har hänt här under åren. Nu handlar det om att ta nästa steg – att fortsätta utveckla dessa satsningar och bygga vidare på den fantastiska grund som redan finns. Här finns ett starkt lokalt engagemang – ett engagemang som jag ser som en viktig förutsättning för att vi ska kunna skapa en hållbar och långsiktig utveckling. Det är just detta engagemang som gör Lofsdalen till en så unik plats, och det är något jag vill fortsätta stärka och bygga på i mitt arbete.” Fortsätter Ketty Engrund. ”Jag ser det som min uppgift att vara en samlande kraft, som kan föra samman olika aktörer i området. Från företag och föreningar till våra fastboende och medarbetare. Lofsdalen är en fantastisk plats, och tillsammans kan vi skapa en stark och hållbar destination som vi alla kan vara stolta över. Här är det viktigt att vi fortsätter arbeta för att bygga upp relationerna mellan de olika aktörerna, skapa en gemensam riktning och se till att vi alla har en plats i den framtida utvecklingen.”
Vill skapa en mer hållbar tillväxt året om
Ketty Engrund hämtar sin energi från från fjället och naturen. Hon ser fram emot att återigen vara en del av besöksnäringen i Jämtland Härjedalen. Att skapa en mer hållbar tillväxt året om är på agendan.
”Jag ser fram emot att fortsätta vårt arbete för att bygga ett ännu starkare Lofsdalen – tillsammans, genom samverkan och med en tydlig lokal förankring.” Avslutar Ketty Engrund.
(Fotnot: Destination Lofsdalen med VD Tina Lindman är en av medlemmarna i Lofsdalsfjällens Turistnäring).
Här kan ni läsa mer om Lofsdalen på Turismnytt.
- Text: Ketty Engrund & Isa Mörk
- Foto: JHT
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang samt Mat och dryck
-
Göteborg är redo att välkomna fotbolls-EM 2029
Nyligen lämnades den svensk–danska ansökan om att arrangera fotbolls-EM för damer 2029 in till Uefa. Göteborg är en av värdstäderna.
-
Ta nästa steg i karriären med en utbildning på TUC Yrkeshögskola
På TUC Yrkeshögskola kan du läsa till Hotel & Restaurant Manager och få den kompetens som behövs inom branschen.
-
Rekord för gästnattsstatistik i juli för Jönköping
Den gästnattsstatistik som släppts för juni och juli pekar mot nya rekord för Jönköping. Det befäster sommardestinationens starka position.
-
Viking Line lanserar fossilfria resor på alla fartyg
Alla resenärer som åker med Viking Line kan nu för första gången resa helt fossilfritt, när rederiet ökar sin användning av biobränsle.
-
Visit Hornborgasjön – tre kommuner, en sjö och ett decennium av samarbete
I år firar Visit Hornborgasjön 10 år som gemensamt samarbete mellan Falköping, Skara och Skövde. Året har varit fyllt av aktiviteter.
-
Upskill/ Reskill – vidareutbilda dig med en kurs på YH Akademin
Ta chansen att kompetensutveckla dig hos YH Akademin i höst med kurser som är utvecklade med branschen och anpassade för dig som arbetar.
-
Vattenbrist utmanar turismen i Skåne – Nordsjöregionen samarbetar
Vattenbrist sker på Österlen under turismens säsong. Visit Skåne arbetar i ett internationellt projekt för att hitta hållbara lösningar.
-
Östersund och Kalmar är finalister till titeln Sveriges bästa handelskommun
Östersund är tillsammans med Kalmar och Falkenberg finalister i Svensk Handels utmärkelse Sveriges bästa handelskommun.
-
Destinationsbolaget Borås TME byter namn till Borås & Co
Destinationsbolaget Borås TME har nu utvecklats vidare och bytt namn till Borås & Co. Namnbytet är en del av ett strategiskt arbete.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
JHT – fältdag i västra Jämtland för kartläggning av geologiska platser
I slutet på juni inledde Sveriges geologiska undersökning (SGU) de första fältbesöken för att dokumentera geologi...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan med lite glest nyhetsflöde är det mest under...
-
SJ – Jonas Abrahamsson ny VD och Fredrik Henriksson ny Kommunikationsdirektör
Tågbolaget SJ har tillsatt två nya tjänster nyligen. Styrelsen har utsett Jonas Abrahamsson till...
-
Vattenbrist utmanar turismen i Skåne – Nordsjöregionen samarbetar
När turismens säsongstoppar sammanfaller med klimatförändringarnas effekter blir konsekvenserna tydliga på Österl...
-
-
Gästbloggare
-