onsdag 22 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
    • Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
    • Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Konkurserna fortsätter att skena - en person läser en rapport.
    2023-08-03 18:33

    Konkurserna skenar, bland annat i besöksnäringen, enligt UC

    Konkurserna bland svenska företag fortsatte att skena under juli månad och ökade med 49 procent, enligt ny statistik från affärs- och kreditinformationsföretaget UC.

    Totalt sett är konkursnivån hittills den högsta på tio år

    Totalt sett är konkursnivån hittills under året den högsta på tio år. Samtidigt störtdyker nystarterna inom flera stora branscher såsom detaljhandeln, hotell- och restaurang och byggindustrin. Konkurserna under juli månad har skjutit i höjden inom samtliga stora branscher. Det ökade totalt sett med 49 procent, i jämförelse med samma månad i fjol.

    Mycket dystra siffror för sommarens första månader

    De största ökningarna syns inom transportsektorn samt detaljhandeln. De har ökat med 200 procent respektive 80 procent under juli månad i jämförelse med motsvarande månad i fjol.

    ”Konkurserna har fortsatt att explodera under sommarens första månader. Vilket är mycket oroväckande, särskilt inom branscher såsom hotell- och restaurang och detaljhandeln. Trots dalande BNP och negativa indikationer från de amerikanska och europeiska riksbankerna så finns en förväntan på att hushållen kommer att ”unna sig” under semestern vilket kan ge bränsle åt delar av den svenska ekonomin, bokstavligt talat. Dock ser vi hittills en motsatt trend utan den uppgång av efterfrågan som många har hoppats på och mycket dystra siffror för sommarens första månader. Vilket tyvärr är en indikation på att läget till hösten kan bli fortsatt mycket tufft.” Menar Johanna Blomé som är ekonom på UC.

    Få vågar att starta nytt till följd av ökade omkostnader

    Enligt UC:s statistik är antalet nystartade företag de lägsta på tio år inom flera stora branscher. Nystarterna har störtdykt under juni månad med 87 procent inom byggindustrin, 84 procent inom detaljhandeln och med 80 procent inom hotell- och restaurang i jämförelse med i fjol. Även inom transport syns en dramatisk minskning av nystarter med 80 procent. Totalt sett har antalet nystartartade företag i Sverige minskat med 20 procent.

    ”Det startas ett rekordlågt antal nya företag inom många branscher just nu. Det är få som vågar ta risken att starta nytt till följd av minskade försäljningsvolymer och ökade omkostnader. Såsom lokaler och räntor. Samtidigt så är det tydligt att det faktiskt också finns vinnare på den här marknaden. Flera företagssegment såsom viss turistindustri och gränshandel har presenterat positiva resultat i sommar. Även nischade områden inom handeln går just nu väldigt bra såsom mode inom second hand. Här handlar det om timing, läge och demografisk zon. De entreprenörer som lyckas kapitalisera på dessa kanske något mer nischade behov är vinnare på den här marknaden den närmsta tiden framöver.” Avslutar Johanna Blomé.

    • Text: UC AB
    • Foto: UC AB
    Tweet
  • Annika Fredriksson, VD för Arctic Sweden Visitors Board skriver i ett öppet brev om hur förödande en halverad nattågstrafik till Norrbotten skulle bli.
    2026-04-20 23:10

    Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring

    Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.

  • Konstsatsning på Ulfsunda Slott - besöksnäring
    2026-04-20 03:57

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026

    Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Svenstorp Art Center utställning
    2026-04-19 20:22

    Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center

    En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik

  • Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår, vindskydd och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
    2026-04-19 19:44

    Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping

    Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.

  • Den starka utvecklingen under 2025 har fortsatt in i det nya året för Göteborg.
    2026-04-19 18:23

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.

  • Nyligen träffades Arlandaregionen och avtalade om att flyga hållbart. Mötet representerades av kommunstyrelsens ordförande i respektive kommun. Från vänster: Mathias Bohman (Upplands Väsby), Matilda Hübinette (Knivsta), Johan Skog (Vallentuna) och Mattias Askerson (Sigtuna).
    2026-04-18 18:33

    Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg

    Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.

  • Hertz gör det enklare för kunder att nå högre status i sitt lojalitetsprogram.
    2026-04-18 18:05

    Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig

    Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.

  • Destination Jönköping genomför en tvådagars studieresa till Österlen tillsammans med besöksnäringsaktörer från Grännaområdet.
    2026-04-17 20:36

    Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping

    Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.

  • Visita uppmanar kommuner att möjliggöra tillfälligt utökade serveringstider. Så att restauranger kan erbjuda gäster alkohol i samband med VM-matcherna i sommar.
    2026-04-16 19:09

    Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM

    Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.

  • Turismkonsumtionen i Sverige under 2025 uppgick till 504 miljarder kronor. Inhemska turister utgör den största delen enligt statistik från Tillväxtverket.
    2026-04-16 18:41

    Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025

    Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-13 01:51

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

      Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...

    • 2026-04-16 19:09

      Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM

      Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...

    • 2026-04-16 18:41

      Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025

      Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverket...

    • 2026-04-17 10:01

      Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning

      Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet