-
Kryssningsfartyg kommer till Höga Kusten och Karlskrona
Det tyska kryssningsrederiet Hapag Lloyd har bokat in tre kryssningar till Härnösand i augusti och september. Deras kryssningsfartyg går året runt till jordens alla hörn, bland annat till Antarktis.
Under sommaren får Karlskrona besök av kryssningsfartyg vid nio olika tillfällen. Det första fartyget ankom den 9 juli. Anpassningar har gjorts för att minska risken för smittspridning.
Kryssningsrederiet Hapag Lloyd lägger till i Höga KustenDet tyska kryssningsrederiet Hapag Lloyd bjuder på spännande färder runt hela Jorden, och nu är Härnösand i Sverige med på listan.
”Långsiktigt är den här typen av internationella kryssningsrederier väldigt intressanta för oss. Vårt mål är att Härnösand och Höga Kusten ska vara en av deras standarddestinationer i Östersjön.” Säger Sofia Juniwik, näringslivsutvecklare för kryssningstrafik på Härnösands kommun. “Hapag Lloyd var egentligen på väg hit redan i vintras. De hade planer på fyra turer i december, januari och februari, men de ställdes tyvärr in på grund av pandemin.”
Det tyska rederiet kör med betydligt mindre fartyg än vi varit vana vid hittills. Fartyget är 128 meter långt och rymmer maximalt 250 passagerare. Nu i pandemitider är antalet dessutom begränsat till 175.
Åker runt i skärgården och bokade utflykter i destinationen
Passagerarna kommer först att få en heldag ombord när fartyget åker runt i Höga Kustens skärgård och gör strandhugg med mindre båtar. Sent på kvällen lägger fartyget till i Härnösand och dagen efter åker de flesta på bokade utflykter innan det är dags att lämna kajen på kvällen.
Totalt blir det nio kryssningsbesök i augusti och september, fördelat på tre vardera för Hapag Lloyd, Viking Line och Silja Line.
“Det här visar att Höga Kusten är en allt mer attraktiv destination och att vårt fina samarbete mellan Höga Kusten-kommunerna och våra företag inom besöksnäringen ger resultat. Vi vet också att tyskarna gillar oss och verkligen vill uppleva vår natur och de äventyr vi kan erbjuda. Det här är precis rätt typ av målgrupp att jobba vidare med och utveckla.” Säger Mia Karlsson, VD för Höga Kusten Destinationsutveckling.
Kryssningshösten i Höga Kusten:
12 aug – Silja Line
14-15 aug – Hapag Lloyd
19 aug – Silja Line
23 aug – Viking Line
26 aug – Silja Line
29-30 aug – Hapag Lloyd
30 aug – Viking Line
6 sep – Viking Line
23-24 sep – Hapag Lloyd
Foto: Visit KarlskronaFlera kryssningsfartyg kommer till Karlskrona i sommar
Under sommaren får Karlskrona besök av kryssningsfartyg. Det första ankom den 9 juli. Många anpassningar har gjorts för att resorna ska fungera tryggt och säkert för alla passagerare.
Sverige är ett av få länder som är öppna för kryssningsfartyg. Under sommaren planerar kryssningsfartyg från två olika tyska rederier att lägga till i Karlskrona vid nio tillfällen.
Passagerare kommer testas och är vaccinerade med minst en dos
Den pågående coronapandemin gör att det länge varit osäkert om och på vilket sätt som kryssningsfartygen skulle kunna komma, men anpassningar har gjorts för att kunna genomföra säkra besök. De passagerare som väljer att gå i land i Karlskrona kommer testas både innan de lämnar fartyget och när de kommer tillbaka. Alla passagerare ombord är också vaccinerade mot covid-19 med minst en dos.
“Med tanke på den säkerhet och de insatser som görs ombord känns detta just nu som ett av de säkraste sätten att ta emot turister på.” Säger turistchef Terje Viblom Pedersen.
Om det skulle bli ett utbrott av covid-19 ombord kommer ingen av passagerarna få gå i land i Karlskrona.
- Text: Härnösands kommun, Karlskrona kommun & Isa Mörk
- Foto: Hapag-Lloyd_Cruises_Denger__6_
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Konstateranden/Rapporter och Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – Fortsatt tillväxt på svenska hotell
Antalet belagda hotellrum ökade med 3% på den svenska hotellmarknaden i september, vilket gav 8% högre intäkter jämfört med samma period 2025
-
Marcus Eldh – Så namnger du dina aktiviteter och paket
Marcus Eldh bloggar om hur man namnger en aktivitet eller paket så att den blir mer attraktiv – med bra och dåliga exempel från hela Europa
-
First Camp växer till 97 destinationer med förvärv vid Skånes kust
First Camp Group förvärvar verksamheterna Falsterbo Resort, Lomma Camping, Trelleborg Strand och Trelleborg Ställplats i Skåne.
-
Swedavia gör historisk satsning på Arlanda – nya villkor ska stärka Sveriges flyg
Från januari 2027 inför Swedavia en ny modell för flygbolagens avgifter. Det ska stärka inrikestrafiken och Arlandas utveckling.
-
Ny naturupplevelse inom regenerativ turism lanseras i Umeåregionen
En ny upplevelse i Umeåregionen från WildSweden och Rewilding Sweden ger besökare möjlighet att upptäcka naturen och vårda den.
-
Digital lösning för mer inkluderande besöksupplevelser testas under Gothenburg Horse Show 2027
EU-projektet European Citiverses Uniting for Inclusiveness har valt Gothenburg Horse Show som testarena för digitala AccessCity.
-
Stöten i Sälen – den kompletta skidanläggningen
Med stora investeringar och flera nyheter fortsätter Stöten i Sälen att utvecklas som en destination för skidåkare i alla åldrar.
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Efter årtionden som ett självklart inslag på solsemestrar gör All Inclusive nu entré i den svenska fjällvärlden. ...
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
2027 blir ett rekordår för Jönköping som kongresstad. Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert &a...
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Vilt från skogarna, hjortron, svamp och örter från naturen samt råvaror från lokala odlare. På Granö Beck...
-
-
Gästbloggare
-