måndag 7 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
    • Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
    • Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
    • Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
  • Platsannonser:
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Way out West i Slottsskogen satte nytt publikrekord och bidrog starkt till att augusti blev en stark månad för hotellen i Göteborg.
    2024-09-07 22:13

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2024

    Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance. Analysen fokuserar bland annat på antalet gästnätter, beläggningsgrad, resmönster och snittpris på hotell för att fånga en helhetsbild av månaden. Läs tidigare analyser på Turismnytt här.

    Augusti blev betydligt bättre än 2023 med hög beläggning på hotellen. Mycket tack vare Way out West och VM i friidrott för veteraner. Ett starkt avslut på en sommarsäsong som slog förväntningarna.

    Way Out West satte publikrekord

    Färre svenskar men stor ökning av utländska gäster. Så kan man sammanfatta göteborgsturismen i sommar.

    Way Out West satte publikrekord, vilket resulterade i en beläggning på 90 procent andra helgen i augusti. Master VM i friidrott fyllde staden med mogna atleter och bidrog starkt till att hotellen nådde 80 procents beläggning under de två veckor som evenemanget pågick.

    Totalt ökade efterfrågan på hotellrum med 13 procent i augusti jämfört med förra året. Den genomsnittliga beläggningen nådde 78 procent (2023: 71 procent). En betydande ökning från förra året med tanke på att hotell Draken ökat hotellkapaciteten i destinationen.

    Förlängda vistelser skapar positiv spiral

    Sommaren präglades av minskat antal svenska besökare, sannolikt på grund av ökad konkurrens med utlandsresor. Samtidigt ökade som väntat internationella besökare i juli. Vilket delvis kompenserar den svenska nedgången.

    Besökarnas spontana sista minuten-bokningar är utmanande för flera aktörer. Positivt i juli är en generell ökning av vistelsetiden både bland svenska och utländska besökare. Om man kan förlänga besökarnas vistelser, ger man dem chansen att uppleva mer av destinationens utbud. Detta ökar inte bara deras nöjdhet, utan även viljan att rekommendera destinationen, vilket skapar en positiv spiral.

    Internationella resandet väntas driva långsiktig tillväxt

    Göteborgs utgångsläge efter pandemin var starkt tack vare tre världsmästerskap i idrott och ett evenemangsrikt Jubileumsår. Detta bidrog till snabbare återhämtning av internationella gästnätter jämfört med övriga Sverige.

    Förra året ökade internationella gästnätter i Göteborgsregionen med 7 procent jämfört med 2019, medan övriga landet knappt nådde upp till nivåerna innan pandemin. I juli 2023 ökade gästnätterna i Göteborgsregionen med 25 procent jämfört med 2019, och i år med ytterligare 17 procent jämfört med förra året.

    En nyckelaktör inom besöksnäringen påpekar att internationella besökare både är lättare att imponera på och tenderar att spendera mer.

    Den internationella ökningen understryker behovet av språklig tillgänglighet. Ett exempel är Universeum, som erbjuder fler aktiviteter på engelska under sommaren för att möta den ökade internationella efterfrågan. Göteborgs utbud matchar dessutom de topprankade upplevelser européer söker under en ”City break”. Såsom sightseeing, kulinariska upplevelser, lokal kultur och naturupplevelser.

    Utsikter framöver

    Under 2025 kan resandet mellan de nordiska länderna dämpas något. Då konkurrensen med utlandsresor kan öka ytterligare. Detta kan ha en särskild påverkan på Göteborg, eftersom den norska och danska marknaden utgör viktiga volymsegment.

    Samtidigt finns ett växande intresse bland européer för att besöka mindre kända destinationer som kan erbjuda liknande upplevelser som de platser som utmanas av överturism och extremväder. Detta är en möjlighet för Göteborg att attrahera besökare som söker alternativa resmål.

    På helårsbasis förväntas gästnätterna 2024 ligga nära förra årets rekordnivå. Under hösten står destinationen inför en del konferenser, där Göteborg & Co spelat en central roll i att värva sju internationella möten. Dessa möten förväntas inte bara bidra med betydande positiva effekter inom forskning och utveckling, utan även generera över 7 600 gästnätter.

    Nyheter och reseanledningar kan stimulera bokningar

    Med fler räntesänkningar i sikte ökar hushållens tro på bättre hushållsekonomi. Vilket syns i konjunkturinstitutets senaste mätning. För att stimulera bokningar bland svenskar kan Göteborg lyfta fram reseanledningar och upplevelser som den potentiella besökaren inte vill missa. Såsom Bokmässan, Sjöfartsmuseet (utsett till årets museum 2024), den kommande stora designutställningen på Röhsska, Göteborgsoperans nya säsongsprogram, World of Volvo eller höstupplevelser i kranskommunerna.

    Tillsammans kan staden också bygga upp förväntningar med kommande nyheter som Karlatornets utsiktstorn och konserter på Ullevi under 2025, som kommer att offentliggöras successivt under hösten. Dessa få exempel visar destinationens bredd och spets i utbudet.

    Paketerbjudanden kan stärka destinationens attraktionskraft

    Besökarens starka minnesbild av sommarens dyra utlandssemester påverkar också kommunikationen. Fördelaktiga paketerbjudanden som kombinerar hotell, mat och autentiska upplevelser kan ytterligare stärka destinationens attraktionskraft. Det krävs att aktörer sträcker ut en hand till varandra och på så sätt få på köpet även exponering för varandras målgrupper.

    Enligt Göteborg & Co:s besökarundersökning är 17 procent av svenskarna intresserade av temaresor och 18 procent av rekreationsresor. Vilket är lika stort som intresset för skidresor. Fler svenskar värderar kulturutbudet högre generellt vid val av destination än utbudet av attraktioner och evenemang, som är reseanledningar för särskilda målgrupper.

    Fakta juli & augusti:

    ◆ Svenska gästnätter i Göteborgsregionen minskade med 7 procent i juli jämfört med förra året och var tillbaka till ungefär samma nivå som innan pandemin.

    ◆ Utländska övernattningar fortsätter att öka i samtliga svenska storstäder. Ökningen är starkast i Göteborgsregionen med +17 procent i juli jämfört med 2023. Vilket kan jämföras med en ökning på 6 procent i Stockholms län.

    ◆ Antalet gästnätter totalt under perioden januari-juli 2024 ligger marginellt under förra årets nivå (-1 procent) men är fortfarande betydligt högre än innan pandemin (+10 procent).

    ◆ Snittpriset för ett hotellrum har legat nära förra årets nivå under augusti. Medan den starkare efterfrågan bidragit till en betydligt bättre intjänandeförmåga (RevPar) jämfört med augusti förra året.

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2024

    Källor och merläsning:

    ◈ Benchmarking Alliance – hotellnyckeltal för ett urval av hotellen i Göteborgsregionen.
    ◈ SCB/ Tillväxtverket – preliminär statistik 2024.
    ◈ Besökarundersökning Göteborg & Co 2023, målgrupp: svenskar 18-75 år.
    ◈ Allt fler hushåll planerar för bilköp – Konjunkturinstitutet.
    ◈ Hotellmarknadens Konjunkturbarometer augusti 2024.
    ◈ ETC_MSIET W19.
    ◈ ETC-Quarterly-Report-Q2-2024_Public.pdf.
    ◈ Skift Research – State of Travel 2024.
    ◈ 2024 Trend Check.

    • Text: Göteborg & Co
    • Foto: Elvira Sandell
    Tweet
  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Sigtuna - Rådhuset sommar
    2026-09-06 22:59

    Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli

    Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)

  • Cykelbuss på Unionsleden - Visit Värmland
    2026-09-06 22:42

    Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland

    Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland

  • Höga Kusten Friluftsteater färdigställdes sommaren 2023 och har sedan dess lockat besökare från hela Sverige.
    2026-09-06 19:00

    Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset

    Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.

  • Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026.
    2026-09-05 17:15

    De vann Placebrander of the Year 2026

    Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.

  • Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för hotell i Sverige enligt Visita.
    2026-09-05 15:41

    Visita – en rekordsommar för svenska hotell

    Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.

  • Volleyboll-EM 2026 i Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
    2026-09-04 15:47

    Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras

    Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.

  • Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau.
    2026-09-04 15:14

    Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland

    Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.

  • Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken från Tillväxtverket pekar mot att antalet gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
    2026-09-02 21:33

    Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli

    Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.

  • Antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10% i juni 2026 jämfört med juni året innan (svenska gäster +5%, utländska gäster +18%).
    2026-09-02 21:08

    En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten

    Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-30 17:13

      Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige

      14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...

    • 2026-08-31 05:53

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...

    • 2026-08-30 21:23

      Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus

      Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...

    • 2026-08-30 16:31

      Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism

      I takt med den växande naturturismen riskerar fler naturområden att utsättas för mer slitage från besökare. Genom...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet