fredag 1 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
    • DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
    • Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
    • Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Hur gick det för Göteborgs besöksnäring under oktober? Liseberg bjöd på Halloween.
    2025-11-20 23:55

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – oktober 2025

    Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance. Analysen fokuserar bland annat på antalet gästnätter, beläggningsgrad, resmönster och snittpris på hotell för att fånga en helhetsbild av månaden. Läs tidigare analyser på Turismnytt här.

    Hög beläggning i oktober

    Efterfrågan som tog fart under sommaren höll i sig även under hösten. Jämfört med samma månad föregående år har hotellens beläggningsgrad ökat med sex procentenheter, från 69 till 75 procent. Det bidrar till att RevPAR stiger med omkring sex procent, trots en viss nedgång i genomsnittspriserna under perioden.

    I oktober uppvisar Göteborg en något högre beläggning än både Stockholm och Malmö. I Stockholm är dock prisutvecklingen starkare, med genomsnittspriser som stiger omkring fem procent. Det gör att RevPAR där ökar betydligt mer än i Göteborg, trots den lägre beläggningsnivån.

    Privatturismen fortsätter att växa

    Den starka efterfrågan märks både under vardagar och helger, med särskilt hög beläggning på fredagar och lördagar. I oktober hade Sverige, Norge och Danmark höstlovsveckor, vilket har gynnat besöksnäringen. Satsningar på Liseberg och andra familjeattraktioner bidrog till att stärka utbudet och locka fler besökare till destinationen.

    Privatturismen fortsätter att växa snabbare än affärsresandet, i linje med en långsiktig trend för Göteborg. Samtidigt präglades oktober av flera större möten och konferenser inom medicin och life science, bland annat Nordic Life Science Days samt vetenskapliga kongresser med fokus på ryggmärgskirurgi och onkologi. Även herrlandskampen i fotboll mellan Sverige och Kosovo på Ullevi bidrog till en ovanligt hög beläggning för en vardag.

    Allt pekar mot ett nytt rekordår för destinationen

    Turismen i Göteborgsregionen fortsätter att utvecklas starkt. Med några månader kvar av året har antalet gästnätter ökat med sju procent jämfört med samma period i fjol. Tillväxten är stabil och brett förankrad på både den svenska och internationella marknaden, där de internationella gästnätterna ökar särskilt snabbt.

    Göteborg visar den tydligaste tillväxten bland landets storstadsdestinationer och har ökat mer än dubbelt så mycket som Stockholm under perioden januari–september. Efter en stark sommar har utvecklingen fortsatt uppåt under hösten, och allt pekar mot ett nytt rekordår med över sex miljoner gästnätter.

    De internationella besöken står för den största ökningen. Där nyckelmarknader som Norge, USA och Storbritannien har vuxit med tvåsiffriga procenttal sedan 2024.

    Positivt bokningsläge inför vintern

    Bokningsläget inför vintermånaderna ser mycket positivt ut. För det kommande halvåret är andelen bokade rum högre än vid samma tidpunkt i fjol för samtliga månader. Samtidigt finns fortsatt god kapacitet och utrymme för fler bokningar under perioden.

    Januari och februari utgör traditionellt lågsäsong för besöksnäringen, men potentialen att öka turismen under dessa månader är betydande. Särskilt januari brukar vara en utmanande månad. Vilket understryker vikten av att skapa tydliga incitament och attraktiva skäl för besökare att välja Göteborg även under vinterhalvåret.

    Turismen är något som växer globalt

    Enligt Världsturismorganisationen (UN Tourism) fortsätter den globala turismen att återhämta sig starkt efter pandemin. Under det första halvåret 2025 reste över 690 miljoner turister utomlands. Det är en ökning med fem procent sedan ifjol. Tillväxten är särskilt tydlig i Afrika och Asien, medan Europa visar en stabil ökning på omkring fyra procent.

    Samtidigt påverkas utvecklingen av högre kostnader, inflation och geopolitiska spänningar. UN Tourism bedömer att efterfrågan förblir robust, men betonar behovet av fortsatt anpassning och motståndskraft inom sektorn inför 2026.

    Hushållens konsumtion visar tecken på att stärkas

    Efter några år av svag tillväxt växer Sveriges ekonomi snabbare än förväntat. Enligt siffror från Statistiska centralbyrån (SCB) ökade BNP med 2,4 procent under tredje kvartalet jämfört med samma period i fjol.

    Efter sommaren har återhämtningen tagit fart, särskilt under augusti, och hushållens konsumtion visar tydliga tecken på att stärkas. Det ökade penningflödet i ekonomin bidrar till en mer positiv syn på tillväxten inför nästa år. Historiskt har sambandet mellan BNP-utveckling och hotellnäring varit starkt. Vilket talar för en fortsatt gynnsam marknad för besöksnäringen.

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – oktober 2025

    Källor och merläsning:

    ◆ Benchmarking Alliance – hotellnyckeltal och bokningsläge för ett urval av hotellen i Göteborgsregionen.<
    ◆ Tillväxtverket – Gästnätter. Obs. Förändringar på marknadsnivå har justerats på grund av tidigare rapporteringsfel hos vissa hotell.<
    ◆ International tourism up 5% in first half of 2025 despite global challenges – UN Tourism.
    ◆ BNP-indikatorn något lägre i september – Statistiska Centralbyrån (SCB).
    ◆ Möteskalender Göteborg & Co.
    ◆ Evenemangskalender Göteborg & Co.

    • Text: Göteborg & Co
    • Foto: Klara Hammerth
    Tweet
  • Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm.
    2026-04-30 21:22

    Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat

    I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.

  • En turistekonomisk utvärdering visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
    2026-04-29 19:19

    DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm

    En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.

  • Natur är värdefull för turismen
    2026-04-29 16:14

    Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen

    ”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”

  • Anne Lundberg och Knut Knutson, programledare för Antikrundan som besöker Kalmar i sommar.
    2026-04-28 20:50

    Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in

    Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.

  • Välkommen till Sveriges med förväxlade städer i sommar - Linköping och Lidköping.
    2026-04-28 20:25

    En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen

    Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.

  • Mtb i Ramundberget - besöksnäring
    2026-04-27 03:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • 2025 visade en ökning av gästnätter i Höga Kusten på 14,4 % jämfört med 2024. Naturupplevelser såsom kayakpaddling lockar.
    2026-04-26 18:31

    2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten

    Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.

  • Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Mycket på grund av vår attraktiva natur och svalare klimat.
    2026-04-26 17:48

    Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige

    Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.

  • Viking Line ser ett växande intresse hos internationella resenärer att uppleva Norden.
    2026-04-25 22:32

    Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden

    Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.

  • Forum för Naturturism 2026 - för bättre affärer
    2026-04-25 15:22

    Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm

    Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-24 18:55

      Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop

      Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...

    • 2026-04-22 17:45

      Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka

      I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...

    • 2026-04-25 15:22

      Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm

      Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...

    • 2026-04-22 18:18

      Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026

      Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026. ”De...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet