lördag 30 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik
    • Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången
    • Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
    • SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Bokmässan var ett av de flera evenemang som lockade många besökare till Göteborg under september.
    2025-10-10 20:35

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2025

    Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance. Analysen fokuserar bland annat på antalet gästnätter, beläggningsgrad, resmönster och snittpris på hotell för att fånga en helhetsbild av månaden. Läs tidigare analyser på Turismnytt här.

    Efterfrågan är stark just nu

    September visar tydligt hur stark efterfrågan i Göteborg är. I september ökade hotellbeläggningen från 70 till 78 procent jämfört med samma månad i fjol. Det motsvarar en ökning av efterfrågan på 11 procent (antal sålda rum).

    Även intäkten per tillgängligt rum (RevPAR) steg, och det med hela 21 procent. I jämförelse stod rumsintäkterna i stort sett still i Stockholm (+1 procent) och ökade bara 4 procent i Malmö, enligt data från Benchmarking Alliance.

    Den positiva utvecklingen syns hos både större och mindre hotell. Det är störst skillnad för mindre hotell som generellt har en lägre prisnivå och har haft den största procentuella ökningen i intäkter per rum.

    Utrymme att öka beläggningen på vardagar

    Under september hölls flera evenemang, konferenser och mässor som drev upp göteborgssiffrorna. Särskilt värt att nämna är utbildningskonferensen EAIE 2025, som hade mer än 7 000 deltagare från över 100 länder. Även hinderbanemästerskapet OCR-VM, tennislandskampen Davis Cup och Bokmässan lockade många besökare.

    Vardagarna gick starkt i september, men hittills i år är det helgerna som ökar mest. Detta visar att det fortfarande finns utrymme att öka beläggningen på vardagar. Speciellt när trycket är lägre under perioder som vinter och vår.

    Hösten ser lovande ut efter en stark sommar

    I höst är bokningsläget riktigt bra, där helgerna ser särskilt lovande ut. Det är fler rum bokade i oktober nu jämfört med samma tid förra året, även efterfrågan under höstlovet ser bättre ut. På tio år har gästnätterna i Göteborgsregionen fördubblats under höstlovet, medan ökningen i Stockholmsregionen varit endast 54 procent.

    Tendensen med fler bokningar på söndagar fortsätter att hålla i sig och förväntas fortsätta öka kommande månader. VM-kvalmatchen mot Kosovo den 13 oktober märks redan av i bokningsläget.

    En försiktig optimism inom besöksnäringen

    Inför november ser det något bättre ut på helgerna, men något färre rum är bokade på vardagar än så länge. I december är bokningsläget lite starkare överlag, men det finns fortfarande mycket utrymme kvar att öka ännu mer.

    Tips! Ta gärna del av höstens destinationsbarometer. Den visar på en försiktig optimism inom Göteborgs besöksnäring – framtidstron är stark, och många räknar med fler besökare under hösten 2025. Däremot är förväntningarna på lönsamheten fortsatt återhållsamma.

    Göteborg lockar fler från utlandet

    Gästnätterna fortsätter att öka i Göteborgsregionen och är starkast bland storstadsregionerna. Sedan 2019 har gästnätterna ökat nästan tre gånger så mycket som i Stockholm. Det är en utveckling alla som verkar i destinationen Göteborg är med och driver varje dag.

    Mellan januari och augusti 2025 ökade gästnätterna i Göteborgsregionen med nästan 7 procent jämfört med i fjol. Och det är de utländska besökarna som ökar mest, hittills i år med cirka 10 procent. Samtidigt som de svenska gästnätterna ökade med ungefär 5 procent.

    Står starkt som destination

    Sommaren 2025 var stark och gästnätterna ökade med 5 procent jämfört med förra året och 17 procent jämfört med sommaren 2019. I Stockholmsregionen är motsvarande ökning 4 procent jämfört med sommaren innan pandemin. Nästan alla prioriterade utlandsmarknader slår rekord i Göteborgsregionen, där Norge och Danmark ökade med cirka 9 procent under sommaren.

    Prognosen för 2025 pekar mot cirka 6 miljoner gästnätter. Det bekräftar att Göteborg står starkt som destination. Verksamheterna i staden är en viktig del av framgången.

    Fler vill resa men plånboken styr valen

    Intresset för utlandsresor ökar bland svenskar, samtidigt vill svenskarna fortsatt semestra inom landet även de kommande månaderna. Hushållens ekonomi ser något ljusare ut, men priskänsligheten är fortfarande hög. Många väljer billigare boenden, transporter och aktiviteter.

    Resebesluten tas sent och bokningsbeteendet är fortsatt försiktigt där flexibilitet är en viktig faktor. Många väntar med att bestämma resmål och boende och vill kunna ändra sina planer vid behov. Fler väljer också att resa utanför högsäsong, då det både är lugnare och mer prisvärt. Detta indikerar Visit Swedens senaste temperaturmätning bland svenskar.

    Turismen i Europa förändras i grunden. Klimatförändringar, demografiska skiften och nya resvanor påverkar hur, när och varför människor reser. För besöksnäringen räcker det inte längre att planera för det närmaste kvartalet. Det gäller att vara beredd på flera möjliga framtider och agera utifrån det.

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2025

    Källor och merläsning:

    ◆ Benchmarking Alliance – hotellnyckeltal och bokningsläge för ett urval av hotellen i Göteborgsregionen.
    ◆ Tillväxtverket – Gästnätter. Obs. Förändringar på marknadsnivå har justerats på grund av tidigare rapporteringsfel hos vissa hotell.
    ◆ Svenskars resande nu och 6 månader framåt | Visit Sweden.
    ◆ Radical Retail Volume 1 | Nexer.
    ◆ Möteskalender Göteborg & Co.
    ◆ Evenemangskalender Göteborg & Co.
    ◆ Destinationsbarometern.

    • Text: Göteborg & Co
    • Foto: Klara Hammerth
    Tweet
  • Vinterturismen till Sverige fortsätter att öka visar ny statistik från Tillväxtverket.
    2026-05-29 23:23

    Tillväxtverket – vinterturismen till Sverige fortsätter öka visar statistik

    Under vintern 2025–2026 registrerades det 22,1 miljoner gästnätter i Sverige enligt Tillväxtverket. Det visar att vinterturismen ökar.

  • Jeanette Helgeroth och Honey. För första gången arrangeras Agility-SM i Jönköping.
    2026-05-28 21:54

    Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången

    Jönköping är värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs den 25–28 juni.

  • Anna Wallén, näringspolitisk chef på Visita. Martin Kits, chef för näringspolitik och opinionsbildning på Svensk Handel. De kommenterar glädjande på Länsstyrelsens beslut att upphäva Miljözon 3 i Stockholm.
    2026-05-27 21:36

    Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm

    Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.

  • En efterlängtad comeback - 1000-metersliften återvänder till SkiStar Åre i vinter.
    2026-05-27 20:22

    SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter

    SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.

  • Invite Guest Technology levererar teknisk infrastruktur till Strawberrys Lynraprojekt
    2026-05-27 09:50

    Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning

    Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning

  • Sedan år 2015 har antalet gästnätter ökat betydligt snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt en rapport från Visit Sweden.
    2026-05-26 21:20

    Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast

    Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.

  • Den 28–31 maj riktas idrotts ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
    2026-05-25 21:05

    Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan

    Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.

  • Göta Kanal - barnfamiljer -besöksnäring
    2026-05-25 04:43

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ

  • Bussresa - Resegarantisystemet
    2026-05-24 22:52

    Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet

    I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt

  • SkiStar ser ett rejält uppsving i bokningar inför sommaren till Åre och Sälen. Cykling och vandring lockar.
    2026-05-24 20:20

    SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre

    SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-21 21:13

      Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda

      Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...

    • 2026-05-24 00:15

      Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?

      I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...

    • 2026-05-24 17:39

      Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”

      Swedish Workshop 2026 genomfördes i Kiruna den 21-22 april. Det samlade cirka 200 deltagare från...

    • 2026-05-24 18:17

      Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping

      Den 20 maj invigdes Ljungleden. Det är en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping. Med sina...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet