-
Lydde Gård tilldelas STF:s hållbarhetspris 2024
Gårdshotellet Lydde Gård i Kinna har tilldelats Svenska Turistföreningens nyinstiftade pris Årets hållbarhetsinitiativ. På gården kombineras traditionella med moderna hållbarhetslösningar: solfångare värmer vattnet, toaletterna spolas med regnvatten och egenodlad honung serveras till frukosten.
Ett hedersomnämnande delas även ut till STF Sydvästra Skåne lokalavdelning. För deras arbete att göra alla aktiviteter tillgängliga med kollektivtrafik eller med samåkning för att minska utsläppen. Samåkningen har under året ökat till 90 procent.
”Hållbarhet är centralt för STF, och därför är det viktigt att lyfta fram aktörer som inspirerar med sitt arbete. Årets kandidater har visat stor kreativitet och engagemang, vilket gjorde det svårt att välja en ensam vinnare.” Säger Pia Jönsson Rajgård, styrelseordförande för STF.
Involverar gästerna i gårdens arbete och kulturhistoria
När familjen Larson tog över den gamla förläggargården 2003 var den i stort förfall. Med respekt för gårdens historia och framtid har de varsamt renoverat byggnaderna och integrerat flera hållbarhetslösningar. De två senaste åren har de fokuserat på återbruk av möbler, renoverat alla kakelugnar och målat med linoljefärger. Juryn lyfter fram hur Lydde gård involverar gästerna i gårdens arbete och den textila kulturhistorien i trakten – från kommunikationen innan besöket till trädgårdens pedagogik på plats.
Priset ”Årets hållbarhetsinitiativ” delas ut till den sammanslutning eller boende inom STF som på ett framgångsrikt och inspirerande sätt bidragit till hållbar utveckling inom flera av de tre hållbarhetsdimensionerna under året som gått.
Övriga finalister till utmärkelsen var Bunge Vandrarhem Fårösund på Gotland, Hemavan Fjällstation i Västerbotten och Breanäs Hotell i Skåne.
Motiveringar till vinnaren och hedersomnämnandet
Vinnare – STF Lydde Gård, Västergötland.
”På Lydde Gård har man skapat en plats där långsiktighet, byggnadsvård och omsorg för natur och kultur går hand i hand. Solfångare värmer vattnet, toaletterna spolas med regnvatten, täcken och kuddar i ekologisk ull och egenslungad honung förgyller frukosten – en inspirerande förebild för framtidens resande. Juryn imponerades särskilt av hur gästerna bjuds in att bli en del av platsens berättelse.”
Hedersomnämnande – STF Sydvästra Skåne lokalavdelning, Skåne.
”Lokalavdelningen med upptagningsområde från Malmö till Sjöbo har mycket målmedvetet arbetat med att få ner utsläppen från sina resor. Vandringar och andra aktiviteter planeras så att de går att nå med kollektivtrafik. Arbetet har gett imponerande resultat. När 2024 sammanfattas har kollektivresandet ökat och 90% av de som åker bil samåker.”
Här kan ni läsa mer om Svenska Turistföreningen på Turismnytt.
- Text: Svenska Turistföreningen
- Foto: Jenny Engström
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 50 2025
Mest under Destination, Tåg, Museer/utställningar samt Stöd/insatser/utmärkelser/initiativ
-
Krönika – Att utgå ifrån platsen – Kråksjö eller en godisbutik i centrala Stockholm
Gräv där ni står och fokusera på det ni har, det kan vara stadskärnan, en företeelse eller ett evenemang
-
Nu har BUBS öppnat sin konceptbutik – En ny reseanledning till Stockholm
Godisvarumärket BUBS har öppnat sin allra första konceptbutik, ”BUBS Sthlm”
-
Jag, konstnärinnan Lotte Laserstein – En personlig utställning på Kalmar Slott
Konstnärinnan Lotte Laserstein har under senare år fått en renässans. I vinter visas en utställning om hennes konstnärskap på Kalmar Slott
-
Spritmuseum ger 250 000:- till ny forskning om svensk alkoholkultur
Spritmuseum delar årligen (sedan 1998) ut stipendium för att främja forskning om svensk dryckes- och alkoholkultur
-
Göteborg kan inte låta bli, nu återuppstår namnet Göteborgskalaset
Göteborgs Kulturkalas byter namn och återtar det tidigare namnet Göteborgskalaset
-
First Camp fortsätter vintersatsa – förvärvar Camp Ripan i Kiruna
Fortsätter sin satsning på vinterturism
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget
-
Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
Föreningens likviditet är nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Tåg s...
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
När börjar de nya reglerna gälla? Riksdagen har nu beslutat att anta ny lagstiftning för delägare i fåma...
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs hotell & restaurang utanför Göteborg fortsätter att utvecklas som en av Västsverige...
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Norrbotten har nu tagit nästa steg i arbetet med att stärka länets besöksnäring. Swedish Lapland Visitors Board g...
-
-
Gästbloggare
-