-
Magnus Hagberg ny överintendent och chef för Statens historiska museer
Regeringen utsedde Magnus Hagberg till ny överintendent och chef för Statens historiska museer den 17 juni. Hagberg tillträder den 1 september 2021.
“Statens historiska museer har de senaste åren genomgått ett framgångsrikt förändringsarbete och kommer inom en snar framtid redovisa förslag på hur Sveriges museum om Förintelsen kan inrättas. Magnus Hagberg är en erfaren myndighetschef inom museisektorn med stor vana av att arbeta framåtriktat och strategiskt. Jag är glad att han tackat ja till att leda denna myndighet i en tid av utveckling.” Säger kultur- och demokratiminister Amanda Lind.
Ser fram emot att utveckla myndigheten
Magnus Hagberg har en lång erfarenhet som myndighetschef och av museisektorn.
Hagberg är sedan 2017 överintendent och chef för Statens försvarshistoriska museer. Dessförinnan var han chef för myndigheten Livrustkammaren med Skokloster och Stiftelsen Hallwylska museet som sedan 2018 är inordnat i myndigheten. Magnus Hagberg har även erfarenhet från regionala och lokala museer.
“Jag är glad över möjligheten att få leda Statens historiska museer. Det är en spännande myndighet med ett brett uppdrag och uppskattad verksamhet och som kommer att utvecklas ytterligare genom inrättandet av Sveriges museum om Förintelsen. Jag ser fram emot att ha en fortsatt god dialog med berörda aktörer. Samt att få arbeta strategiskt framåt med myndighetens uppdrag.” Säger Magnus Hagberg.
Fakta om myndigheten:
Statens historiska museer är en myndighet som har till uppgift att främja kunskapen om och intresset för Sveriges historia och att bevara och utveckla det kulturarv som myndigheten förvaltar.
Verksamheten har stegvis vuxit de senaste åren och i myndigheten ingår idag Historiska museet i Stockholm, Ekonomiska museet – Kungliga myntkabinettet, Livrustkammaren, Skoklosters slott, Hallwylska museet, Tumba bruksmuseum samt den arkeologisk uppdragsverksamheten Arkeologerna.
Myndigheten har fått regeringens uppdrag att lämna förslag på hur Sveriges museum om Förintelsen kan inrättas inom myndigheten senast i juli 2022.
- Text: Regeringskansliet
- Foto: Erik Lernestål
-
Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådespel och guidade turer. Kalmar Slott laddar för sommaren.
-
Planerna för Ostindiefararen – nytt upplevelsecenter föreslås vid Masthuggskajen
Greencarrier presenterar planer på en permanent kajplats för Ostindiefararen Götheborg och ett upplevelsecenter i Göteborg.
-
SkiStar lanserar tågresor till Sälenfjällen i samarbete med Snälltåget
Inför vintersäsongen 2026/27 introducerar SkiStar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen.
-
Destination Jönköping nominerade i Gyllene Hjulet 2026
Destination Jönköping har nominerats i kategorin ”Årets hållbara eventdestination” i branschtävlingen Gyllene Hjulet 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter samt Utmärkelser/Initiativ
-
Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
Om att tre branschföreningar samlades till en under Svenska Destinationsdagarna och en massa annat
-
Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.
-
Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
Akademi Båstad mötte tre tidigare elever (nu trygga och mer medvetna ledare) från utbildningen Operativ ledare – Revenue Management.
-
Museiguide 2026 visar vägen till 535 arbetslivsmuseer i Sverige
Upptäck Sveriges ovanliga museer i sommar. Museiguide 2026 presenterar 535 av Sveriges drygt 1500 arbetslivsmuseer.
-
Uteserveringen – därför blir den alltmer populär
Uteserveringen har gått från att vara ett sommarkomplement till att bli en affärskritisk del av restaurangupplevelsen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna. Upplev No...
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Det prestigefyllda Svenska Campingpriset 2026 har delats ut. Svensk Camping tillgännagav vinnarn...
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tids...
-
Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita
Christer Fogelmarck har utsetts till ny VD för Visita. Christer har lång erfarenhet inom den svenska bes...
-
-
Gästbloggare
-