-
Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
Gycklare, riddare och prinsessor. Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådespel och guidade turer. Kalmar Slott laddar för sommaren – med en lång rad aktiviteter för både vuxna och barn.
Konstupplevelse på besök till november
Redan den 26 mars slog Kalmar Slott upp portarna för årets säsongsutställning. Den tar besökarna med på en interaktiv resa fylld av skulpturer, AI, överraskningar och tankeväckande budskap. Hur kan vi hitta lycka i en allt mer digital värld?
Konstupplevelsen Modern Guru and the Path to Artificial Happiness är skapad av den prisbelönta konst- och teknikstudion Eness från Australien. Den har hittills bara visats i sju länder. Det är första gången den visas i Sverige. Utställningen stannar tills den 1 november 2026.
Slottet har nu växlat till sommartid. Det innebär att det är öppet varje dag och ges dagliga guidningar både av säsongsutställningen och slottets paradvåning. Under sommaren återkommer dessutom den populära utomhusguidningen Tinnar och torn, som går på slottets vallar. Perfekt för hundägare som vill kolla in slottet.
Barnens Slott – ett äventyr för alla barn
Under högsommaren (22 juni-9 augusti) utökas antalet guidade turer, skådespel och aktiviteter. Både på svenska och engelska.
En av höjdpunkterna är Barnens Slott, som är ett äventyr för barn i alla åldrar. Både på slottets inre och yttre borggård kan barnen leka i roliga historiska miljöer – och möts av prinsessor, gycklare, riddare och musikanter. Skattjakt, pysselverkstad och alkemisten Astros mystiska torn är några exempel på aktiviteter som passar de yngsta. För barn som har fyllt sju finns dessutom Slottskampen med tio utmanande äventyr. Här får barnen bland annat utmana Svarte riddaren på duell, besegra draken och dra svärdet ur stenen.
Ett nyskrivet skådespel om Erik XIV
I sommar är det premiär för ett nyskrivet skådespel om Erik XIV, Gustav Vasas son som tillbringade mycket tid på Kalmar Slott under 1500-talet. Vi får bland annat möta Agda Persdotter, som var Erik XIV:s favoritfrilla, det vill säga älskarinna. Hon har fått en egen kammare uppkallad efter sig: Agdakammaren som ligger i anslutning till Gyllene salen.
”Det blir som vanligt en fullspäckad sommar med mycket att uppleva för hela familjen. Extra glada är vi över att kunna presentera en konstupplevelse utöver det vanliga. Vi tror att “Modern Guru and the Path to Artificial Happiness” kommer att intressera många, både vana slottsbesökare och personer som inte har besökt oss på ett tag men är intresserade av exempelvis konst, teknik, AI och innovationer. Det är en upplevelse som väcker många tankar om vår digitala framtid och hur man finner lyckan.” Säger Meg Nömgård, slottschef, Kalmar Slott.
Här kan ni läsa mer om Kalmar på Turismnytt.
- Text: Destination Kalmar
- Foto: WANG TE FAN och Adam Humlesol
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Sedan trafikstarten har över 200 000 p...
-
-
Gästbloggare
-