-
Planerna för Ostindiefararen – nytt upplevelsecenter föreslås vid Masthuggskajen
Efter ett växande intresse kring Ostindiefararen Götheborgs framtid, presenterar Greencarrier nu fördjupade planer på en ny permanent kajplats och ett tillhörande upplevelsecenter vid Masthuggskajen i Göteborg. Målet är att skapa en ny destination i staden inför Svenska Ostindiska Companiets 300-årsjubileum år 2031. Nu presenteras de första visionsbilderna.
Lyfter Göteborgs roll som handelsstad
Satsningen omfattar ett interaktivt upplevelsecenter i direkt anslutning till skeppet. Där kan besökare ta del av historien om Ostindiefararen, Göteborgs roll som handelsstad och sjöfartens betydelse – från 1700-talet fram till dagens globala handel och logistik.
”Ostindiefararen Götheborg är en symbol för Göteborgs ursprung som handels- och sjöfartsstad. Med det här projektet vill vi både bevara historien och skapa något som inspirerar framtiden – en plats där näringsliv, akademi och allmänhet kan mötas.” Säger Stefan Björk, grundare av Greencarrier och initiativtagare till satsningen.
Ostindiefararen Götheborg var ett av Svenska Ostindiska Companiets handelsskepp. Den genomförde tre resor till Kina mellan 1739 och 1745 och förliste på hemvägen från den tredje resan. På 1990-talet började dykningar genomföras vid vraket. År 1995 påbörjades bygget av en fullskalig rekonstruktion av skeppet, som stod färdig 2003. Replikan fungerar nu som en plattform för internationella relationer och handel.
Ny destination för stad och besökare
Den föreslagna placeringen vid Masthuggskajen gör skeppet mer tillgängligt och synligt för både göteborgare och internationella besökare. I anslutning till skeppet och upplevelsecentret planeras även för restaurang samt kontorsytor för verksamheter relaterade till sjöfart, handel och logistik.
Projektet ligger i linje med Göteborgs ambition att stärka stadens attraktionskraft som destination och mötesplats. Ambitionen är att skapa ett levande kultur- och kunskapscentrum som bidrar till stadens utveckling och stärker dess koppling till havet.
Tidsplan kopplad till jubileum 2031
Målet är att upplevelsecentret ska stå klart till Svenska Ostindiska Companiets 300-årsjubileum 2031. Planerna för det nya upplevelsecentret är framtagna i samarbete med arkitektkontoret Rstudio och projektutvecklaren CoForma. Dialog pågår med staden, där Business Region Göteborg är drivande part.
”För att realisera projektet i tid behöver vi besked under våren. Vi hoppas att göteborgare och politiker – liksom vi – ser vilka möjligheter som skeppet och upplevelsecentret skulle skapa för både staden, turismen och näringslivet.” Säger Stefan Björk.
En långsiktig satsning
Greencarrier, som äger Ostindiefararen Götheborg sedan 2021, planerar att finansiera upplevelsecentret och fortsatt ansvara för skeppets drift och underhåll. Visionen är att skapa en ikonisk plats och en levande mötespunkt för kommande generationer. Greencarrier är ett svenskägt familjeföretag som erbjuder logistik- och sjöfraktslösningar globalt.
”Ostindiefararen Götheborg är göteborgarnas eget skepp. Tillsammans med eldsjälar, företag och staden gjorde göteborgarna det omöjliga projektet möjligt – drömmen blev verklighet och skeppet stod färdigt 2003. Sedan dess har det haft en enorm attraktionskraft och öppnat dörrar runt om i världen. Nu vill vi sluta cirkeln och ge Ostindiefararen sin självklara sluthamn i Göteborg. Med vårt förslag vill vi göra skeppet mer tillgängligt för alla, fortsätta sprida dess historia och bevara det för kommande generationer.” Säger Stefan Björk.
Tills vidare ligger skeppet kvar vid Eriksberg och är öppet för besökare under stora delar av året.
Här kan ni läsa mer om Göteborg på Turismnytt.
- Text: Svenska Ostindiska Companiet
- Foto: R-Studio, visionsbild
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En klassisk slängg...
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många s...
-
-
Gästbloggare
-