-
Magnus Hallberg blir ny evenemangschef på Göteborg & Co
Magnus Hallberg, 49, är ny chef för evenemang på Göteborg & Co. Han har lång erfarenhet från besöksnäringen och ska nu bidra till utvecklingen av Göteborg som en av norra Europas ledande evenemangsstäder.
”Det känns som en ära att få vara med och skapa framtidens evenemangsstad och utveckla den fantastiska portfölj av evenemang inom många olika områden som Göteborg har. För mig är detta ett drömjobb.” Säger Magnus Hallberg.
Aktiv i besöksnäringen
Han har en bakgrund inom företag som Scandic Hotels och Stena Line. Magnus har tidigare även haft rollen som ordförande i Storhotellgruppen och suttit i styrelsen för Göteborg & Co. I dag verkar han som konsult i främst etableringsfrågor och verksamhetsutveckling för besöksnäringen. Magnus är också aktiv i föreningslivet som ordförande i Högsbo Basket som arrangerar Göteborgs Basketfestival.
”Vi är väldigt nöjda med att få Magnus till Göteborg & Co. Staden och besöksnäringen har gemensamt satt upp målbilden om en fördubbling av turismen till 2030. Med sin gedigna erfarenhet så kommer Magnus kunna bidra stort i det arbetet.” Säger Camilla Nyman VD för Göteborg & Co.
Magnus Hallberg tillträder sin nya tjänst 3 september.
- Text: Göteborg & Co
- Foto: Göteborg & Co
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Är du driven och vill vara med på HOUSE OF PEOPLE utvecklingsresa? Nu söker företaget efter en M...
-
-
Gästbloggare
-