-
Många fördelar med att ta emot en LIA-praktikant från Yrkeshögskolan
LIA (lärande i arbete) /praktik är en stor del av utbildningen på en yrkeshögskoleutbildning. Här får de studerande komma ut på en arbetsplats, lära sig i en verklig miljö och vidareutveckla sina kunskaper som de erhållit på övriga kurser. Den studerande behöver en handledare under sin period på företaget/organisationen, men är i övrigt oftast väldigt självgående.
Yrkeshögskoleutbildningen ”Affärsutvecklare Besöksnäring” i Åre och Örnsköldsvik har nyligen, trots Coronapandemi, avslutat två klasser på LIA/praktik. En klass på LIA 1 och en klass LIA 2, båda under 10 veckor.
Jag slås vid varje LIA av hur duktiga studerande och vilka nöjda handledare vi har och hur gärna jag vill berätta för branschen att fler borde ta vara på chansen att ta emot en LIA-studerande.
En LIA-praktikant är en hungrig och energisk resurs
Extra glad blir jag då när en LIA-handledare skriver detta:
”Måste slå ett slag för LIA, så mycket mer än ”praktikanten”. Har ni något projekt som inte kommer igång för att det saknas tid för grundarbete, eller som handlar om samarbete i företagarnätverk och ingen tar första steget? Rekommenderar starkt att ta in en hungrig energisk studerande från YA affärsutvecklare besöksnäring.” Malin Tärnkvist Lidström

Malin Tärnqvist Lidström
Som svar på detta:
”Anna Stadig. Bor i Stockholm och studerar andra terminen på YA-affärsutvecklare besöksnäringen. Jag har precis avslutat min LIA period på 10 veckor hos Malin Tärnqvist Lidström som driver ”Care and Dare Travel” och ”Steninge konsult”. Syftet med LIA’n har varit att ta fram hållbara konferensaktiviteter (CSR) kopplade till Våtmarken Fladen som drivs av stiftelsen Initiativ Utö. Jag har arbetat med alla delar i en projektplan och gjort en omfattande omvärldsanalys som lett fram till produkten ”Öppen våtmark”. Jag har även hittat andra utvecklingsområden för hela Destination Utö. Jag brinner för hållbarhet och ser att det finns stora möjligheter för att utveckla regenerativ turism på Utö.”

Anna Stadig
Tack Malin och Anna för detta och välkomna LIA-handledare i hela landet.
Niclas fick anställning efter sin LIA
Ett annat gott LIA-exempel är ”Visit Värmland”, där Niclas Wikman efter sin LIA fick en anställning på halvtid, samtidigt som han läser till Affärsutvecklare i Örnsköldsvik.
”Niclas kommer att vara anställd hos oss på halvtid då han samtidigt läser affärsutveckling inom besöksnäring. Vi är glada över att han nu är en del av vårt team, säger Mia Landin, vd på Visit Värmland.”
Projektet som Niclas ska arbeta med ska utveckla service- och tjänstefunktioner längs regionens tre största cykelleder och kartlägga aktörer för att utveckla Finnskogsområdet i Västra Värmland.
Så, företag inom besöksnäringen, även i Corona-tider, ta in en studerande på LIA/praktik! I dagsläget kan de arbeta på distans, de är drivna och kan ha ett eget projekt och du hjälper till att utbilda framtida medarbetare och även att utveckla branschen.
YrkesAkademins affärsutvecklarstuderande finns i hela landet, med studieorter, Åre, Örnsköldsvik, Falun och Visby.
- Text: Anita Nässlander, YrkesAkademin
- Foto: Haninge Kommun
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröst...
-
-
Gästbloggare
-