-
Marcus Ståhl – Förbättra er marknadsföring och kom stärkta ut krisen
Besöksnäringen är extremt hårt drabbad av den rådande pandemin. Jag vet att många bolag kämpar febrilt för att lyckas hålla näsan ovanför vattenytan genom denna osäkra tid där allt kan ställas på ända från en dag till en annan. För er som ändå mäktar med att lyfta blicken lite grann har jag sammanställt fem tips som gör att ni kan komma starkare ut ur krisen än vad ni kom in. Detta genom smart marknadsföring och förbättrad synlighet online.
Kämparvilja i branschen
Besöksnäringens företagare är inte bortskämda med höga marginaler och det märker vi idag när allt fler företag drabbas av krisen. Det är då turismföretagarens trollande med knän och kreativa tänkande tas till sin spets. Aldrig tidigare har så mycket affärsutveckling skett på så kort tid.
Det gör mig helt övertygad om att branschen kommer att komma tillbaka och det med en sällan skådad energi och dos av kämparvilja. Tipsen behöver inte nödvändigtvis innebära några stora investeringar men det kommer krävas lite tid från dig för att se resultat.
1. Sökmotoroptimering. 97% av svenskarna använder Google och den globala sökmotorn är allt som oftast en del av kundens köpresa. Vare sig det handlar om att boka bord på en restaurang eller ett hotellrum för natten.
Google är en sökmotor som analyserar text och som utifrån innehållet på alla världens hemsidor visar de mest relevanta sökresultaten. Vill du synas högst upp är den grundbulten att du skriver om företeelsen på din hemsida. Se därför till att skriva matnyttiga och relevanta texter till din hemsida. Exempel, om du vill synas på söktermen ”Kanot Stockholm” är det grundläggande kravet att du skriver om dessa ord, gärna att det nämns i både rubrik brödtext och URL.
Utöver det ska du se till att ha användarna i fokus, det är bästa sökresultat som vinner! Se därför till att ha en trevlig sajt som laddar snabbt och som innehåller trevliga och inspirerande bilder. Nästa steg är att jobba med länkar, börja med de interna länkarna på hemsidan som du enkelt kan styra, därefter de externa. Se mitt blogginlägg nästa vecka för en mer komplett guide till SEO.
2. Skapa samarbeten. Detta är helt rätt tid att stärka samarbetet med andra företag i besöksnäringen. Nu behöver vi vandra mer än någonsin.
Det gäller nu att släppa all stolthet och tänka kreativt. Samarbete med boendeanläggningar, aktivitetsbolag, restauranger men kanske även ”konkurrenter” på andra geografiska platser. Inom digital marknadsföring får den som själv är generös ofta detta tillbaka flera gånger om.
Ert lokala destinationsbolag kan säkerligen hjälpa er att komma igång och skapa bättre förutsättningar till samverkan och utbyte.
3. Sampaketera med andra företag. Ni har troligen större chans att nå ut tillsammans än om var och en ska försöka nå ut i bruset.
Försök att enas under ett gemensamt namn, event, datum eller på annat sätt hitta en gemensam nämnare som ni kan marknadsföra tillsammans. Ett annat givet exempel är att jobba ännu mer med paketpriser där flera aktörer samlas. (OBS! om det blir en paketresa måste ni ha koll på paketreselagen).
4. Skapa bildbank. Med en tjock bildbank med fina bilder har du större möjligheter att få till en schysst hemsida och inspirerande konton i sociala medier.
Du ökar också sannolikheten att press skriver om dig. Journalister är alltid på jakt efter fina bilder och det är nästan ett skall/krav att det finns högupplösta bilder för att de ska kunna publicera
5. Se över er synlighet på andra plattformar. Google My Business är det jag skulle börja med. Efter det tar ni er vidare och ser över texter, öppettider och bilder på exempelvis destinationssajter och andra reseguider, bloggar som skriver om er, Tripsadvisor, sociala medier, branschsajter osv.
Jag hoppas att detta kan leda till lite bättre synlighet för några av er företag som har det tufft och förhoppningsvis nya kunder! Lycka till!
Om Marcus.Marcus brinner för digitaliseringens möjligheter, attraktiva platser och affärsutveckling. Marcus var fram till nyligen VD för Destination Vemdalen som sett en stark utveckling och genomfört en digital resa de senaste åren. Nu driver han Fjällbyrån som är en fullservicebyrå inom digitalisering och platsmarknadsföring.- Text: Marcus Ståhl
- Foto: Marcus Ståhl/Fjällbyrån Marknadsföring
-
SM-veckan vinter återvänder till Skövde 2027
Efter att Riksidrottsförbundet och SVT har utvärderat städer är det nu klart att Skövde kommer stå värd för SM-veckan vinter 2027.
-
Stockholm får en ny sommarpärla: ”Badholmen Sju Veckor”
I sommar får Stockholms skärgård nytt liv. Under sju veckor förvandlas Badholmen till en beach club där musik, mat och människor möts.
-
Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
När höstmörkret sänker sig förvandlas Gröna Lund, Kolmården och Furuvik till halloweenvärldar. Nu öppnar nöjesparkerna sina rekryteringar.
-
Svenska Taxiförbundet – konkurrensbegränsning gynnar inte Kalmar
Svenska Taxiförbundet ser en konkurrensbegränsning i Kalmars upphandling av skolskjuts. Mindre taxiföretag riskeras att slås ut.
-
En rekordökning av gästnätter i Härnösand under året
Turismen i Härnösand visar stark tillväxt. Under årets fem första månader har gästnätter ökat med 49,4 procent jämfört med i fjol.
-
Helsingborg blir värdstad för World Choir Games 2026
Sommaren 2026 står Helsingborg i centrum för världens största internationella körfestival - World Choir Games.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/beslut/rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 3
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna, här del 3
-
Regeringen föreslår ett förbättrat resegarantisystem
Ökad trygghet för resenärer och förenkling för branschens aktörer. Regeringen föreslår en reform av dagens resegarantisystem.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen i destinationen. Juni var en händelserik månad.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Swedish Lapland – upphandling av nattågen och nya vagnar
Vid aktuell upphandling av tågbolag som ska köra nattågen mellan Stockholm och Narvik från december 2026 fick Tra...
-
Regeringen föreslår ett förbättrat resegarantisystem
Ökad trygghet för resenärer och förenkling för resebranschens aktörer. Regeringen har beslutat o...
-
Färgglada Sala-cyklar blir rullande turistbyråer
Platsvarumärkesgruppen i Sala kommun – där näringslivsenheten och kommunikationsenheten samarbet...
-
Höga Kusten – nya satsningar och storslagen sommar
Äntligen är sommaren här och ute hos Sveriges olika besöksmål råder det stor aktivitet. Detta är ett blogginlägg ...
-
-
Gästbloggare
-