onsdag 17 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Matmomsen sänks från 12% till 6% men inte på restaurang
    2026-03-31 18:05

    Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering

    Vi på Turismnytt har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning i hur ni navigerar rätt när det gäller matmomsen.

    På ytan är den tillfälliga halveringen av moms på livsmedel enkel. I praktiken pressas både handel och restauranger in i ett mer svårnavigerat landskap där samma produkt kan hamna i olika momsfack. Grant Thorntons moms- och redovisningsexperter guidar dig.

    När regeringen presenterade budgeten för 2026 rönte punkten om tillfälligt sänkt livsmedelsmoms stor uppmärksamhet. Tilltaget välkomnas av många efter prisökningar på mat de senaste åren, samtidigt som kritiker menar att det är ett dyrt och ineffektivt sätt att stötta hushållens kassor.

    Trots kritiken blir förslaget nu verklighet. Den 1 april 2026 träder den tillfälliga sänkningen av momsen på livsmedel i kraft. Till och med 31 december 2027 ska livsmedel i Sverige beskattas med 6 procent, jämfört med dagens 12 procent.

    Regeländringen kan låta relativt enkel, men i praktiken uppstår en rad praktiska frågor för företag inom dagligvaruhandeln, restaurangbranschen och livsmedelsproduktion.

    Pia Hedberg, Auktoriserad skatterådgivare och partner:

    ”Den stora utmaningen för företagen med den sänkta matmomsen är inte procentsatsen, utan att regelverket blir mer situationsbundet. Det ställer högre krav på klassificering, prissättning och kassahantering. De företag som inte tar frågan på allvar från start riskerar att behöva lägga mycket tid och resurser på att städa upp längre fram.”

    Detta är de viktigaste delarna att känna till.

    Vad omfattas av den sänkta momsen?

    Precis som tidigare är det avgörande att fastställa vad som räknas som ett livsmedel. Begreppet omfattar både bearbetade och obearbetade produkter som är avsedda att ätas av människor. Hit räknas även kosttillskott och ämnen som tillförs maten under produktion och tillagning. Drycker som sprit, vin och starköl omfattas däremot inte, utan beskattas fortsatt med 25 procent.

    Den nya momssatsen på 6 procent gäller i alla led – från tillverkare och grossister till detaljhandeln – för livsmedel som:

    • säljs i Sverige
    • köps in från andra EU‑länder
    • importeras från länder utanför EU

    Företag som köper in livsmedel från utlandet behöver därför säkerställa att deras system även hanterar dessa transaktioner korrekt enligt de nya reglerna.

    När börjar den nya momssatsen att gälla?

    Den lägre momsen tillämpas när den beskattningsgrundande händelsen inträffar, vilket normalt är vid leverans. Det innebär till exempel att:

    • en vara som levereras före 1 april 2026 ska beskattas med 12 procent, även om fakturan skickas senare
    • en leverans som sker från och med 1 april 2026 ska beskattas med 6 procent, även om fakturan ställts ut i förskott

    Det är därför viktigt att företag ser över sina rutiner för fakturering och lagerhantering inför övergången.

    Förskottsbetalningar innan leverans

    I de fall leverantörer ställer ut förskottsfakturor i nära anslutning till övergångsdatumet kan finnas risk att felaktig momsskattesats tillämpas. Anledningen är att vid förskottsbetalningar är själva betalningen den beskattningsgrundande händelsen. Det innebär till exempel att:

    • om kunden betalar före 1 april räknas betalningen som en beskattningsgrundande händelse och då ska den gamla momssatsen 12 % tillämpas
    • betalningar som sker från och med 1 april ska beskattas med 6 %, även om fakturan skickats ut tidigare

    Avhämtning och servering – fortsatt viktig gränsdragning

    Gränsdragningen mellan livsmedel (6 procent) och restaurang‑ eller cateringtjänster (12 procent) blir fortsatt central för många aktörer. Skatteverket har kommunicerat att de i sina bedömningar kommer utgå från den praxis som finns från senaste gången momsen kopplad till mat skiljde sig åt – vilket var innan 2012 då restaurangmomsen sänktes från 25 till 12 procent.

    Erik Nyström, auktoriserad skatterådgivare med fokus på moms, är skeptisk till att det tillvägagångssättet kommer att hålla:

    ”Att utforma sin vägledning utifrån hur samhället såg ut 2012 ser jag som tveksamt. Sedan dess har produkter och erbjudanden förändrats mycket, med exempelvis beställningar via QR-koder och appar. Det blir intressant att se om Skatteverket tvingas tänka om.

    Känner du att du behöver mer råd och vägledning? Då hjälper Pia dig:

    Pia Hedberg
    Telefon – 08-56307258
    E – post – [email protected]

    Eller läs mer här

    Mer om och från Grant Thornton på Turismnytt

    Detta är en artikel i samarbete med Grant Thornton
    • Text: Grant Thornton och Jakob Norrby
    • Foto: ChatGPT proptad av Jakob Norrby
    Tweet
  • Ett elegant hotell i Stockholm. Visitas maj-statistik visar på en svag utveckling.
    2026-06-16 23:50

    Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj

    Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.

  • Midsommar på Lundsbrunn - besöksnäring
    2026-06-15 04:29

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör.
    2026-06-14 22:08

    Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD

    Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.

  • Skeppshunden Stella är Finnlines första egna maskot. Hon ska göra resan roligare för barnfamiljer.
    2026-06-14 21:04

    Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare

    I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.

  • Det blir marknad, musik, kultur, shower och mat på Augustifest 2026 i Norrköping.
    2026-06-13 18:44

    Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken

    Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.

  • Vrak - Museum of Wrecks marinarkeolog Håkan Altrock visar dykutrustning för barn i sommarkursen mini-marinarkeologerna.
    2026-06-13 17:41

    Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks

    För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.

  • Visit Värmland vill motverka ensamhet bland svenskar med ett nytt initiativ. Ett dejtingevent ger deltagare även chansen att vinna en Värmlandsresa.
    2026-06-13 17:01

    Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet

    Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.

  • Nattliv på Söder i Stockholm, Sverige
    2026-06-12 15:20

    Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen

  • Svensk Camping släpper sin årsrapport för 2026 - Camping är motorn i svensk sommarturism.
    2026-06-12 00:58

    Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar

    Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.

  • Outdoor Summit B2B 2027
    2026-06-11 00:24

    Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

    På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-08 05:25

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...

    • 2026-06-11 00:24

      Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

      När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...

    • 2026-06-10 20:46

      Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner

      Nya turismräkenskaper på läns- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska...

    • 2026-06-09 21:08

      Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen

      Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätterna ökar, bokningsläget inför somma...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet