måndag 20 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
    • Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
    • Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Mews, den ledande SaaS-aktören inom hospitality tech, har nu förvärvat Atomize som är ett molnbaserat RMS.
    2024-11-27 17:48

    Mews förvärvar Atomize – fortsätter bana väg för hotell att maximera intäkter

    Mews, den ledande SaaS-aktören inom hospitality tech tillkännagav den 21 november förvärvet av Atomize. Ett Revenue Management Software (RMS) med huvudkontor i Göteborg.

    Atomize är ett molnbaserat RMS som hjälper hotell världen över att optimera sina rumspriser i realtid. För att på så sätt både maximera intäkter och öka effektiviteten.

    ”I en bransch där bokningar kan ske när som helst, är det avgörande att kunna justera sina priser i realtid. Det traditionella sättet för hotell att hantera sin prissättning är ofta en ineffektiv och tidskrävande manuell process. Där bristande systemstöd försvårar möjligheten att arbeta effektivt och strategiskt. Därför är vi på Mews entusiastiska över att välkomna Atomize ombord – ett kraftfullt RMS för hotell som vill automatisera och optimera sin prissättning, spara tid och öka sina intäkter genom datadrivna beslut.” Säger Richard Valtr, grundare av Mews.

    Framtiden för hotellteknologi ligger i smarta, enhetliga lösningar

    Atomize grundades 2016. Det är utvecklat för hotellägare som tror på ett datadrivet arbetssätt. De som omfamnar teknologi för att kunna bygga en effektiv och lönsam verksamhet. Atomize RMS förbättrar hotellens intäkter och effektivitet genom automatiserad prissättning i realtid. De har kunder i 50 länder, på 5 kontinenter.

    ”Att bli en del av Mews-familjen markerar ett nytt spännande kapitel för Atomize och för hospitality-branschen i stort. Med Mews globala räckvidd och engagemang för innovation ser vi enorm potential att ge hotellägare ett mer heltäckande tillvägagångssätt för att hantera intäkter och drift. Genom att kombinera våra styrkor är vi bättre positionerade för att stödja hotellägare i att leverera exceptionella gästupplevelser. Samtidigt som vi ökar lönsamheten för hotellen. Vi tror att framtiden för hotellteknologi ligger i smarta, enhetliga lösningar, och att bli en del av Mews tar oss ett steg närmare att förverkliga den visionen.” Kommenterar Leif Jägerbrand, grundare och styrelseordförande för Atomize.

    Dess huvudsakliga funktioner inkluderar:

    ◆ Dynamisk prissättning i realtid. Med hjälp av självlärande algoritmer monitorerar Atomize kontinuerligt efterfrågan på marknaden, bokningsmönster, samt konkurrenternas priser för att automatiskt justera rumspriser i realtid.

    ◆ Granulär prissättning på rumsnivå. Hotell som använder Atomize kan optimera sina priser ner på individuell rumstyp, baserat på marknadens efterfrågan och det upplevda värdet av varje rumstyp. Vilket leder till en mer effektiv intäktsoptimering

    ◆ Multi-property hantering. Atomize erbjuder en centraliserad plattform med en tydlig överblick över varje region och varumärke för att effektivt kunna hantera intäktsoptimering för hotellgrupper. Samtidigt som man tar hänsyn till varje hotells unika marknadsvillkor.

    ◆ Balans mellan automatisering och mänsklig expertis. Atomize integrerar smarta algoritmer med flexibilitet för hotellägare att anpassa och finjustera sina prissättningsstrategier.

    ”Atomize har varit en av våra mest strategiska samarbetspartners sedan 2018, och tillsammans har vi hjälpt hundratals hotellkunder att smidigt hantera både intäkter och drift. Att nu få välkomna Atomize-teamets expertis och världsledande produkt in i Mews är en betydande milstolpe allteftersom vi fortsätter att omdefiniera framtidens hospitality.” Säger Matt Welle, VD för Mews.

    Ett spännande nytt kapitel för hela hospitality-branschen

    Uppköpet, som sköttes av Mews Ventures, stärker ytterligare företagets engagemang för att leverera teknologi som förenklar verksamheten för moderna hotellägare. Ondrej Stribny och Miroslav Ilcin från Eldison advokatbyrå, Mews primära externa rådgivare, representerade Mews Ventures i detta uppköp.

    ”Vi är otroligt glada över att nu vara en del av Mews-familjen. Att Atomize nu blir en del av Mews markerar ett spännande nytt kapitel för hela hospitality-branschen. Då vår avancerade teknologi för intäktshantering integreras i Mews plattform. Detta öppnar upp nya möjligheter att snabbare skapa mer innovation och tillsammans med Mews sätta nya standarder för operativ intelligens och intäktsoptimering. Tillsammans skapar vi en grund för nästa generations hotellägare att blomstra – i en snabbt föränderlig bransch som kräver framåttänkande och skalbara lösningar.” Säger Alexander Edström, VD för Atomize.

    Här kan ni läsa mer om Mews på Turismnytt.

    • Text: Mews
    • Foto: Mews
    Tweet
  • Boende Skånes Djurpark - besöksnäring
    2026-07-20 03:06

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Vid Lule älv, där årstiderna sätter rytmen, har Arctic Bath arbetat med att förfina och utveckla sin SPA-upplevelse.
    2026-07-19 15:50

    Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus

    Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.

  • Åre Hostel öppnar vid Åre torg med Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen.
    2026-07-19 15:14

    Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen

    I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.

  • Hotell i Stockholm. Junistatistiken från Visita är i hög grad positiv.
    2026-07-18 22:38

    Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni

    I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.

  • Trillevallen, Södra Årefjällen letar nu efter sin nya VD.
    2026-07-17 21:28

    Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD

    Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.

  • Museet Vraks marinarkeolog Jim Hansson, framför skeppet Af Chapman på Skeppsholmen. Han berättar om öns historia i en ny ljudvandring.
    2026-07-16 22:52

    Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring

    Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.

  • En ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik.
    2026-07-15 22:44

    Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik

    En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.

  • Blomsterhjärtat i Göteborg. Juni månad var positiv för besöksnäringen i staden.
    2026-07-15 22:04

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.

  • Hospitality insights - Utbildningar för besöksnäringen
    2026-07-14 17:45

    Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan

    Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering

  • Göta Kanal - besöksnäring
    2026-07-13 03:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-13 01:32

      Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga

      Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...

    • 2026-07-13 03:48

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-07-12 20:42

      Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025

      69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...

    • 2026-07-12 20:55

      Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!

      Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröst...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet