söndag 9 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
    • Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
    • Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
    • Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Joel Salo, Utvecklingschef på r360
    2025-10-28 14:53

    Möt Joel som är utvecklingschef för Sveriges ledande bokningssystem för fjälldestinationer

    Hej Joel Salo! Hur är det med dig?

    Det är bara fint, tack! Börjar bli varm i kläderna på företaget nu efter (snart) åtta månader, vilket känns toppen, samt att familjen kommit tillrätta efter flytten från Skåne till Halland som också varit en omställning. Saker börjar falla på plats helt enkelt!

     

    Berätta, vad är din roll på r360?

    Jag är utvecklingschef, vilket i stora drag innebär att jag har det yttersta ansvaret för vårt utvecklingsteam samt att ta fram, och driva, bolagets utvecklingsstrategi. Utöver min huvudsakliga roll är jag också produktägare för vårt affärssystem. Affärssystemet är ett av två ben som tillsammans knyter ihop vår produktkatalog, det andra är vår bokningsmotor.

     

    Om man inte vet vad r360 Resorts Systems gör, hur skulle du beskriva er?

    r360 har funnits på marknaden i snart 30 år och vi levererar mjukvara till destinationer och resorts, primärt i fjällvärlden. Vi är ett familjärt företag vars lösningar hjälper våra kunder att hålla samman deras gästers upplevelse och resa i ett och samma system; flera produkter i en och samma bokning med endast en betalning.

     

    Vill du berätta lite om hur ni jobbar med utveckling i r360?

    Trots att vårt system funnits på marknaden väldigt länge har vi ett modernt förhållningssätt till utvecklingsprocessen. Vi arbetar agilt, vilket i praktiken också innebär att vi kontinuerligt utvärderar och förbättrar våra rutiner, arbetssätt och initiativ – samtidigt som helheten hålls ihop av vår produkt- och utvecklingsstrategi. Jag har förmånen att få arbeta med ett väldigt seniort och kompetent team som alla drar åt samma håll för att bygga bästa möjliga produkt åt våra kunder.

     

    Nu inför vintern, vad är det ni har fokus på?

    Vi har en hel del utveckling som initierats i samband med vår kundträff som ägde rum tidigare i år, vilket vi siktar på att färdigställa innan våra fjällkunder går in i sin högsäsong och som gynnar alla våra kunder. Utöver detta har vi löpande förbättringsarbete kopplat till olika moduler som hör till våra produkter. Ett axplock av vad teamet jobbar med just nu är ny funktionalitet för bland annat vår städ- och fastighetstjänst, uthyrningsmodul och ägarportal, samt förbättringar i existerande integrationer.

     

    Man kan också läsa här på Turismnytt att ni har påbörjat ett samarbete med Freeride, Sveriges största skidmedie. Kan du berätta lite om det?

    Ja, det gör jag gärna. Vi har inlett ett samarbete med Freeride som gör att våra kunder visas i Freerides bokningstjänst. Freeride hämtar information från våra system, visar boende, skipass och andra produkter på freeride.se och skickar sedan tillbaka bokningarna in i r360. Det gör att våra kunder kan synas på Sveriges största skidsajt där många skidentusiaster söker sig för att hitta inspiration. Med kopplingen till r360 så blir det en smidig upplevelse både för gästerna och för skidanläggningen.

     

    Om du skulle få önska en sak så här inför stundande vinter, vad skulle det vara?

    Nu kan vi tyvärr inte styra över vädret, men då det gäller önskemål så skulle ett bättre snöläge än förra vintern vara högt upp på listan. Utöver detta önskar jag alla våra fjällkunder en fantastisk säsong!

     

    Om du vill veta mer om r360, kontakta Ida Kajgård via [email protected]

    Här kan du läsa mer om r360 på Turismnytt.

    • Text: Jakob Norrby och Joel Salo/r360
    • Foto: r360
    Tweet
  • Almedalen 2026 - Petter Stordalen
    2026-08-08 23:37

    Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?

    Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI

  • AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med det i verksamheten.
    2026-08-07 21:39

    Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI

    En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.

  • Älg som kan ses gratis men upplevelsen får gärna kosta
    2026-08-06 10:48

    Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det

    Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för

  • Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland ett nytt tillskott. En slänggunga vid namn Tromb.
    2026-08-05 22:01

    Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027

    Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.

  • Strand i södra Sverige - inga turister, ingen överturism
    2026-08-05 15:02

    Det är inte för många turister. Det är för lite styrning

    Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen

  • Grillat - First Camp - besöksnäring
    2026-08-03 03:24

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026

    Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter

  • Från skapandet av nya Quiescence & prisade Wonderland av Kirsty Mitchell. Båda hennes verk kommer till Kalmar slott våren 2027.
    2026-08-02 22:37

    Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell

    Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.

  • Nu finns det ett nytt unikt koncept i Järvsö - Skogsbadsrum, som du själv kan uppleva för återhämtning i naturen.
    2026-08-02 21:49

    Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning

    I Järvsö finns det gott om rörelse och äventyr. Med nya Skogsbadsrum lägger destinationen till avkoppling som reseanledning.

  • Mathias Dahlgren och Staffan Naess
    2026-08-01 18:21

    Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”

    Mathias Dahlgren är en gigant i svensk gastronomi som varit före sin tid, men kanske inte alltid fått cred för det han faktiskt har bidragit med långt innan hållbarhet blev ett ord som alla ville äga

  • Åres linbana. Visit Sweden meddelar att juni 2026 blev den bästa junimånaden hittils i Sverige gällande gästnätter.
    2026-07-30 19:59

    Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige

    Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-05 15:02

      Det är inte för många turister. Det är för lite styrning

      Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...

    • 2026-08-01 18:21

      Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sock...

    • 2026-08-03 03:24

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...

    • 2026-08-02 21:49

      Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning

      Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet