-
Naturturismföretagen stärker ekonomin – redo att möta Jordbruksverket i rätten
Naturturismföretagen kan fortsätta sitt arbete för svensk naturturism. Efter starkt stöd från medlemmarna, samarbetspartner och besöksnäringen samt en lösning i dialog med banken är föreningens likviditet nu säkrad inför rättsprocessen mot Jordbruksverket.
– Stödet vi har fått är stort och det känns bra att vi med stolthet kan fortsätta företräda den växande svenska naturturismen, säger Linda Vismer, styrelseordförande för Naturturismföretagen.
Bakgrunden är att Jordbruksverket retroaktivt hävde ett projektstöd vilket skapade en akut ekonomisk kris för Naturturismföretagen. På en extrastämma under söndagen har föreningen tagit beslut om att söka nytt lån hos banken vilket stärker likviditeten de kommande åren. Det innebär att kvalitetsmärkningen Nature’s Best Sweden räddas och att det treåriga projektet Växtkraft naturturism Stockholm, ett initiativ som i förlängningen kommer att gynna företag i hela Sverige, kan fortsätta som planerat.
Tung ekonomisk ryggsäck
Jordbruksverket stoppade slututbetalning till Naturturismföretagen är en tung ekonomisk ryggsäck som kraftigt utmanar föreningens utvecklingsmöjligheter, men föreningen tänker inte ge sig så lätt. Naturturismföretagen har överklagat Jordbruksverkets beslut till förvaltningsrätten och ska få saken prövad under 2026.
– Vi ser fram emot att få beslutet prövat. Många aktörer och företag som hört av sig till oss vittnar om projekträdsla efter långa handläggningstider, otydlighet i krav och spretiga tolkningar av projektdirektiv. Ett klargörande i förvaltningsrätten kan ge förbättringar för både pågående och framtida projekt, säger Linda Vismer.
Om förvaltningsrätten går på Naturturismföretagens linje ska Jordbruksverket betala ut de redan slutrapporterade 2,2 miljoner kronor de nu håller inne.
Naturturismföretagen är branschföreningen för svensk natur- och ekoturism med nästan 300 medlemmar. Föreningen för branschens talan men står också för försäkringslösningar, kompetensutveckling och kvalitetsmärkning av svensk ekoturism. Naturen är en av de största reseanledningarna till Sverige och föreningen välkomnar alla som vill bli partners och medlemmar för att ta del av denna utveckling.
Mer från Naturturismföretagen på Turismnytt
- Text: Naturturismföretagen
- Foto: Maja Brand
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
Vad avgör om en resenär väljer just din plats? För en växande internationell målgrupp är svaret enkelt: upplevels...
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Onsdagen den 14 januari öppnar Hammarbybacken för vintersäsongen. Den populära stadsbacken är redo att v...
-
-
Gästbloggare
-