-
Nils Karlsson Pyssling flyttar in på Filmbyn Småland
”Nils Karlsson-Pyssling flyttar in” är inte bara titeln på Astrid Lindgrens bok från 1965. Utan också en exakt beskrivning av vad som kommer att hända på Filmbyn Småland i Mariannelund under våren och försommaren.
”Filmbyn Småland har fått en fin donation av Astrid Lindgrens Värld i form av originalrekvisita från inspelning av SF:s film Nils Karlsson Pyssling från 1990. Det är nu dags att visa upp dessa originalföremål med hjälp av en scen ur filmen.” Säger Ingmarie Halling, Creative Director/Curator, som fått uppdraget att göra installationen.
Autentiskt uppbyggda filmkulisser
Miljön byggs två etapper och den första delen visas upp på 5-årsjubiléet den 18 juni!
Det har gått 50 år sedan filmerna om Emil i Lönneberga spelades in i Katthult och Mariannelund, 35 år sedan filmerna om Bullerbyn filmades några kilometer bort – och 5 år sedan barnfilmmuséet Filmbyn Småland invigdes i Mariannelund.
Sedan invigningen 2017 har tiotusentals barn och vuxna från när och fjärran upplevt de autentiskt uppbyggda filmkulisserna från Astrid Lindgrens klassiska filmer. I såväl Pippis kök som Ronjas Rövarborg, Saltkråkans handelsbod och Emils snickarbod är det fritt fram att leka, filma och kliva rakt in i filmens magiska värld.
Här finns originalkostymer, rekvisita, minnen, utrustning, dåtidens filmtrick, anteckningar och mängder av spännande anekdoter och berättelser från skådespelare, statister och medarbetare från filmproduktionerna. Muséet har också en mycket uppskattad interaktiv avdelning.
Tillbaka i Mariannelund för Ingmarie Halling
Utställningen producerades av Ingmarie Halling, som tidigare skapat ABBA-muséet på Djurgården. Det var med blandade känslor hon lämnade Filmbyn 2017.
“Helst hade jag velat stanna kvar och fortsätta jobba med Filmbyn men jag hade andra fina utställningar att göra. Nu senast Avicii Experience i Stockholm. För inte så länge sedan besökte jag Filmbyn igen och det var samma lustfyllda känsla att se allt igen. Så fint och levande. Att jag och de som var med för fem år sedan nu får komma tillbaka för att göra en ny installation är så hedrande och så roligt.” Säger Ingmarie Halling, som alltså fått uppdraget att komplettera den befintliga utställningen med ytterligare en miljö. “Ännu en av Astrid Lindgrens enormt spännande karaktärer ska få synas på Filmbyn Småland. Egentligen en alldeles vanlig liten kille men med en råtta som hyresvärd…”
En ny miljö och rullande gammaldags bio
Nils Karlsson Pyssling-miljön kommer att ersätta den tillfälliga utställningen ”Flykten till framtiden”, som gästspelat på Filmbyn under några år. Den intilliggande avdelningen för filmvisning kommer samtidigt att förvandlas till en gammaldags biograf. Här kommer filmen om Nils Karlsson Pyssling att rulla hela sommaren!
”Vi inviger den första delen av miljön vid säsongsstarten den 18 juni och kommer därefter att ha 5-årskalas hela sommaren.” Lovar tf verksamhetschef Ingela Nilsson Nachtweij.
Hon betonar att Filmbyn Småland numera är ett etablerat besöksmål med en uppskattad utställning, restaurang med småländska köttbullar som signaturrätt samt en härlig upplevelseskog tillgänglig för alla dygnet runt.
”Vi har egna vandringsturer i ”Sju sagolika utflykter” och ett nära samarbete med Cykla i Filmlandskapet Småland, som arrangerar guidade cykelturer till inspelningsplatserna i området. Att vi dessutom har nära till badsjö och ligger precis vid riksväg 40 gör att vi är ett perfekt stopp för alla som vill uppleva Småland med alla sinnen.”
En värdefull komplettering av utställningen
Ordförande Markus Kyllenbeck gläds åt att den nya miljön och ser den som en värdefull komplettering av utställningen.
”Filmbyn Smålands mål är att visa Astrid Lindgren som filmskapare och att berätta om hur det gick till att spela in hennes filmer. De mest kända karaktärerna finns redan i utställningen, och det är naturligtvis mycket glädjande att vi nu även får visa upp Nils Karlsson Pyssling i vårt museum.” Säger Markus Kyllenbeck. ”Filmbyn var fortfarande ett nytt besöksmål när pandemin slog till. Hemestertrenden gjorde att fler svenskar hittade till oss. Vi ser nu fram emot en fantastisk sommar med både svenska och utländska besökare. Att få inviga en ny miljö sätter verkligen guldkant på vårt 5-årsfirande.
Filmbyn Småland har beviljats medel från Astrid Lindgrens Hembygd för att finansiera installationen. Ingmarie Halling och hennes team har redan inlett skapandet av den första delen. Utställningen kommer att vara öppen under hela byggprocessen.
Läs mer om Filmbyn Småland här.
- Text: Filmbyn Småland
- Foto: Filmbyn Småland
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...
-
-
Gästbloggare
-