torsdag 15 januari 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • 1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025
    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
    • Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
    • Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Från vänster: Martin Roos, VD för Upplev Norrköping. Maria Hallberg, evenemangsansvarig för SM-veckan, RF SISU. Ulf Nilsson, projektledare för SVT. Ellinor Stuhrmann, projektledare för SM-veckan på Upplev Norrköping.
    2025-06-20 00:17

    Norrköping – nästa vecka drar SM-veckan igång

    Snart startar SM-veckan, en idrottsfest som invigs tisdag den 24 juni och som kommer att prägla Norrköping. Svenska mästerskap i hela 24 idrotter ska avgöras på 11 arenor under sex dagar när ett av Sveriges största idrottsevenemang drar igång.

    ”Det är en stor glädje för vår idrottsstad att återigen få stå värd för SM-veckan och ta del av så många idrotter. Jag hoppas att alla, både i och utanför Norrköping, tar tillfället i akt och kommer hit och ser tävlingarna på nära håll. Veckan är också startskottet för kommunens idrottspolitiska program som är att vända den negativa trenden som tydligt visar att barn och unga rör sig alldeles för lite idag. Vi hoppas att SM-veckan ska inspirera fler till att vilja idrotta. Att den blir en katalysator för ökat intresse av rörelse med bestående effekt.” Säger Olle Vikmång (S), kommunstyrelsens ordförande.

    Skapar arbetstillfällen inom besöksnäringen

    Det är andra gången som SM-veckan arrangeras i Norrköping. Första gången var 2016. Sedan dess har Norrköping även utsetts till årets idrottsstad 2022.

    ”SM-veckan som evenemang skapar arbetstillfällen och klirr i kassan hos våra besöksnäringsaktörer. Vilket är viktigt för Norrköping som kommun. Vårt mål är att nå 90 miljoner kronor i turistekonomsikt värde. Varje SM-vecka följs upp och utvärderas och i september kommer vi att få resultatet, vilket blir spännande.” Säger Martin Roos, VD för Upplev Norrköping.

    Läs mer om vad som händer i Norrköping under SM-veckan här.

    Hoppas att SM-veckan väcker intresse till rörelse

    Kommunstyrelsen beslutade den 18 juni att ansöka om att Norrköpings kommun blir en Generation Pep-kommun. Generation Pep arbetar för att alla barn och ungdomar i Sverige ska ha möjlighet och lust att leva ett aktivt och hälsosamt liv, genom fysisk aktivitet och bättre matvanor.

    ”Det blev verkligen en uppskattad folkfest med mycket idrottsglädje förra gången Norrköping genomförde SM-veckan för nio år sedan. Nu ser vi fram emot ännu en folkfest här, med samma engagemang, kvalitet och stämning. Vi har arbetat tillsammans under lång tid. Förutom ett gediget planeringsarbete inför själva evenemanget har vi också gemensamma långsiktiga mål, där barn och ungas möjligheter till en aktiv fritid är en viktig del. Här hoppas vi att SM-veckan ska bidra och väcka intresse till rörelse.” Säger Maria Hallberg, evenemangsansvarig SM-veckan, Riksidrottsförbundet.

    En stor folkfest med idrottsglädje mitt i staden

    Förutom tävlingar kommer veckan också att erbjuda prova-på aktiviteter vid Holmentorget i Industrilandskapet.

    ”Det känns fantastiskt och lite smått overkligt att vi nu äntligen är framme vid slutmålet och genomförandet av SM-veckan 2025 i Norrköping. På tisdag klockan 17.00 invigs veckan från Holmentorget, jag hoppas många besökare sluter upp då och tar del av programmet från scenen. Direkt efter drar tävlingarna igång med första grenen i Funktionell fitness på Holmentorget och Speedway på Kråkvilan. SM-veckan är en stor folkfest fylld med idrottsglädje mitt i staden. Men den är också en stor TV-produktion. Jag ser fram emot att få uppleva stämningen på våra tävlingsarenor, men är också förväntansfull över att få se hur SM-tävlingarna upplevs genom TV-sändningarna.” Säger Ellinor Stuhrmann, projektledare för SM-veckan i Norrköping.

    Två miljoner beräknas titta på TV-sändningarna

    Tusentals besökare kommer att uppleva spänningen, folkfesten och idrottsglädjen på plats i Norrköping. Omkring två miljoner beräknas titta när Sveriges Television sänder från terrassen på Campus Norrköping (LiU) med utsikt över Motala ström, Bergsbron och Strykjärnet.

    ”Jag vågar lova att vi kommer att bjuda på spektakulära tv-bilder under SM-veckan. Tack vare miljön i den centrala stadsdelen Industrilandskapen, där varsamt renoverade gamla fabrikslokaler utgör Motala Ströms strandlinje. Bågskyttet blir något alldeles extra, det avgörs över ett vattenfall under onsdagen. Senare under veckan kommer det att spelas kanotpolo på en plan i vattnet bredvid Strykjärnet. Det kommer bli häftigt!” Säger Ulf Nilsson, projektledare för SM-veckan, Sveriges Television.

    Här kan ni läsa mer om Norrköping på Turismnytt.

    • Text: Norrköpings kommun
    • Foto: Norrköpings kommun
    Tweet
  • Skeppet Vasa och tiondelsmodellen av skeppet som finns på Vasamuseet i Stockholm.
    2026-01-15 15:49

    1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025

    Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. När besökssiffrorna för 2025 räknas ihop landar det på 1 359 250 personer.

  • Mat och dryck stärker Sveriges attraktionskraft
    2026-01-15 15:10

    Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål

  • Skistar öppnar Hammarbybacken 14 januari
    2026-01-14 12:49

    Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning

    Även skidskolan drar igång.

  • Birka Gotland fartyg på väg mot Åland.
    2026-01-13 19:36

    Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025

    Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.

  • Fackeltåg i Lofsdalen i mörkret
    2026-01-13 12:15

    Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång

    Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den

  • Visit Malmo vandringsleder cykelleder besöksnäring
    2026-01-12 02:40

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026

    Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder

  • Företagen i Region Västerbotten som åker till resemässa i Nederländerna
    2026-01-11 20:50

    Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari

    Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht

  • Efter en stark sommar och höst var efterfrågan fortsatt god i Göteborg under november.
    2026-01-11 02:09

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.

  • Fredrik Kämpfe - Transportföretagen Flyg
    2026-01-09 13:12

    Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer

    Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över

  • Postmuseum - Ett litet hörn av Sverige
    2026-01-09 11:47

    Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum

    Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig

  • Veckans profil

    Joel Salo, Utvecklingschef på r360

    Joel Salo

    Utvecklingschef på r360

    Snart är det vinter och fjälldestinationerna förbereder sig inför öppning. Det gör även r360 Resorts Systems, som systemleverantör till fjälldestinationerna

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Greentime – Trendspaning: hållbarhetsåret 2026
      2026-01-23
      • Digitalt
      • greentime.se/aktiviteter/trendspaning-2026-hallbarhet-vid-evenemang/
    • Almedagen 2026
      2026-01-27
      • Stockholm
      • www3.gotland.se/sr/Almedagen2026
    • Spritmuseum Talks – Spritmuseum Talks
      2026-01-27
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/pa-gang/
    • FFCR (Fastfood & Café & Restaurant Expo) 28-29 januari
      2026-01-28
      • Stockholm (Kista)
      • www.ffcr-stockholm.com/
    • Regional kunskapsdag för turism- och besöksnäring i Örebro län
      2026-01-28
      • Grythyttan
      • orta.regionorebrolan.se/sv/tillsammans-skapar-vi-fler-besoksanledningar/regional-kunskapsdag-for-turism--och-besoksnaringen-i-orebro-lan/
    • Global Revenue Forum
      2026-01-29
      • Stockholm
      • www.globalrevenueforum.com/stockholm-2026
    • Digital föreläsning; Upptäck den globala resenären på den tyska marknaden (Visit Sweden)
      2026-01-29
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdentyskamalgruppen29januari
    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-03
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig3feb
    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig17feb
    • Möten & Event-mässan 18-19 februari 2025
      2026-02-18
      • Stockholm (Kista)
      • motenevent.se/
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-01-06 13:29

      Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften

      Den 1 januari 2026 blev Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer en ...

    • 2026-01-07 19:56

      Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan

      Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...

    • 2026-01-09 11:47

      Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum

      Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...

    • 2026-01-12 02:40

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Under årets Exportdag med STUA pratade jag om hur svenska destinationer och företag inom besöksnäringen kan bli mer attrakt...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag ser den som en del av den ...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet