tisdag 6 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
    • Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
    • Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
    • Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Syterskalet
    2022-04-28 17:24

    Nu förverkligas Hemavans största satsning – nya fjällområdet Syterskalet

    Nu är det dags att förverkliga Hemavans största satsning hittills – det nya fjällområdet Syterskalet. Storslagen fjällskidåkning, tusentals nya bäddar, vandrings-och cykelleder och ett levande centrum med restauranger är några av de saker som kommer ta plats i det nya Syterskalet.

    Den största nyheten hittills – nytt fjällområde

    Sedan 2015 har flera stora nyheter förverkligats och blivit moderna klassiker i Hemavan. Till exempel den ikoniska topprestaurangen Björk och liften Hemavan Gondol.

    Nu är det dags att presentera den största nyheten hittills – det nya fjällområdet Syterskalet. Det inrymmer fjällskidåkning, 3000 nya bäddar, vandrings- och cykelleder, aktivitetsytor och ett centrum med restauranger, butiker och skridskobana.

    Syterskalet är större än bara ett skidområde

    Det är Hemavan Alpint AB och systerbolaget Hemavan Västbyn Utveckling AB som står bakom den rekordstora satsningen. Markus Eriksson är VD för Hemavan Alpint och säger så här om förverkligandet av Hemavans nya fjällområde:

    “Skidåkningen står såklart i fokus men för oss är Syterskalet större än bara ett skidområde. I centrum för utvecklingen av Syterskalet står att på ett hållbart sätt tillgängliggöra fjället för alla typer av besökare och invånare. Vilket betyder leder för längdåkning, fjällvandring och cykel, lättillgänglig utkiksplats, vindskydd, rast- och grillplatser mm. Vi vill helt enkelt att man oavsett årstid ska trivas att bo och vistas i Syterskalet.”

    Christian Björklöf är Styrelseordförande för både Hemavan Alpint AB och Hemavan Västbyn Utveckling AB och säger så här om den historiska satsningen som nu presenteras:

    “Jag är mycket nöjd och stolt över att vi har kommit så här långt med Hemavans utveckling. Den 13 april 2022 är en historisk dag då vi äntligen kan lansera vår största satsning hittills i Hemavan.”

    Storslagen fjällskidåkning i det nya området

    Skidåkningen i Systerskalet kommer sträcka sig från det karga kalfjället, via trädgränsen ner i skyddande björkskog ända ner i dalen vid det nya centrumet. Pisterna utformas noggrant för att ta tillvara på terrängens naturliga former och bevara den för Hemavan unika skogsskidåkningen i gles björkskog.

    Redan till vintersäsongen 22/23 invigs Syterskalets första nedfart som sträcker sig från Kungsliftens topp hela vägen ner till Hemavan Gondols dalstation.

    Nedfartens första del kommer bjuda på kalfjällsskidåkning med vyer både in mot Sytermassivet och de norska fjälltopparna med Okstindan i spetsen. Efter några kilometers åkning kommer man ned till fjällbjörkskogen. Från trädgränsen och neråt kan den äventyrslystne ofta hitta lössnösvängar mellan fjällbjörkarna. För den som föredrar pisten kommer det erbjudas en kuperad blå nedfart hela vägen ner till Hemavan Gondol.

    “Vi har valt att döpa det nya området efter några av de spektakulära landmärken som Kungsledens vandrare träffar på efter starten från Hemavan. Skidområdet kommer följa Syterbäckens sträckning uppför fjället och blir på så sätt porten in till Sytermassivet med Västerbottens högsta topp Norra Sytertoppen (1768 möh) som kronan på verket.” Säger Pontus Lindh, Marknadschef på Hemavan Alpint AB.

    En levande bykänsla med restauranger och butiker

    Utvecklingen av Hemavan bygger på idén om att alltid erbjuda besökaren högkvalitativa upplevelser i en genuin och välkomnande fjällmiljö. Oavsett om du är återkommande gäst eller nyfiken nybörjare. Det är den ständiga strävan att förbättra verksamheten som ligger till grund för det nya området Syterskalet.

    Thomas Ringbrant har i sin roll som tidigare VD för Hemavan Alpint och numera projektledare för Hemavan Västbyn Utveckling AB haft en central roll i framtagandet av detaljplan och gestaltningsprogram för området. Ringbrant säger såhär om Syterskalet och dess ambition att vara en plats man ska trivas att bo och vistas i:

    “I Syterskalet ämnar vi att skapa en ny sammanhållen bebyggelse med en tydlig centrumstruktur i närhet till friliggande hus. I Syterskalets centrumområde skapas förutsättningar för en levande bykänsla med restauranger, butiker och gemensamma samlingsplatser. Allt med skidåkningen och fjälläventyret som närmsta granne.”

    Nu förverkligas Hemavans största satsning - nya fjällområdet Syterskalet
    Den nya fjällrestaurangen.

    Ett nytt arkitektoniskt mästerverk i Syterskalet

    I Syterskalet planeras en ny fjällrestaurang att byggas. Skaparen är även denna gång Hans Murman, arkitekten bakom prisbelönta Björk – Topprestaurang & Fjällbar och släktskapet mellan de två mästerverken är tydlig.

    “Visionen med Syterskalets fjällrestaurang är att skapa en välkomnande atmosfär där man möter solen från morgon till kväll. Antingen i en robust solstol på uteserveringen eller vid den värmande braskaminen.” Säger Hans Murman, grundare och arkitekt på Murman Arkitekter.

    • Text: Hemavan Tärnaby
    • Foto: Hemavan Tärnaby
    Tweet
  • Besöksnäring Blekinge
    2026-10-05 03:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026

    Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • 25 ljudberättelser som tillsammans bildar tre historiska stadsvandringar i Jönköping och Huskvarna. Genom att skanna QR-koder på elskåp kan besökare lyssna på dem.
    2026-10-04 18:00

    Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia

    Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.

  • 2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
    2026-10-04 17:10

    Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism

    2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.

  • För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att upplevas av framtida badgäster.
    2026-10-03 15:51

    Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld

    För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.

  • Antalet gästnätter på svenska campingplatser uppgick till 12 711 144 under juni–augusti 2026.
    2026-10-03 15:21

    Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026

    Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.

  • Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj - The Introvert Travel Agency.
    2026-10-03 15:01

    Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

    Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.

  • Flygplan på en av alla Sveriges flygplatser
    2026-09-30 11:34

    Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

    Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer

  • Augustiupplagan av Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan.
    2026-09-29 16:42

    Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras

    Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.

  • Göteborg fortsätter stärka sin position som en av världens främsta hållbara destinationer.
    2026-09-29 14:04

    Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer

    När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.

  • Sjöfartsverket kryssningsfartyg - besöksnäring det också
    2026-09-28 05:03

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026

    Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-27 18:36

      De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026

      Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nominerin...

    • 2026-09-28 05:03

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...

    • 2026-09-30 11:34

      Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

      Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...

    • 2026-09-27 20:38

      Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar

      Här kommer lite intressant läsning om de tre finalisterna i Årets Handelskommun, som visar dels att shopping/hand...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sockertång, räka. Framtide...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet