-
Nu öppnar Sofiero slott i Helsingborg igen
Efter ett år av renovering är det äntligen dags att åter slå upp portarna till Sofiero slott. Detta firar Sofiero med evenemanget ”Fest för slottet” den 5–9 juni. Det fem dagar långa programmet späckas med familjeaktiviteter, rabatterade guidningar, inspirerande föreläsningar och mycket mer.
En förbättrad besöksupplevelse i fokus
Våren 2023 påbörjades den omfattande renoveringen av Sofiero slott. En förbättrad besöksupplevelse har stått i fokus när det tidigare kungliga sommarresidenset har rustats upp. Slottets södra gavel har fått en mindre tillbyggnad dit Sofiero slottsrestaurangs kök flyttat, och dessutom har Slottscaféets veranda byggts ut för att rymma fler gäster. Ett mål med renoveringen är att kunna bedriva verksamhet på slottet året runt.
Lagom till sommarens högsäsong slår slottsportarna upp för besökarna. Detta firas i dagarna fem, med aktiviteter för hela familjen och förlängda öppettider den 5–9 juni. Röda mattan rullas ut och slottets våningar smyckas med vackra blomsterarrangemang.
Härliga sommardagar i parken när rhododendron blommar
En höjdpunkt är den helt nya permanenta utställning ”Sagan om Sofiero – från kunglig park till folkets trädgård” som ger fördjupad inblick i det kungliga livet på Sofiero. På samma våning blir det premiär för säsongens färgstarka utställning ”Astrid Lindgren – Fantasins landskap”.
Under ”Fest för slottet” får besökarna för första gången möjlighet att gå hela vägen upp till tredje våningen som öppnar exklusivt de här dagarna, för att därefter vara bokningsbar för konferenser.
”Vi ser verkligen fram emot evenemanget. För både oss som jobbar här och många av våra besökare är slottet ett viktigt och älskat inslag. Nu är Sofiero slottspark komplett igen! Vi är säkra på att ”Fest för slottet” bjuder på härliga försommardagar i parken mitt under rhododendrons allra vackraste period. Vi hoppas att många besökare vill fira med oss.” Säger Caroline Lundholm, verksamhetschef för Sofiero slott och slottsträdgård.
Föreläsningar, familjeaktiviteter och idéträdgård
Förutom föreläsningar, skolavslutningsfirande med trollkarl och ansiktsmålning, och andra familjeaktiviteter finns det trevliga små inspirationsrum i ravinen under Sofias bro, i Margaretas blomstergata. Det blir också premiär för den nya, spännande idéträdgården ”Rum för fantasi” som man hittar strax bakom Dahliakvarteret.
Den 5–7 juni har parken förlängda öppettider och samtliga dagar kan man boka en guidad tur med 50 % rabatt på ordinarie pris.
Läs hela programmet för ”Fest för slottet” här.
Här kan ni läsa mer om Helsingborg på Turismnytt.
- Text: Sofiero slott & slottsträdgård
- Foto: Sofiero slott & slottsträdgård
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-