-
Ny kreativ matledare, Rasta Kulturrestauranger
Stjärnkocken Håkan Thörnström bli kreativ matledare hos Rasta Kulturrestauranger.
Bolaget är en del av koncernen Rasta Group. Koncernern driver Skansens Restauranger, DramatenRestaurangerna, och Haga Forum i Stockholm, samt Trädgår’n i Göteborg och Rådhuskällaren i Malmö.
”- Vi är väldigt glada över ett fortsatt och utvidgat samarbete med Håkan, lyftet vi planerar att göra tillsammans är mot den nivå vi eftersträvar på våra restauranger”, säger Fredrik Tervaniemi, ansvarig Rasta Kulturrestauranger.
Han fortsätter:
”- Håkan Thörnström är en av Sveriges bästa matkreatörer och Sveriges absolut skönaste. Vi ser fram emot det vi kan skapa tillsammans. Vi förvärvade koncernen för lite över ett år sedan och detta är ett steg i vår strategi, att lyfta den totala kvaliteten på de restauranger vi har”.
Med start från juni presenteras Thörnströms Smörgåsbord på Solliden på Skansen. Thörnström kommer att ge extra guldkant på det klassiska smörgåsbordet.
Matledare vill utveckla matupplevelsen
Samarbeten är idag en viktig del i restaurangvärlden. Thörnströms skicklighet och kännedom skall stärka Rasta Kulturrestauranger ytterligare, också i avseendet bröllop och event.
”- Jag ser fram emot ett kreativt samarbete med Rasta Group som satsar ordentligt på att utveckla och möta framtiden med ytterligare kvalitet och konkurrenskraftig produkt. Mycket spännande att vara del i detta”, kommenterar Håkan Thörnström.
Thörnströms Smörgåsbord serveras på Solliden, Skansen varje dag från och med första juni till sista augusti.
Källa: Rasta Group AB- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Rasta Group
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverket...
-
Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning
Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...
-
-
Gästbloggare
-