-
Ny kryssningskaj i Visby ökar bussturismen
Visby har haft begränsade möjligheter att ta emot stora kryssningsfartyg, därför byggs en ny kryssningskaj.
Trettiofyra procent av kryssningsresenärerna tar en busstur när de anländer Visby. Nu skapas plats både för bussarna och fartygen.
Gotland ser fram emot de nya turisterna som innebär en välkommen intäkt till en region som har det svårt ekonomiskt. Varje person beräknas spendera 350 kronor iland – vilket betyder ett tillskott på 35 miljoner kronor per år vid en ökning med 100.000 nya turister.
Man ser också att man kommer att kunna förlänga turistäsongen.
Gotland tog år 2015 emot 40.000 kryssningsresenärer – efter att den nya kryssningskajen byggts så kan man ta emot 150.000 gäster.
”- Jag ser stora möjligheter för Gotland att genom smart samverkan i tidigt skede kunna skapa attraktiva unika paket som säljs in till rederierna. Då kan kryssningsgästerna stanna en heldag på ön och den gotländska turismen och bussbolagen kunna växa”, säger Yvonne Blombäck som skrivit en rapport på uppdrag av Sveriges Bussföretag.
”- Vi har tidigt varit med i diskussionerna, vilket ökar möjligheterna för att oss bussföretagare att agera och dra fördel av den ökande kryssningsturismen”, säger Göran Hult, ordförande i Gotlands Busstrafikförening.
Rapporten presenteras i samband med ett seminarium i Almedalen, där företrädare för bussbranschen, Region Gotland och turistnäringen medverkar.
Källa: Transportföretagen- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Transportföretagen
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka som är finalisterna till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026. Tre besöksnä...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
-
Gästbloggare
-