-
Restaurangskolan som satsar
Bristen på kockar i Sverige gör att det skapas fler utbildningar inom restaurang. Det senaste exemplet på en restaurangskola som satsar hittar man i Växjö.
På Kungsmadskolan i Växjö har restaurang- och livsmedelsprogrammet ökat i popularitet och ställer nya krav. Nu skapas ett nytt utbildningskoncept – mat, hotell och upplevelser. Detta för att skapa en tydligare profil för skolan men också för Växjö som matstad.
Det finns idag tre inriktningar på Restaurang- och livsmedelsprogrammet. Inriktningarna Färskvaror, delikatesser och catering samt Kök och servering har sin karaktärsundervisning på Ringsberg och sina teoretiska studier på Kungsmadskolan. Inriktningen Bageri och konditori finns för närvarande på Kungsmadskolan.
”- Planeringen är att restaurangskolan i sin helhet kan ta plats i ombyggda lokaler på Kungsmadskolan till höstterminen 2018″, berättar Anna Tenje, ordförande för utbildningsnämnden Växjö kommun. Samtidigt planeras det ett nytt kök och en större matsal på Kungsmad till höstterminen 2019.
Enligt Arbetsförmedlingens prognoser är möjligheterna till arbete mycket goda för dem som tar studenten från Restaurang- och livsmedelsprogrammet. Bland annat har det utbildats för få kockar för att tillgången ska möta efterfrågan, och efterfrågan väntas dessutom fortsätta öka de kommande åren. Likaså är efterfrågan stor på servitriser/servitörer och bagare och konditorer.
Källa: Växjö kommun- Text: Maria Lindqvist
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026. ”De...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
-
Gästbloggare
-