-
Ny trafik mellan Arvidsjaur och Gällivare
Flygbolaget Nextjet och Fly Lappland börjar trafikera linjen mellan Arvidsjaur och Gällivare.
Trafiken består av två dagliga avgångar måndag till fredag och en avgång på söndagar. Linjen flygs med jetplan vilket gör att flygtiden kortas ned.
Nextjet har tidigare trafikerat de båda destinationerna men skulle igår ha upphört med trafiken eftersom en annan aktör valt att gå in på linjerna. Den andra aktören drog sig ur och därmed gick Nextjet, tillsammans med Fly Lappland, in och tog ansvaret för linjen.
”- Jag är både stolt och glad över att vi med väldigt kort varsel kan gå in och säkra den, för regionerna, så viktiga infrastrukturen. Vi har en lång historia på linjerna och de är och förblir en viktig del av vårt linjenät. Att vi dessutom kan erbjuda en jet-produkt med kortade restider känns riktigt roligt”, säger Magnus Ivarsson, VD Nextjet.
Nextjet har en lång erfarenhet av att flyga linjerna och sedan tidigare ett väl fungerande koncept på plats innefattande såväl kundtjänst, företagsbokning och moderna bokningssystem som en marknads- och försäljningsorganisation. Tillsammans med Fly Lapplands lokala förankring och kunskap utgör det nya samarbetet parterna emellan en garant för en långsiktig och stabil flygtrafik för de bägge regionerna.
– Fly Lapland är ett initiativ där Näringslivet i Gällivare, Arvidsjaur och Arjeplog tar ett ökat ansvar för flygförbindelserna med Stockholm Arlanda. Vi är glada att vi fått till en trafik med Nextjet som styrs av regionens behov och önskemål på tidtabell, jettrafik och priser säger Kjell-Åke Johansson, VD för Expandum AB.
Källa: Nextjet- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Nextjet
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
För tio år sedan lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals resenärer kommit s...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Hur går man från platsstrategier och varumärkesplattformar till verklig utveckling? Det var en av huvudfr...
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare ett steg i årets Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) o...
-
-
Gästbloggare
-