-
Ny VD, AB Göta kanalbolag
AB Götakanalbolag har anställt en ny VD – Roger Altsäter.
Roger Altsäter är 48 år och arbetar sen 8 år tillbaka som VD för ASM Foods i Mjölby. Roger har erfarenhet från flera olika branscher.
”- Det är en spännande utmaning att fortsätta resan som Göta kanalbolag gör med det stora renoveringsprojektet och samtidigt vara med och utveckla Göta kanal som besöksmål för framtiden”, säger Roger.
Nuvarande VD, Anders Donlau, är anställd i bolaget året ut och kommer från 1 september stå till Roger Altsäters förfogande framförallt under en överlämningsperiod men även för renoveringsprojektet Göta kanal 2.0.
Roger tillträder sin tjänst den 1 september 2016.
Källa: AB Göta kanalbolag
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: AB Göta kanalbolag
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.
-
Countryside Hotels – weekendboom under 2026
Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
Den 9 maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och resta...
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak ...
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En ny turistekonomisk utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 g...
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Den 27 april landade ett fyrtiotal kruk-planterade träd i Kalmars stadskärna. Tanken är att kommunens många inköp...
-
-
Gästbloggare
-