tisdag 24 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
    • Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
    • Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Swedish Lapland Summit
    2021-12-04 14:24

    Nya affärer efter ett lyckat Swedish Lapland Summit

    Efter Swedish Lapland Summit summerar nu projektledarna insatsen. Och enligt återkoppling från deltagarna har evenemanget resulterat i många nya kontakter och affärer.

    Kvaliteten på mötena var hög

    I oktober genomfördes för första gången Swedish Lapland Summit. En digital mötesplats för exportsatsande lokala besöksnäringsföretag och internationella resesäljare. 59 företag från regionen och 66 internationella resesäljare från 15 länder genomförde totalt 578 möten.

    Dessa möten skulle resultera i konkreta affärer för ännu fler internationella besökare till Swedish Lapland.

    ”Kvaliteten på mötena var hög i fråga om köparnas intresse. På vart tredje möte kom jag så långt som att diskutera kontraktsvillkor för samarbete.” Skriver en av de deltagande företagarna i enkäten som gick ut efter evenemanget.

    Stor efterfrågan på att komma

    Enkäten avslöjar också nöjda deltagare i den andra änden, i det internationella säljarledet sade 100 procent av de som svarat på enkäten att de var nöjda eller mycket nöjda med Swedish Lapland Summit.

    “Med enkäten i ryggen kan vi fortsätta vara stolta över vad vi har åstadkommit. På kort tid har vi skapat ett väldigt uppskattat event. Det är ren arbetsglädje att jobba med en så här fantastisk region med fantastiska företagare. Att våra företagare vågar ta steget och vara med och kan leverera är hela grunden.” Säger Elin Håkansson, projektledare marknads- och destinationsutveckling på Kiruna Lappland och sammankallande för Swedish Lapland Summit. ”Nu har vi sett att det är stor efterfrågan från säljare på att komma hit, och det planeras visningsresor som ett direkt resultat av Swedish Lapland Summit.”

    Nya och fördjupade kontakter

    En av de deltagande företagarna var Fredrik Broman på Aurora Safari Camp.

    “Jag är ganska van vid den här typen av evenemang, och det här var av väldigt hög kvalitet. Många säljare kände jag redan till, men jag jobbar gärna med att fördjupa kontakter och dessutom har jag träffat flera nya. Det kommer absolut att resultera i affärer.” Säger Fredrik Broman.

    Flera andra företag var för första gången med på ett internationellt säljevenemang. Vilket väl speglar ett av målen för hela BCD-projektet – att fler företag i regionen ska bli exportmogna.

    På enkätfrågan om evenemanget möjliggjorde att expandera sina affärer svarade alla antingen ja eller att det är för tidigt att säga men sannolikt. Alla svarande internationella resesäljare sade sig ha fått nya kontakter och majoriteten kommer att inkludera dessa kontakter i sitt erbjudande till resenärer.

    “Det har varit ett bra teamwork på alla plan som bådar gott för framtida samarbeten inom regionen, och för fler företagsnätverk som kan jobba tillsammans.” Säger Cecilia Petzäll, Travel Trade Manager på Swedish Lapland Visitors Board.

    • Text: Swedish Lapland Visitors Board
    • Foto: Swedish Lapland Visitors Board
    Tweet
  • Gravelcykling Gotland - Jonas Kullman besöksnäring
    2026-03-23 05:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter samt Utmärkelser/Initiativ

  • Svenska Destinationsdagarna 2026 - Ari Riabacke peppar besöksnäringen
    2026-03-23 03:37

    Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet

    Om att tre branschföreningar samlades till en under Svenska Destinationsdagarna och en massa annat

  • Dragana Kusoffsky Maksimovic, ny konsthallschef på Artipelag med start i september.
    2026-03-22 18:46

    Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag

    Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.

  • Cornelia Arvén, platschef First Camp Torekov. Linda Castello, Restaurant Manager, Hotel Riveriera Strand. Henrik Törnqvist, kökschef Margretetorp Gästgifvargård. Tidigare deltagare på Akademi Båstad utbildning Operativ ledare – Revenue Management.
    2026-03-22 18:09

    Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre

    Akademi Båstad mötte tre tidigare elever (nu trygga och mer medvetna ledare) från utbildningen Operativ ledare – Revenue Management.

  • Museiguiden 2026 presenterar 535 arbetslivsmuseer. Här Rydals museum i Västergötland, Världsarvet Grimeton i Halland och Sveriges Fängelsemuseum i Gästrikland.
    2026-03-21 16:11

    Museiguide 2026 visar vägen till 535 arbetslivsmuseer i Sverige

    Upptäck Sveriges ovanliga museer i sommar. Museiguide 2026 presenterar 535 av Sveriges drygt 1500 arbetslivsmuseer.

  • Resize Utemöbler till uteserveringen
    2026-03-21 00:40

    Uteserveringen – därför blir den alltmer populär

    Uteserveringen har gått från att vara ett sommarkomplement till att bli en affärskritisk del av restaurangupplevelsen

  • Årets vinnare av Svenska Campingpriset 2026. Årets företagare samt Årets hållbarhetsinsats.
    2026-03-20 16:17

    Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026

    Svensk Camping tillgännagav vinnarna av Svenska Campingpriset 2026 och Campers' Choice 2026 på årskonferensen i Göteborg igår.

  • Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.
    2026-03-20 15:19

    Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt

    Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.

  • Vackra Norrköping med Industrilandskapet och karaktäristiska Strykjärnet mitt i Strömmen. Staden är värd för årets Svenska Destinationsdagarna.
    2026-03-18 14:35

    Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna

    Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna den 19 – 20 mars.

  • Christer Fogelmarck - Ny VD för Visita
    2026-03-18 12:54

    Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita

    Christer har lång erfarenhet inom den svenska besöksnäringen och kommer närmast från rollen som VD och koncernchef på Parks and Resorts

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Flyger vi mot tillväxt? – Seminarium Transportföretagen Flyg
      2026-04-13
      • Stockholm
      • www.svensktnaringsliv.se/sakomraden/infrastruktur/flyger-vi-mot-tillvaxt_1250115.html
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-16 01:22

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Mu...

    • 2026-03-15 15:36

      SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning

      Flyglinjerna Torsby, Hagfors, Mora och Kramfors hotas av nedläggning enligt ett nytt förslag från Trafikverket. L...

    • 2026-03-18 14:35

      Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna

      Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna. Upplev No...

    • 2026-03-15 18:50

      Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari

      I februari 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Lika myck...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet