-
Nya Viking Glory på väg från Kina till hemmavattnet i Östersjön
Viking Lines nya flaggskepp, passagerarfartyget Viking Glory, ska inom kort börja trafikera sträckan Stockholm–Åbo. Den 28 december lämnade hon Xiamen i Kina för Östersjön. Färden går bland annat via Suezkanalen och Gibraltarsundet och tar knappa fem veckor.
Rutten går via många av världens kända farleder
Viking Lines nya flaggskepp, passagerarfartyget Viking Glory, har påbörjat sin resa från Xiamen i Kina mot sin hemmahamn Åbo. Resan tar knappa fem veckor.
Fartyget går under finsk flagg och rutten går via många av världens mest kända farleder: efter att ha korsat Indiska oceanen förflyttar sig Viking Glory till Medelhavet via Suezkanalen och efter att man passerat Gibraltar vänder man norrut och når Östersjön via de danska sunden.
“Glorys hemresa är en väldigt spännande och speciell arbetsuppgift som har krävt omsorgsfull planering och specialarrangemang. Under resans gång stöter man på varierande väderförhållanden och en lång sjöresa är också i övrigt utmanande. Men vi har erfarna ”seglare på de sju haven” med oss ombord, så vi har kunnat kartlägga möjliga risker och fundera ut handlingsplaner med tanke på olika situationer. Säkerhet och ekonomi utgör ramarna för vår ruttplanering.” Berättar Viking Glorys kapten, Ulf Lindroos. ”Det är fantastiskt att få vara med i ett så här unikt projekt. För tillfället är huvudet fyllt av så många tankar att jag tror upplevelsen med tiden kommer att kännas ännu mer speciell och fin. Det kan jag säga reda nu, att inget överträffar glädjen när man kommer fram till hemmahamnen.”
Byggarbetena fortsätter under resan
Det är en besättning på 40 personer som under ledning av kapten Ulf Lindroos går ombord på Viking Glory i Kina. Längs med resan stiger även underleverantörer på.
“Vi har väntat ivrigt på att få ta hem Glory. De ivrigaste av oss packade våra resväskor redan ett par veckor före avgången och förde våra saker till varvet för förvaring. Intresserade passagerare skulle också ha funnits, men dem kunde vi inte ta med eftersom vi kommer att arbeta med att bygga och färdigställa saker ännu under resans gång.” Berättar Ulf Lindroos.
Viking Glory sjösattes i januari 2021 vid XSI:s varv i Xiamen i Kina. Fartyget hade då gått i genom två krävande testkörningar, där man säkerställde att fartygens system fungerar under verkliga förhållanden.
Under det första sjöprovet i juni provkördes bland annat ABB:s Azipod-framdrivningssystem, testades fartygets manöverbarhet samt säkerställdes att livbåtarna och brandlarmet fungerar. Under den andra testkörningen kontrollerades bland annat maskinsystemen och drivkraften. Samtidigt testades också fartygets buller- och vibrationsnivåer.
Man kan följa Viking Glorys hemfärd i sociala medier
Viking Glorys hemfärd kan följas nästan live i Viking Lines sociala medier: på Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, LinkedIn och Twitter.
Under resans gång får vi bekanta oss med besättningen, höjdpunkterna längs rutten och vardagen ombord på det splitternya fartyget.
Fartyget Viking Glory börjar att trafikera rutten Åbo–Mariehamn–Stockholm i mars.
- Text: Viking Line Sverige
- Foto: Viking Line Sverige
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Mest under Destination, Tåg, Museer samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i januari
I januari ökade antalet belagda hotellrum med knappt 3 % jämfört med motsvarande månad 2025 enligt statistik från Visita.
-
Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
Vill du vara med och stärka kunskapen om Norrbottens besöksnäring? Nu söker Arctic Sweden Visitors Board en organisationskommunikatör.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka v...
-
-
Gästbloggare
-